Czasowe załączenie encji bez użycia automatyzacji

Witam. Czy możliwe jest załączenie encji (którą jest swith) na np. 500ms a następnie automatyczne wyłączenie switha . Chciałbym to osiągnąć bez użycia automatyzacji . Niestety teraz mam to zrobione z automatyzacją i mam ciągłe problemy . Brama garażowa otwiera mi się sama kilka razy dziennie i pisze że została uruchomiona przez automatyzację . Dodam jeszcze że owa brama jest u mnie w HA już z dwa lata i nie było takich problemów . Nie wprowadzałem w automatyzacji żadnych zmian a mimo to problem się pojawił . Powiem jeszcze że problem pojawia się gdy pierwszy raz , np. rano otworzę bramę , wyjadę samochodem, zamknę bramę i za parę minut dostaję powiadomienie że brama otwarta . Dzieje się tak 3-4 razy i potem problem znika i nie występuje całą noc i cały dzień dopuki znowu nie otworzę bramy, to wtedy problem zaczyna się na nowo .

Wrzuć jeszcze kod twojej automatyzacji

alias: Garaz otwieranie i zamykanie bramy
description: ""
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: b724bd20add43c090ed5ad154865c804
    type: action
    subtype: "on"
    discovery_id: 0xa4c13875989182d4 action_on
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: facfe53659686e6035f6f69c96881537
    type: action
    subtype: "on"
    discovery_id: 0xa4c138a0c7ec74b6 action_on
  - platform: device
    type: turned_on
    device_id: 63aebf9c49d5476fc763aa52a098549b
    entity_id: switch.garaz_l6
    domain: switch
condition: []
action:
  - type: turn_on
    device_id: 63aebf9c49d5476fc763aa52a098549b
    entity_id: switch.garaz_l6
    domain: switch
  - delay:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 0
      milliseconds: 300
  - type: turn_off
    device_id: 63aebf9c49d5476fc763aa52a098549b
    entity_id: switch.garaz_l6
    domain: switch
mode: single

Automatyzacja tylko wyłącza przekaźnik i reaguje na zmianę stanu na “on”.
Musi być inna przyczyna jego załączania. Sprawdź czy temat mqtt stanu przekaźnika nie ma ustawionej flagi “retain” lub jakie jest ustawione zachowanie samego urządzenia po resecie lub ustanowieniu połączenia.
Prosta próba aby to potwierdzić to wyłączenie automatyzacji i restart przekaźnika.
Na czym masz go zrobiony? W zależności od tego może jest możliwość przeniesienia impulsowego działania do urządzenia.

A przypadkiem nie dodałeś tego przekaźnika itp. do innej automatyzacji. Mi się kiedyś zdarzyło dodać coś do innej i dla mnie w losowych sytuacjach gasło światło, a one nie były losowe tylko powiązane z innymi akcjami.

Jeżeli to wina Automatyzacji to jest coś takiego pod 3 kropeczkami jak śledzenie Automatyzacji, lub w samych automatyzacjach sortowanie według ostatniego uruchomienia.

Ja stawiam, że 3 wyzwalacz psuje automatyzacje :thinking:
Jeśli automatyzacja zakończy się a “switch.garaz_l6 turned_on” automatyzacja rozpocznie się jeszcze raz.

Wyłącz ten wyzwalacz i sprawdź czy problem nadal występuje

Wiem że automatyzacja tylko włącza i wyłącza przekaznik . Mam to zrobione na module (nie tylko to) CC2530 for Zigbee Module z oprogramowaniem PTVO firmware . A mam to ustawione że po restarcie lub braku zasilania moduł po ponownym uruchomieniu nie załącza żadnego przekaznika i wszystkie są w stanie spoczynnkowym . Nie wiem gdzie sprawdzić to ustawienie “retain” .
“namex”
Właśnie chodzi o to że w najbliższych miesiącach nie dodawałem nic nowego , a z tym mam problem od około miesiąca .
“krskrab”
Zaznaczę że nie jest to moja napisana automatyzacja tylko automatyzacja utworzona przez panel HA . I nawet jeżeli jak piszesz że trzecia “psuje” to dlaczego nie psuła dwa miesiące temu ?
Ale ci powiem że ja tak samo pomyślałem że ta trzecia opcja psuje tą automatyzację , dlatego założyłem temat bo chciałem załączać encję chwilowo bez użycia automatyzacji .

Więc czemu nie zajrzysz do dokumentacji projektu?

https://ptvo.info/zigbee-configurable-firmware-features/pulse-switch/

Ponieważ napisałeś jak powyżej. Dlatego na Twoim miejscu zaczołbym od sprawdzenia co mogę zrobić w obrębie oprogramowania urządzenia.

Wracając do automatyzacji, kojarzę jakąś informację po którejś aktualizacji HA, że zwiększono radylalnie minimalny czas wykonywania automatyzacji. Z dziesiętnych sekundy do milisekund. Być może fakt przejścia z off na on daje efekt podobny do “drgania styków przekaźnika”. Powstaje stan migotania w momencie wciśnięcia przycisku i zakolejkowania automatyzacji, króra dopiero po przemieleniu przez HA daje opisany przez Ciebie objaw powtarzania automatyzacji.

Nie wiem za bardzo gdzie mialbym to zmienić . Mam ustawione jak na obrazku poniżej . Zresztą każdorazowa ingerencja w zmianę firmware nie jest dla mnie do końca taka dobra bo nektóre urządzenia z PTVO mam tak zabudowane że mam do nich bardzo utrudniony dostęp . Nie dotyczy to akurat omawianego modułu sterowania bramą do którego dostęp mam dobry .

Nie znam się zbytnio na PTVO, ale coś tam kiedyś eksperymentowałem i po pobieżnym przejrzeniu dokumentacji odnajduję w ustawieniach takie coś na liście możliwych funkcji wyjścia jak pulse switch:

1 polubienie

Nie wiem , czy tak to powinno wyglądać ?

Szukaj w ustawieniach MQTT

MQTT Explorer możesz sprawdzić czy masz takie flagi ustawione

Nie potrafię doszukać się tych flag .

Znaczy, że nie jest ustawiona.
Moje podejrzenia początkowo były takie, że przekaźnik traci połączenie i gdy wznawia otrzymuje swój ostatni stan zapamiętany w mqtt. Teraz to już nie wiem - bo nie znam PTVO.
Sprawdź czy są momenty , że jest niedostępny.

Ustawiłem w firmware jak na obrazku poniżej . Na razie od paru godzin nie wzbudziło się same , lecz niestety dalej musi to być połączone z moją automatyzacją w HA . Nie udało mi się w PTVO wyszukać opcji by działało to bez automatyzacji tzn aby firmware załączyło switch na np. 500 ms i następnie go wyłączyło . A moja brama otwiera się na takiej zasadzie że naciśnięcie przycisku ją otwiera i naciśnięcie tego samego przycisku ,gdy jest otwarta ją zamyka .

Czyli chcesz otworzyć bramę z przycisku i potem żeby się automatycznie po ustalonym czasie zamknęła ?

Oj nie . Napisałem że zamykanie i otwieranie bramy dziala z jednego przycisku . Ja zastosowałem do załączania tego przycisku jeden przekaznik . Czyli zasterowuję z HA ten przekaznik którego styki przełączają się i zwierają ten przycisk i tym samym otwiera sie brama . Ale ten przekaznik ma być zasterowany tylko pareset milisekund a potem ma wejść znowu w stan spoczynku aby po następnym zasterowaniu znowu załączył się na ten określony czas i wyłączył, a wtedy brama się zamyka . I tak w kółko . I chciałem to osiągnąć bez użycia automatyzacji w HA .

rozwiązałeś problem???