CC2531 urządzenia nie odpowiadają

Ja miałem podobny problem z utratą zasięgu, pomogło na żywca wypięcie z usb i wpiecie, i wszystko stało. Wg mnie to na porcie usb wykrzaczyło urządzenie i na razie jest spokój.
Co UPS, polecam Kemot prosinus 700 + aku 100ah wapniowo-wapniowy - najtańsze rozwiazanie, a podtrzymuje prąc 100w / 10h - routery, switche, pompcy CO, Solary, oświtlenie.

1 polubienie

Przyznam, że u mnie też problem z coordynatorem CC2531 pomimo Zigbee2mgtt 1.15, czasem się rozłącza z urządzeniami i zostaje jedynie restart.
Co ciekawe w mapach niby nie ma połączenia z czujnikem ruchu aqary a jednak działa fizycznie sam czujnik - czeski film…
Pytanie czy to wada samego CC2531 i trzeba reklamować?

Też używam CC2531, żadnych problemów do tej pory. Poniżej mój najgorszy czujnik ZigBee (żrera baterię, nie chce łączyć sie do routerów, ostatnio dwa razy odkleił się od ściany i spadl z 1,6m) a mimo wszystko nadal poprawnie raportuje:

image

Osobiście nie wierzę w te mapy, używam dodatku Zigbee2Mqtt Assistant, testuje dużo i w rożnych wariantach, np. wczoraj wyjąłem gniazdko ZigBee z gniazdka (ze ściany), stan dzisiaj jak poniżej:

a mapa nadal wygląda tak samo jak przed wyjęciem gniazdka:

image

Przestałem się tym przejmować bo wszystko działa poprawnie :slight_smile:

Ciekawe opcja :slight_smile: dzięki

Też miałem podobne klimaty z utratą zasięgu i żadne restarty peceta nic nie dawały, solution było na żywca wyjęcie i wpięcie CC2531. Po którymś takim przerzuciłem moduł pod gniazda USB 2.0 i od tamtej pory nie mam już żadnych problemów czyli ze 2 miesiące.

pozdro

Zastanawia mnie czy u mnie właśnie w tym nie leży problem, mam HA na Intel nuc I ma same usb 3.0

Mam RPi3, które jak wiadomo ma tylko USB 2.0, CC2531 i żadnych problemów. Zastanawiam się czasem jaka wersja firmware zigbee2mqqt jest wgrana na CC2531, to także może być przyczyną problemów.

U mnie chyba soft z oznaczeniem 3.0 z tego co pamiętam. Pod nucem mam też tuner dvbs i tvheadend traci z nim łączność po jakichś 3h mimo że idlowanie jest wyłączone. Chyba kupię hp t620 pod ha i zobaczę jak będzie

Niestety i mnie dopadła “awaria” CC2531 (ale ewidentnie z mojej winy), w logach pojawiał się błąd jak poniżej:

zigbee2mqtt:info  2020-11-07 09:27:08: Starting zigbee-herdsman...
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Error while starting zigbee-herdsman
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Failed to start zigbee
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Exiting...
zigbee2mqtt:error 2020-11-07 09:27:16: Error: Failed to connect to the adapter (Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
    at ZStackAdapter.<anonymous> (/opt/zigbee2mqtt3/node_modules /zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:72:23)
    at Generator.throw (<anonymous>)
    at rejected (/opt/zigbee2mqtt3/node_modules/zigbee-herdsman/dist/adapter/z-stack/adapter/zStackAdapter.js:6:65)

Zigbee2MQTT nie może skomunikować się z adapterem CC2531. Po włożeniu do laptopa z Windows10 wszystko wyglądało na OK, system wykrył urządzenie USB, poprawnie je zidentyfikował ale po paru minutach następowało jej programowe odłączenie, ponowne wykrycie i podłączenie i tak w kółko. To jednoznacznie potwierdziło, że coś jest “nie tak” z tym dongle. Pora więc na jego ponowne flashowanie zgodnie z instrukcją Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU. Całą procedurę już raz przechodziłem, wszystko miałem przygotowane więc tym razem poszło szybko i przyjemnie :slightly_smiling_face:. Oczywiście niczego nie trzeba lutować - wystarczy lekko odgiąć piny na CC2531 a do podłączenia nodeMCU V2 (CP2102) - lekko zmodyfikować standardowe przewody połączeniowe żeńsko-żeńskie.

@macek
po ponownym flashowaniu nie ma potem problemów?? Czy za jakiś czas znowu się może wysypać??

Od ostatniego flashowania nie mam żadnych problemów.

Informacyjnie: odnośnie znanego problemu z CC2531:

[UPDATE 2021-01-21]
Jeżeli pojawi się opisywany w tym wątku problem - w logach w Zigbee2MQTT (Z2M):

(Error: SRSP - SYS - ping after 6000ms)
  • dla niedziałającego CC2531 w Z2M zapamiętaj używany przez siebie kanał Zigbee (domyślnie to channel: 11)
  • zmień w konfiguracji Z2M kanał na 25 (channel: 25)
  • wykonaj restart Z2M, w logach nie powinno już być błędów, adapter CC2531 ponownie działa poprawnie
  • ponownie w konfiguracji Z2M zmień kanał na zapamiętany wcześniej,
  • wykonaj kolejny restart Z2M - efekt końcowy: masz dokładnie taki sam stan Z2M jak sprzed awarii ale z działającym CC2531 :slight_smile:.

Jeżeli chcesz pozostać na kanale 25 to musisz sparować od nowa wszystkie urządzenia Zigbee.

Autor Z2M jest w trakcie dokładnej analizy tego problemu, to problem software’owy.

1 polubienie

Mam ten sam problem, wszystko przestało działać,
Dwa dni temu pomogła zmiana kanału na 11 i powrót na 25, ale dzisiaj to już nie pomagało. Zauważyłem jednak kiedy zadziała : gdy zrobię stop z2m zmiana kanału save, wypięcie na parę sekund z USB, włożenie jak się zapali niebieski to start usługi. Gdy przy hardesmanie zaświeci na zmianę czerwony niebieski kilka razy to Zadziala, a gdy tylko mignie niebieski to wiem że się wywali i od nowa restart i zmiana kanału.

Moja konfiguracja to laptop z oracle virtualboxem hasio.os. Gdy wywala sie przy hardesmanie to znika urzadzenie /dev/xxxxx widac to w superuser-> system-> hardware, po wyjeciu i wlozeniu w usb znowu sie pojawia i mozna zorbic próbe restartu.

Dodatkowo zauwazylem ze gdy sie wywala to w systemie windows pojawia sie ze wykryl nieznane urzadzenie usb i jest uszkodzone i zeby je zrestartowac lub wymienic. Gdy jednak wyjme wloze i hardesman dobrze zalapie (zaswieci czerwony/niebieski kilka razy) to nic w systemie windows sie nie pojawia.

Ostatecznie uruchomilem na zupelnie innym kanale chyba 12, ale musialem pokolei wszystko parowac. . . . . i gdy sparowane mialem juz 10 urzadzen, pomyslalem ze chyba jest juz ok, wiec na raz odpalilem parowanie kolejnych 2 urzadzen i . . . . z2m sie wywalil i znowu restarty. Tak jakby zbyt duza liczba komunikatow zatykala go. Ostatecznie pracuje koordynator z 15 urzadzeniami w czym sa 2 urzadzenia ktore sa routerami ktore maja pod soba 5-6 koncowych urzadzen.

I jeszcze jedna informacja, awaria byla wczoraj w nocy, a dzisia rano zrobilem upgrade z2m majac nadzieje ze bedzie lepiej, ale nie jest.

Przekazywanie urządzeń USB do maszyny wirtualnej na każdym hypervisor może być problematyczne, osobiście unikam takich scenariuszy w srodowiskach produkcyjnych.

1 polubienie

Ok, zgadzam sie niemniej jednak jest w projekcie HA dostepny jest gotowy obraz zatem rozwiazanie jest jak najbardziej wspierane,
problemy zaczely sie niedawno, dluzszy czas mialem do 12 urzadzen zigbee, ostatnio dokupilem trzy urzadzenia i od tej pory zaczelo sie dziac.

  1. Nie każde urządzenie chce pracować na dowolnym kanale.
  2. W zasadzie to nie rozumiem czemu w tej integracji domyślny jest kanał 11 zamiast 25?
  3. CC2531 to taka “skrajnie biedna” konstrukcja (czuję w kościach, że producent pewnie nie przewidywał wykorzystania jako koordynatora realnej sieci), ale jak dotąd “u mnie działa”.

Robię testy Zigbee na ok. 20 urządzeniach Zigbee (reszta leży w szufladzie), CC2531 z antenką na kablu USB, aktualnie mam wpięte 4 urządzenia typu router, reszta to czujniki, leciwą wersję Z2M 1.14.4.1 i problemów nie zauważam, mogę stwierdzić, że jest to stabilne.

wypialem kilka urzadzen zostawilem 11, obecnie jest stabilnie,
zobacze jak dlugo co tydzien bede dokladac po 1 urzadzeniu.

No ja bez routerów eksperymentalnie dojechałem do 10 i cześć (jakkolwiek używam ZHA, a nie Z2M), 11 urządzenia bateryjnego za Chiny Ludowe mi się już nie udało dopchnąć, ale dołożenie 3 żarówek do tych 10 czujników nie stanowiło problemu (a m ógłbym pewnie więcej, ale nie mam tylu dodatkowych oprawek na eksperymenty - tu Covid stanął mi na drodze, bo to wszystko miało działać w zupełnie innej lokalizacji niż eksperymentuję obecnie).

To trochę sprzeczne z tym | Zigbee2MQTT gdzie limit jest określony na 20 urządzeń.