Broadlink - sterowanie pilotem

Panowie, dodałem do HA sterownik RM Mini 3 Remote. Urzadzenie wyswietla się w HA, jednak za żadne skarby nie moge dodać możliwości sterowania pilotem… Komunikacja zaciągania wartości klawiszy jest poprawna, poprzez usługę remote.learn_command potrafię zaczytać klawisze pilota. Ale nie idzie w drugą strone…

Proszę o sugestie i porady :))

remote:
  - platform: broadlink
    host: 10.10.150.10
    mac: 34:EA:34:BB:22:7B
    type: RM Mini Remote
    switches:
    power:
      friendly_name: "power"
      command_on: 'JgBQAJSVEjgQOhA6ERMRFBEUEBUQFRA5ETgUNhEVERQQFBEUERMROREUEjgRDhYUEjgROREUEBUQORUREDkRORAVERMSOBEABj8KHwkJDhgKAA0FAAAAAAAAAAA='
    vol:  
      friendly_name: "vol"
      command_on: 'JgBQAJOXEDkROBE5ERQRExEVERMSFQ85ETgRORITERQRFBAVEBUQFRA5ERQQFhATEzgQORAVETkRFBE4ETgROhAVDxUQOREABj8JIQgNChcJAA0FAAAAAAAAAAA='

Hosta już się nie podaje ma być sma mac adres

Jeśli robię tak, to wyrzuca mi błąd o tresci Invalid config for [remote.broadlink]: required key not provided @ data[‘host’]. Got None. (See ?, line ?).:

Może tutaj znajdziesz odpowiedź:
Home Assistant - Broadlink RM Mini 3 / PRO - pilot/hub IR / RF
Broadlink RM Mini 3
Zawsze najpierw sprawdź oficjalną dokumentację integracji w HA https://www.home-assistant.io/integrations/broadlink/ bo z uwagi na szybki rozwój tego projektu, to co znajdziesz w internecie może okazać się już nieaktualne. Dokumentacja zawsze zawiera podstawowe przykłady użycia i naprawdę jest bardzo pomocna, np.

The first step is to configure the device normally via the configuration flow. Then add these lines to your configuration.yaml:

# Example configuration.yaml entry
switch:
  - platform: broadlink
    mac: MAC_ADDRESS
    switches:
      - name: Philips TV
        command_on: JgAcAB0dHB44HhweGx4cHR06HB0cHhwdHB8bHhwADQUAAAAAAAAAAAAAAAA=
        command_off: JgAaABweOR4bHhwdHB4dHRw6HhsdHR0dOTocAA0FAAAAAAAAAAAAAAAAAAA=

The above example creates switch.philips_tv, which sends IR/RF codes using the universal remote with the MAC address provided.

@DamianHA o to Ci chodziło?

nie pamiętam już dobrze, ale o ile się nie myle to odczytany kod musisz jeszcze przekonwertować po drodze na inny i dopiero tutaj wpisać, bo nie zadziała, bawiłem się tym w maju, więc trochę dawno

Macek, dzieki za odpowiedz. Własnie przetestowałem i po wpisaniu zgodnie z przykładem kompilacja nie wyrzuca błedu, ale nie pokazuje też nowego switcha… Niby prosty temat się wydawał :wink:

Cały konfig, moze tu jest bład: https://megawrzuta.pl/schowek/5ENpf


Prawidłowa konfiguracja poniżej:
Temat zamykamy:)

@DamianHA tak poza tematem: dawno nie widziałem adresacji 10.0.0.0/8 w domowej sieci :grin:

sieć mam podzieloną na róże kategorie, wszystkie maski podzielone na /24 dla każdego VLANu :slight_smile: lubie mieć porządek i panować nad siecią.

Jak już masz VLANy (co jest oczywiste przy segmentacji sieci) na potrzeby domowej sieci warunki, to gruba sprawa a porządek i zasady muszą być :slight_smile:

a teraz pytanie, bo w momencie gdy dodaje kolejną funkcje pilota, to system rozpoznaje tylko jedną. Jak prawidłowo powinna wygladać ta regułą??

#Sterowanie TV i inne
switch:
  - platform: broadlink
    host: 10.10.150.10
    mac: 34:EA:34:BB:22:7B
    switches:
        name: PowerTV
        command_on: JgDSAJOWETgSOBI3ERQSExEUERQSExE4EjgSOBETEhMRFBEUERQSExE4EjgSExETEjgSOBE4ETkSExITEjcROREUEhMRExIABgOUlRI3EjgSOBETERQRFBEUEhMSNxI4EjcSExITEhMSExITERMSOBI4EhMRExE5EjgROBI4ERQSExI3ETkSExISEhMRAAYElJQSOBI4ETgSExEUEhMRFBITETgSNxczERQSExEUEhMRFBEUETgSExITEhMRExITEhMSOBITETgSOBI4ETgSOBE5EQANBQAAAAAAAA==
        command_off: JgDSAJOWETgSOBI3ERQSExEUERQSExE4EjgSOBETEhMRFBEUERQSExE4EjgSExETEjgSOBE4ETkSExITEjcROREUEhMRExIABgOUlRI3EjgSOBETERQRFBEUEhMSNxI4EjcSExITEhMSExITERMSOBI4EhMRExE5EjgROBI4ERQSExI3ETkSExISEhMRAAYElJQSOBI4ETgSExEUEhMRFBITETgSNxczERQSExEUEhMRFBEUETgSExITEhMRExITEhMSOBITETgSOBI4ETgSOBE5EQANBQAAAAAAAA==
        name: Mute
        command_on: JgBQAJSVETgSOBI3ERQSExEUEhMSExI3EjgSOBISERQSExEUERQROBI4EjgSNxITEhMSExEUERMRFBITEhMROBI4ETkSNxEABkAIIQgPCBgIAA0FAAAAAAAAAAA=
        command_off: JgBQAJSVETgSOBI3ERQSExEUEhMSExI3EjgSOBISERQSExEUERQROBI4EjgSNxITEhMSExEUERMRFBITEhMROBI4ETkSNxEABkAIIQgPCBgIAA0FAAAAAAAAAAA=

jako switch możesz zdefiniować tylko on/off
pozostałe kody odczytujesz usługą learn a potem wysyłasz usługa send, wszystko masz ładnie opisane na stronie integracji, wraz z przykładowymi skryptami.
ctrl+c ctrl+v, podmieniasz nazwy na swoje i działa od pierwszego strzału :slight_smile:

Czy Ktoś z Was ma wersję RM Mini 3 z firmware 44057 ?
Za diabła nie mogę sobie dać z tym rady :frowning:
HA na proxmox oczywiście .

20029, działa, a żadna z oficjalnych apek nie widzi dla niego aktualizacji FW.

Może źle się wyraziłem .
Z Alexą i apką na androida mi działa .
HA wykrywa sprzęt mam integrację Broadlink .
Za diabła nie umiem zmusić tego do nauki kodów .
Może kupić coś innego ?
Co miałeś na myśli pisząc : 20029 ?
Chyba chodzi Ci o : RM2 .

Jak to co? wersję firmware.

Oficjalne apki są 3.
Spod HA nigdy nie próbowałem “uczyć”, inne metody są opisane w dokumentacji (w tym z użyciem najbardziej starożytnej apki e-Control - ona miała możliwość transferu lokalnej bazy kodów po LAN). Pod drodze była jeszcze oficjalna apka “ihc” ale ona chyba jest bezużyteczna do takiego zastosowania.
Swoją drogą niepotrzebnie wtedy walczyłem (teraz jest raczej znacznie łatwiej, bo metod jest więcej), bo bazy kodów są do znalezienia w internecie.

Wymiana sprzętu nie ma sensu - transmitery Broadlinka są najlepiej udokumentowanymi transmiterami Ethernet-IR.
(praktycznie cała reszta to jakieś starożytne konstrukcje, ze wspieranych i będących w sprzedaży do dziś został chyba tylko Logitech Harmony Hub, ale on jest sporo droższy - chyba z 10x, natomiast inne współczesne konstrukcje mają braki w dokumentacji lub mocno ograniczone możliwości).

Na moim firmware też nie ma nowszej aktualizacji .
Na Androidzie używam :ihc For EU . Działa .
Co sugerujesz żeby mi to zadziałało w HA ?

Może zrobić coś takiego : Home · 1technophile/OpenMQTTGateway Wiki · GitHub ?

rm_mini3_Screenshot_2021-04-11 Konfiguracja - Home Assistant
świeżo wykryty
rm_mini3_detected_dScreenshot_2021-04-11 Konfiguracja - Home Assistant

Niestety nie umiem Ci pomóc…

Uff udało się po długich poszukiwaniach .
Gdyby ktoś z Was miał podobne problemy to mnie zadziałało wg. tego opisu :

Mała uwaga próbowałem z aplikacją : ihc For EU - nie zadziałało .
Dopiero aplikacja : ihc ver. 1.9.50 pozwoliła na uczenie kodów .