Co zamiast Shelly 2.5 do rozdzielni

Mam od 3 lat 8 urządzeń Shelly zamontowane w rozdzielni jak na zdjęciu.

Widać dwa Shelly 2.5, dwa Shelly dimmer i bliżej są jeszcze dwa ESY zajęte przez 4 moduły (Sh2.5, Dimmer i dwa SH2.5). Wszystkie sterują oświetleniem przyciskami monostabilnymi.

Dwa shelly wchodzą do jednej obudowy wydrukowanej na drukarce 3D jak na zdjęciu. Zajmuje to jednego ESA. Pomiędzy urządzeniami są przerwy, niewielkie, bo niewielkie, ale są. Przez ten okres 3 lat zepsuł mi się już drugi, albo trzeci moduł Shelly 2.5. Użytkowane na nim są lampy LED. Jedna lampa ciągnie około 50W (najmocniejsza). Teoretycznie bułka z masłem. Muszę wymienić na jakiegoś innego gotowca i mam 4 typy:

  • Shelly Pro2, pro4 lub pro4 - moduł zaprojektowany na TH35 więc może będzie miał większą trwałość.
  • rocketcontrolers - jakiś moduł na 4 przekaźniki
  • Kikony - jakiś moduł na 4 przekaźniki
  • sonoff 4chpro

Proszę o recenzję, które są warte uwagi pod względem trwałości.

Nie potrzebuję 433Mhz, dodatkowych czujników temp. dodatkowych i2c, DC itd… $ wejścia, 4 wyjścia, zasilanie 230V. W obudowie z montażem na TH35. Nie mam możliwości zamontowanie gdzieś obok, muszę to zmieścić do środka, jak były obecne SH2.5. Nie mam tam ETH i nie mam jak dociągnąć. Jedynie WiFi. Integracja z HomeAssistantem, (natywna w przypadku Shelly, lub poprzez ESPHome - dla innych opartych na ESP32/8265/8266)

Winowajcą jest tu prawdopodobnie prąd rozruchowy przetwornic/zasilaczy tych LED.
Najsensowniej było by użyć dedykowanych przekaźników, zaprojektowanych pod załączanie dużych prądów impulsowych. Ja mam od siedmiu lat działające przekaźniki impulsowe serii iTL 16A od Schneider.

Shelly 2.5 słyną z problemów z kondensatorami i nie grzeszą trwałością. Teoretycznie daje sie je naprawiać.

P.S.
Z Twoich propozycji szedł bym w nową serię od Shelly.
Jeśli miałoby być budżetowo to jest ciekawy sprzęt na Ali z wgranym Tasmota:

1 polubienie

Właściwie to należałoby zacząć od tego co uległo awarii

  • jeśli kondensatory to znaczy, że odprowadzanie ciepła jest niewłaściwe (przy naprawie modułu można użyć lepszego producenta i/lub wyższej kategorii klimatycznej)
  • jeśli przekaźnik to do przemyślenia czy zasilacz do tych LEDów nie jest nadmiarowy (im wyższa obciążalność tym ma większą pojemność na wejściu, przy 200W zasilaczu klękają praktycznie każde przekaźniki miniaturowe), można zastosować dławik - sprzedawane są one jako ograniczniki prądu rozruchowego - poszukaj po niedawnych podobnych wątkach to znajdziesz przykłady.
1 polubienie

Używam modułów przekaźnikowych Denkovi od kilku lat. Polecam.

Nie wiele wniosłeś do dyskusji taką informacją :wink: (mogę podobnie powiedzieć, że używam modułów Kincony). Warto przekazać więcej szczegółowych informacji co dokładnie używasz, z jakimi wejściami/wyjściami, jak zintegrowane jest to z HA itd.

1 polubienie

Zamowilem dzis przed poludniem jeden 4 portowy AC/AC plus expander. Na stronie producenta daja rabat 50% na pierwsza sztuke kupiona u nich. Cenowo wychodzi polowa tego co na ali. Tyle ze dostawa w sierpniu. :wink: Zobaczymy.

Ten ktory obecnie sie psuje. To po resecie (wylaczenie mu zasilania), reaguje na przycisk, zapala swiatlo. Nawet czasami sie zglosi po wifi. A czasami nie. Czasami wylaczy na 0.5s zapalone swiatlo. Raz na kilka dni nie da sie zgasic. Albo nie da sie zapalic. Poprzednio zepsutych nie wyrzucilem jeszcze, z nimi bylo gorzej ale nie mialem czasu aby sie zastanowic czy je naprawiac czy wyrzucic.

Do oświetlenia używam dwóch połączonych ze sobą urządzeń. Pierwsze to SmartDEN IP-16R - moduł przekaźnikowy, a drugie to moduł input z wejściami cyfrowymi smartDEN-IP32IN-BOX. Działają one niezależnie od HA. Sygnał wysyłam na moduł wejściowy a on odpala przekaźnik. Oba moduły są zintegrowane z HA i można sprawdzać stany w module wejść oraz sterować przekaźnikami. Producent dostarcza integrację do HA w postaci skryptów do yaml. Bardzo prosto się to integruje.
Używam też małej płytki z wejściami np do dzwonka oraz modułu 2w1 z wejściami i przekaźnikami i steruję między innymi podlewaniem ogrodu.
Mają naprawdę duży wybór na stronie.

2 polubienia

“Pachnie” niestabilną pracą → podejrzane kondensatory elektrolityczne.
Podobno to częsta usterka.

Najprawdopodobniej chodzi o 100uF/16V kategoria klimatyczna do 105°C Low ESR, tylko nie idź drogą kupowania chinoli tej samej marki, które wymiękają, Jamicon, Panasonic czy Samsung powinny być raczej OK

Sklejony przekaźnik sam by się nie odkleił.

Bardzo ciekawe produkty, na pierwszy rzut oka całkiem dobrze skrojona też cena.