Czajnik RK-M170S

Hej mam takie pytanie wedle opisu:

zrobiłem flash modułu esp32

i dodałem czajnik RK-M170S problem jaki mam to ze nie jest on do supportowany przez autora integracji
Czajnik mi działa ale Ha widzi takie funkcje

a model praktycznie identyczny

Glownie chodzi mi o to ze jak chce wybrac temperature to sie czajnik wylacza moge go tylko grzac od 0 do 100 a on tak samo jak ten 173 moze grzac w roznych stopniach. Jak rozumiem te atrybuty trzeba dopisac jakims templatem czy ktos jest w stanie pomoc to ogranac?

Na innym modelu jest opcja ze jak osoba na tym kółku daje np 50 to on grzeje sie do 50 u mnie dziala tylko wlacz wylacz ale na panelu czajnika mam opcje grzania do roznych temperatur…
Teraz jak wybiore grzej to gdzieje sie do 100 i dziala. Jak ustawiam jakas temperature to klika i odlacza ta funkcje

msedge_z10CAH2nJg

Wątek jest do zamknięcia wszystko działa jak należy. Po kontakcie z autorem moda dodał nowy firmware który rozwiązuje problemy.

Wiec jak ktos szuka fajnego czajnika polecam działa glosowo ustawia temperature wlacza sie wylacza i oczywiscie z poziomu HA

znalazlem jeszcze takie cos osoba pisala o innym czajniku ale ze tez wyciete funkcje

  - platform: mqtt
    name: Kettle
    retain: false
    min_temp: 0
    max_temp: 100
    temp_step: 5
    precision: 1
    temperature_command_topic: "r4s/xxx/heat_temp"
    temperature_state_topic: "r4s/xxx/heat_temp"
    current_temperature_topic: "r4s/xxx/temp"
    availability_topic: "r4s/xxx/status"
    mode_command_topic: "r4s/xxx/heat_temp"
    mode_command_template: >
      {% if value == "off" %}
      0
      {% elif value == "heat" %}
      85
      {% else %}
      100
      {% endif %}
    mode_state_topic: "r4s/xxx/json"
    mode_state_template: >
      {% if value_json.state == 0 %}
      off
      {% elif value_json.target > 0 %}
      heat
      {% else %}
      auto
      {% endif %}
    modes:
      - "off"
      - "heat"
      - "auto"

tylko nie wiem jak to przerobic i gdzie to dodac

Teraz to już “lecisz z siekierą na Słońce” :smiley: no i zrozumiałem o co chodziło z tym ESP32 w wątku o fontance dla kotów.

Znowu brak linków źródłowych, google to potęga (ale nie aż taka - czasem trudno znaleźć charakterystyczny fragment, który trafi do źródła), więc nie zmuszaj nas do poszukiwań - cytujesz fragment kodu/konfiguracji, to daj linka skąd to wyczesałeś.

(Jakkolwiek to i tak nie daje gwarancji, że ktoś wie co dalej :stuck_out_tongue: - jedna z podstawowych zasad jest taka, że jak masz niewspierany sprzęt, to pomóż autorowi go wspierać, ale nie widzę szans na robienie czarnej roboty cudzymi rękami).

Ten kawałek “kodu” (konfiguracji) wygląda na fragment wycięty z configuration.yaml w HA.

1 polubienie

ale nie ma zródła całość jest wycieta z linka pierwszego gdzie sa opisy tego projektu

No ale ja nie szukam kogos do czarnej roboty tylko podpowiedzi to wtedy bede szukal dalej. Ja cos bym wiedzial wiecej to bym zrobil to oczywiste.

Spoko, podziwiam twoje samozaparcie, gdybym przyswajał wiedzę i umiejętnoiści w takim tempie w jakim to robisz byłbym “supermózgiem” :smiley:

A w kwestii linka - może ja ślepy jestem, ale za Chiny Ludowe nie mogę znaleźć tego kawałka konfiguracji HA pod linkiem który podałeś…

Ok dalem link do projektu. Co do kodu to w rozmowie z tego projektu osoba napisala u mnie w czajniku brakowało funkcji ustawienia konkretnej temperatury i ogarnąłem sobie to taka automatyzacja i byl ten kod i osoba odpisala po rosyjsku podajac ze autowamtyzacje uzyla do dasboard jako klimatyzacje. To co wiecej mialem tutaj przeklejac? Po za tym doszedlem do etapu ze czajnik dziala wlacza sie wylacza i zostala mi do rozkmnienienia jedna funkcja.

O to to to.
I gdzie link do tej rozmowy?

Często jest tak, że w issues (nawet tych zamkniętych) można się dowiedzieć o projekcie dużo więcej niż w oficjalnej dokumentacji (zazwyczaj w całości upchniętej w readme.md), no ale nie wymagaj od innych, by przeszukali i przeczytali wszystko na temat nie mając czajnika takiego jak twój…

Prosze

Teraz genialnie, jeśli chodzi o kwestię przedstawienia problemu.

Niestety w kwestii zasadniczej nie jestem w stanie pomóc - nie umiem sobie wyobrazić jak autor rozczaił w jaki sposób czajnik komunikuje się z dedykowaną aplikacją (tzn. umiem sobie wyobrazić, że może np. użył sniffera BLE albo dokonał reverse-enginerring’u fabrycznej aplikacji, ale czy da się po prostu zgadnąć właściwy kod nie wiem :smiley: ).

Być może ta komunikacja spełnia jakieś założenia standardu BT (nie znam ich praktycznie wcale) i wtedy może jest to gdzieś do wyczytania z dokumentacji, ale powiem krótko: “jestem za cienki w uszach” na to, a podejrzewam, że chińskie produkty lubią się komunikować niezgodnie ze standardami (może jedank jest gdzieś opisany protokół z którego korzystają czajniki).
Przeczytanie 600kB kodu źródłowego zajęłoby mi kilka tygodni, a wypadałoby go jeszcze zrozumieć.

Może jednak się doczekasz na kogoś, kto ma praktykę z podobnymi urządzeniami (być może to jest prostsze niż myślę).

Ok ale nie trzeba nic tutaj dopisywać i dorabiac kodu. Trzeba do czajnika dodać encje (funkcje) ktore nie zostaly wykryte. Dlatego dalem dwa obrazki moj czajnik 170s u czajnik 173s gdzie czajniki maja podobne funcje i chodzi o dodanie tych funkcji juz w samym HA

Fajnie.
Skąd zatem wiesz co potrzebujesz dopisać skoro nie zostają wykryte?
Oglądałem te obrazki, ale nie ma co dodawać, bo twój czajnik nie raportuje niczego co można przekształcić w encje albo firmware bramki nie potrafi z komunikacji BLE z czajnikiem wyłowić tych danych.

Na moje oko poziom trudności to 4-5 rok studiów kierunkowych poświęconych programowaniu rozwiązań embedded :smiley: oczywiście dla hobbysty jest to do przeskoczenia, ale np. ja się nie czuję na siłach.

juz napisalem stad ze m173s to praktycznie ten sam czajnik i ze moj czajnik tez ma ustawianie wielu temperatur ma 5 stopni temepratury.

Sorry nie mam siły tłumaczyć tego dalej.
Czy uważasz że Fiat 126p jest podobny do Fiata 125p?

Znam dziesiątki przykładów, gdzie chiński producent nawet nie raczył zmienić numerka modelu wkładając do urządzenia całkowicie inaczej zbudowaną elektronikę (realizująca zasadniczo te same funkcje, ale na tyle inaczej, że nie było mozliwe dostosowanie otwartoźródłowego kodu to tej nowej elektroniki).

Nawet jak pogrzebiesz w dokumentacji Tasmoty, to znajdziesz masę przykładów takiego sprzętu.

No Ja tez nie mam bo widzę ze zadajesz pytania dla pytań. Nie dla rozwiązania. Napisałem stad ze m173s ma ustawianie temeratury w 5 stopniowej np 30 , 40, 50 , 70, 80 i moj tez ma identyczne mozliwosci ale nie w HA. Wiec dlatego uwazam ze sa podobne. Skoro nie wogóle nie ma modelu 170s a go wykrywa. Czajnik nie jest na tasmocie tylko na Mqtt i firmware nie jest zmieniany.

Tak tu dalsza nasza dyskusja nie rozwiąże problemu, natomiast podałem przykłady byś mógł zrozumieć co mam na myśli (i tak, wiem czajnik nie jest na tasmocie, a bramka ma specjalnie napisany kod w c, który usiłowałem czytać by poznać istotę problemu).

Jakiśtam model Fiata ma 5 biegów, jakiś inny też ma 5 biegów - czy z tego wynika, że mają identyczne skrzynie biegów?

edit: Widzę, że zapytałeś u źródła, czyli w najlepszym z możliwych miejsc i nawet już masz odpowiedź - czyli tak jak mówiłem “skrzynia biegów” jest inna…

Dodam jeszcze, że z czystej ciekawości z grubsza przejrzałem kod źródłowy tej bramki i ona oprócz tego, że łączy się po BT, także tłumaczy komunikaty w jakimś “suahili” producenta (nazwijmy roboczo ten protokół RAW) na komunikaty MQTT i nawzajem, potrzebuje do tego słownika, a słownik dla RK-M173S znajduje się już w kodzie, niestety RK-M170S mówi trochę w innym języku - niektóre rzeczy się pokrywają a inne nie - dlatego jakiś podzbiór funkcji działa.

Tu masz przykład takiego producenckiego “suahili” (abyś nie miał złudzeń - na 99,9% nie pasuje do twojego czajnika):

PS Gdzieś wyżej pisałeś coś o Tasmocie (że tu jest MQTT, a w innym projekcie, który ruszyłeś Tasmota), to miej świadomość, że firmware Tasmota posługuje się też tym samym “językiem” MQTT.

:slight_smile: ok dzieki wiem czekam moze cos sie uda:)

Ale jesteś farciarzem - autor już wypuścił odpowiednią wersję (nie byłeś jak się okazuje pierwszy z tym problemem).

Jeśli wszystko działa jak należy powinieneś jeszcze zamknąć issue na githubie (to zasadniczo służy do zgłaszania błędów i problemów, a jako założyciel masz uprawnienia do zamknięcia) oraz ewentualnie uzupełnić dokumentację projektu (jeśli czujesz się na siłach - chociaż dopisz swój model wśród obsługiwanych w README.md, bo wygląda na to że obsługa już jest w głównej gałęzi projektu - nie ma już dedykowanego firmware do testów)

Dzięki za tip ze musze zamknąć ticket :slight_smile: Już to zrobiłem bo czajnik działa teraz super i głosowo temperaturę tez wybiera. Mam do Ciebie inne pytania bo na forum chyba Ty pisałeś o ikonkach
np Font Awesome powiedz mi jak to zmusic by jak wpisze ich skrót to działało pojawianie sie ikonki tak jak teraz mdi:ikona?