Bramka Zigbee/Zigbee2mqtt/Synology/OXT

Witam wszystkich,
W najbliższym czasie chcę przebudować sporą część swojego sprzętu i zacząć korzystać głównie z Zigbee a nie wifi, jednak główne zarządzanie ma się odbywać w Homekit. Część urządzeń mam przez Homebridge, gdzie mogę chociażby doinstalować Zigbee2mqtt. Homebridge stoi na synology w dockerze.
Rozważałem zakup po prostu bramki Tuya ale z tego co widzę, procesowanie i tak odbywa się w chmurze, a ja właśnie chcę się odciąć maksymalnie od tego i mieć wszystko lokalnie.
Jeszcze info, na początek rozważam zakup OXT dopuszkowych i chce to oprogramować (nie mam neutralnego).

To co jest istotne również, nadajnik/router/bramkę (czy jak go zwać) Zigbee koniecznie chcę gdzieś w okolicach routera postawić a nie podpięty do synology, które będzie w piwnicy podpięte do sieci tylko przez ethernet.

Więc wreszcie przechodzę do pytania - co polecacie kupić jako bramkę/nadajnik etc:)?

koordynator

w takim razie musisz mieć koordynator, który pracuje po sieci

a więc jakiś z tych z paragrafu:
Network

  • Tube’s Zigbee Gateways (CC2652P2 variant)
  • cyijun OpenZ3Gateway
  • XGG 52PZ2MGateway
  • SMARTLIGHT Zigbee LAN Adapter CC2652P Model SLZB-05

nie wiem czy ktokolwiek z forumowiczów używa jakiegoś z nich

ewentualnie możesz sobie “zhakować” bramkę z Lidla przerabiając ją na koordynator

Gdzie można kupić takie DIY? Próbowałeś korzystać z Tasmoty albo ESPHome?

Dzięki za informacje. Wydaje mi się, że chyba z podesłanych najlepszą opcją byłoby kolejne raspberry pi i do tego dongle na USB do komunikacji po zigbee. W praktyce, który daje największe możliwości/najwygodniejszy w obsłudze/najłatwiejszy? - nie wiem w sumie jakie kryterium zastosować, wiec zdam się na Wasze polecenie:)
Mógłbym tez spróbować podpiąć go bezpośrednio do synology, niby to tylko dwie ściany do najbliższego urządzenia, które planuje, ale jak pisałem, nie mam neutralnego, to nie będzie propagowało sygnału, wiec musiałbym na siłę w któreś gniazdko wrzucić jakiś moduł i to tylko w celu propagacji, bo nie widzę zastosowania praktycznego… może, ewentualnie, jakiś moduł/ mierzący pobór prądu i mieć go pod pralka i suszarka. Są takie dogniazdkowe z pomiarem?
Muszę się trochę przestawić na inne myślenie w przypadku mesh.

Strzelanie z armaty do muchy, ale skoro uważasz to za najprostsze?
(moim zdaniem nie ma lepszej i prostszej opcji niż choćby ta konstrukcja którą pokazał @rafkan)

Masz rację - optymalnie gdy koordynator jest w centrum sieci.

1 polubienie

Popieram, najprostsze rozwiązanie to Zigbee po LAN, RPi nic tu nie wnosi.

Napisałem raspberry bo na pierwszy rzut oka pomyślałem ze to raspberry właśnie jest, ale widzę ze to konstrukcja oparta o inna mikrokomputer.
Tańsze to niż raspberry?

Chyba ostatnia rzecz która mi się nie łączy, jak potem podpiąć takie zigbee lan do homebridge postawionego na synology?

A tego to nie wiem - do Home Assistant’a a konkretniej do Zigbee2MQTT bez problemu, więc skoro korzystasz z Z2M to chyba tak samo.

Można kupić u mnie :).

2 polubienia

Cześć. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, że można u Ciebie zakupić Koordynator Zigbee CC2652P2 TCP Ethernet?

Dobrze zrozumiałeś.
Choć @Grzegorz_Sterniczuk chyba nie zagląda tu często (chyba, że z innym nickiem).
Zajrzyj parę postów wyżej - @rafkan podał dane kontaktowe.

Dzięki bardzo za info!

Cześć. Czasami zaglądam. Zapraszam na zigbee@sternicz.uk. Pozdrawiam.

A masz do tego jakąś instrukcję ustawienia poszczególnych DIP-switchy? Kupiłem od Grzegorza, ale kontakt się niestety urwał i nie bardzo wiem, jak z tym ruszyć :slight_smile:

https://forum.arturhome.pl/t/koordynator-zigbee-cc2652p-esp32-lan8270-sternicz-uk-lemo-cc2652p-lan/7655/93

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości pisz w tamtym dedykowanym wątku.
Sprzętu wprawdzie nie posiadam, i to było dość dawno, gdy miałem go w rękach, ale na podstawie tam wrzuconych materiałów da się może coś wymyślić (wszelkie kombinacje konfigurowalne za pomocą “mysiej klawiaturki” chyba są opisane).