Co nie działa w najnowszej wersji HAOS 10.0

Właśnie znalazłem taki widok


Po tym jak czytałem Twój opis, jakoś nie mam odwagi kliknąć aktualizuj.
Czy ktoś przez to już przeszedł ?

Ja przeszedłem, wielokrotnie, nie działa motionEye (chyba, ze się coś zmieniło, ale testowałem rc1 do rc4, rano wydanie “stabilne” było nadal w kanale beta, ale nie mialem czasu na zabawę) wszelkie inne zmiany są na lepsze (szczególnie dla posiadaczy bardzo słabego sprzętu z małą ilością RAM jak np. RPi3).

Teraz pewnie będzie lawina żalów jeśli komuś jakieś inne Dodatki przestaną działać, ale autorzy je ponaprawiają, o ile to nie kwestia czegoś “nienaprawialnego” przy zmianie kernela z 5.15 do 6.1

Jakkolwiek bez zgłaszania issue we właściwych miejscach autorzy zmian (lub opiekunowie zależnych projektów) nie będą wiedzieli o problemach.

Wersję systemu sobie cofniesz bez problemu z terminala
ha os update --version 9.5

1 polubienie

MQTT version 6.1.3 w 10.0 padł.

Zaktualizuj do wersji 6.2.0 i będzie działać.

Możesz zgłosić issue, ale moim zdaniem to trud daremny, skoro aktualna wersja to 6.2.0

Jeśli natomiast masz jakieś problemy z 6.2.0 to do niego zgłoś issue.

Mnie błąd MQTT przymusił do aktualizacji na wersję 6.2.0, przez co integracja Hisense Tv całkiem padła.
Taki chyba już będzie trend, że autorzy dodatków nie nadążą za zmianami, a może i niektóre wtyczki pozostaną opuszczone.

Tak zawsze było, jest i będzie.

Jedyna droga to dobry i szybki feedback użytkowników, bez tego nikt nie jest w stanie zrobić poprawek, a wszystkie błędy nie zgłoszone natychmiast (póki daje się zlokalizować powiązania) z upływem czasu stają się trudniejsze do naprawy (bo później zwykle nie wiadomo co je wywołało).


W przypadku komponentu niestandardowego “Hisense Tv” autor już wie o problemie (od dnia publikacji Dodatku Mosquitto 6.2.0), wręcz wstępnie udało się zlokalizować przyczynę (aktualizacja Mosquitto z 2.0.11 do 2.0.15), ale łatki na to jeszcze brak. Oczywiście każdy użytkownik, którego dotknął ten problem powinien się choćby dopisać do istniejącego issue, w razie znalezienia rozwiązania (lub tymczasowego obejścia problemu) wypada je też tam wrzucić (u siebie naprawiłem WoL a definitywnie zepsułem działanie integracji, mimo że początkowo wprawdzie niestabilnie działała z 6.2.0).


W przypadku Dodatku motionEye aktualizacja już jest (z braku nowszych wydań stabilnych źródłowego motionEye, Dodatek opiera się od dziś na wersji rozwojowej - radzę przeczytać notki do wydania), jeszcze nie wiem czy to coś poprawia, bo wydanie wyszło niecałą godzinę temu

Potwierdzam jest i działa.
HAOS 10.0 jak na razie nie spowodował katastrofy, jest lepiej niż mogłem przypuszczać

MQTT Zgloszony 3 tygodnie temu : 1.

2.

TEMAT mostu SUPA MQTT : u mnie dziala

  1. Aktualizacja HA 10.0
  2. Mosquitto 6.20
  3. Zmiana nazywy pliku
  4. debug: true

Restart i uruchomienie dodatkow : oby tak dalej :slight_smile:

1 polubienie

No nie wywraca systemu (brak wycieku pamięci), ale niestety u mnie żadna kamera USB już nie działa…

U mnie na Rpi postępowałem wg pkt 1 ,2 i 4 , nie musiałem zmieniać nazwy pliku, a na Generic nic nie musiałem robić ani pkt 3 ani 4.

Natomiast w obu przypadkach instalacji widzę zmiany w użyciu pamięci także w przypadku niektórych dodatków. Użycie procesora, temperatury procesora, load w obu przypadkach bez zmian.



System Information

version core-2023.4.6
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.10.10
os_name Linux
os_version 6.1.24
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.32.1
Stage running
Available Repositories 1269
Downloaded Repositories 40
HACS Data ok
Airly
can_reach_server ok
requests_remaining 887
requests_per_day 1000
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 10.0
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.04.0
agent_version 1.5.1
docker_version 23.0.3
disk_total 234.0 GB
disk_used 21.2 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Mosquitto broker (6.2.0), Zigbee2MQTT (1.30.3-1), File editor (5.5.0), Terminal & SSH (9.7.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.110.3), Samba share (10.0.0), Node-RED (14.1.4), InfluxDB (4.6.0), Cloudflared (4.1.2), ESPHome (2023.4.0), SQLite Web (3.7.1), Samba Backup (5.2.0), Glances (0.18.1)
Dashboards
dashboards 1
resources 33
views 31
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 15 kwietnia 2023 11:24
current_recorder_run 22 kwietnia 2023 10:13
estimated_db_size 413.62 MiB
database_engine sqlite
database_version 3.38.5
Spotify
api_endpoint_reachable ok

Aktualizacja systemu do HAOS 10.1 (póki co w kanale beta) - dotyczy ona m.in. przypadków problemów z bootowaniem w nietypowych konfiguracjach RPi (Ważna dla konfiguracji z dyskami NVMe na RPi4B i RPiCM4 oraz nietypowych konfiguracji RPi z 32-bitowym systemem - zasadniczo w przypadku każdego modelu mającego więcej niż 1GB RAMu zalecana jest wersja 64-bitowa)

Więc jeśli ktoś ma konfigurację opartą na RPi4B lub CM4 i nie wie czy może go dotyczyć ten problem, a jeszcze nie aktualizował systemu do 10.0 to radzę poczekać aż ta wersja pojawi się w kanale stabilnym.

Przypominam, że w przypadku trafienia z aktualizacją systemu na wersję systemu, która “nie wstaje” zadziała mechanizm autonaprawy - po 3 nieudanych próbach bootowania system zostaje odpalony z drugiego slotu, w którym jest dotychczasowa wersja systemu sprzed aktualizacji (aktualizacja nie nadpisuje naszego aktualnie dziejącego systemu lecz instaluje go w drugim slocie na oddzielnym zestawie partycji i przełącza slot bootowania na niego).

Autorzy pochwalili się, że obecnie jest około 1000 betatesterów (czyli 1 z 2000 użytkowników jest betatesterem).

Radzę zainstalować motion eye na osobnym kontenerze w proxmoxie, całkiem niedawno to zrobiłem i jest spokój. Teraz mam wszystkie kamerki na raz wrzucone i nie obciążają mi HA

To jest już poprawione, to tak w kwestii opisanego wyżej, a już załatanego problemu (auto Dodatku motionEye w wersji 0.19.0 zapomniał wkompilować obsługi V4L, wcześniejsze wersje tego dodatku korzystały z wydań binarnych motionEye, ale obecnie one są przestarzałe).
Nie widzę więc problemu.

Informacje dodatkowe - dotyczące w sumie mojej konfiguracji eksperymentalnej (wątpię, by ktokolwiek na poważnie zamierzał używać więcej niż 1 kamery USB).
W przypadku kamer USB i archaicznego sprzętu mającego tylko USB2.0 każdą kamerę trzeba podpinać na osobnym kontrolerze USB, bo zasadniczo 1 kamera “zapycha” cały kontroler USB2 (więc podpinanie przez huba nie pomoże).