Breaking changes w ESPHome 2024.7.x

Nie są to wprawdzie zmiany dotyczące większości instalacji i urządzeń ESPHome jak przed miesiącem

ale i tak warto zajrzeć do changeloga (dotyczą m.in. modnego ostatnio voiceassistanta i wybranych integracji z modbus)

1 polubienie

A propos voice assistanta, to od tej wersji można używać ulepszonego komponentu Micro Wake Word, który został tak zoptymalizowany, że da się go uruchomić nawet na M5Stack Atom Echo, dzięki czemu wykrywanie frazy rozpoczynającej wydawanie komed głosowych dzieje się na tym urządzeniu, a dopiero nagranie z właściwą komendą wysyłane jest do serwera HA i tam dalej przetwarzane.

Potwierdzam, że działa i to bardzo sprawnie :slight_smile: Aczkolwiek jeszcze nie w ramach Ready-Made Projects, tylko trzeba skorzystać z konfiguracji która jest w trakcie opracowywania/testowania w ramach tego pull requesta: New micro wake word 2 `m5stack-atom-echo.yaml` by HarvsG · Pull Request #242 · esphome/firmware · GitHub

2 polubienia

Na jakiej płytce testowałeś micro wake word?

Na M5Stack Atom Echo.

Ja trochę nie doczytałem dokumentacji i próbowałem uruchomić na innej a tu zonk :wink: Jest odczuwalna duża różnica w jakości działania?

Tak, dwie różnice odczuwa się wyraźnie:

  • Szybkość: wcześniej, po wykryciu głosu, plik był przesyłany do HA gdzie po wykryciu słowa kluczowego końcówka dostawała sygnał, że może przejść w stan nagrywania właściwej komendy. Teraz nie ma tego odbijania piłeczki i do HA leci już nagranie z komendą. STT i TTS mam realizowane przez Google Cloud, więc tutaj też jest szybko.
  • Spadek użycia procesora na maszynie z HA: skoro do HA leci już tylko właściwa komenda i może to być np. tylko jedna na dzień, to jest to zdecydowanie mniej obciążające niż analizowanie co chwilę czy w przesłanym pliku dźwiękowym nie ma słowa kluczowego.
2 polubienia