Czujnik CO2, jakości powietrza

Czy ktoś może polecić sprawdzony, najlepiej gotowy czujnik CO2 i jakości powietrza, łatwy do integracji z HA ?
Taki znalazłem

ale nie wiem czy jest szansa na integrację, czy można do niego wgrać jakieś alternatywne oprogramowanie ?

Po wielu poszukiwaniach i zbierania opinii od użytkowników mocnych w wiedzy z wentylacji mechanicznej, a także bogatszy w ich testy, zdecydowałem się na zakup czujnika SCD30. Mam go zintegrowanego przez ESPHome.

Moim zdaniem dość łatwa integracja to DIY za pomocą ESPHome

jeśli samodzielnie nie przeszukasz internetu, to pewnie nie będziesz tego wiedział
Z góry uprzedzam, że dla konstrukcji stosunkowo skomplikowanej (wyświetlacz graficzny, akumulator, w dodatku nie wiadomo jaki sensor jest w środku… ani nawet MCU) z przygotowaniem alternatywnego softu lub przeróbką może być ciężko lub będzie to awykonalne.

Moim zdaniem łatwo jest przerobić czujniki na bazie sensorów Zyaura


Tak z innej beczki - każdy półprzewodnikowy sensor CO2 wymaga okresowej kalibracji i od niej zależy poprawność wskazań.

PS Przy okazji otagowałem kilka pokrewnych wątków tagami co2 i voc

Dzięki, chyba pójdę tym tropem.
Jakość czujnika ma kluczowe znaczenie bo pomiar CO2 nie jest trywialny.
Może nawet będzie motywacja do dopisania obsługi wyświetlacza oled ze wskazaniem ppm :slight_smile:

Od kilku miesięcy posiadam czujnik z WiFi, który zintegrowałem z HA i jestem bardzo zadowowolony. Został zakupiony na Aliexpress za ok. 100 zł (oferta dla nowych) i działa bardzo dobrze. To coś takiego:
image

Minusy to słaba bateria, więc musi być na kablu. Poniżej przykładowy wykres CO2 w sypialni.

3 polubienia

Czytam opinie i wygląda na to, że jednak są gotowce w rozsądnej cenie, dające użyteczne pomiary w dłuższym czasie. Bardzo jestem ciekaw jakie czujniki zastosowano wewnątrz tego pudełka. @Adrian czy możesz dopowiedzieć w jaki sposób integrowałeś ten sprzęt z HA? I jakie parametry można uzyskać/mierzyć dzięki tej czy innej integracji?

A co powiesz o takim czujniku MH-Z19 CO_2 and Temperature Sensor — ESPHome?

Może koledzy @luki25, @ozzinse @Bakso, @Pagii , którzy już go mają i walczyli w temacie, wypowiedzą się na temat tego czujnika.

Link do testu:
https://dm1cr.de/co2-sensor-comparison-scd30-mh-z19b-bme680-vz89te-sgp30

Mój zestaw

MHZ19 oraz Wemos D1 mini + tasmota

W sypialni posiadam drugi i fajnie wietrzy mi pokój otwierając okno dachowe w nocy gdy wartość wzrośnie powyżej 1500ppm, powyżej tej wartości powietrze robi się toksyczne dla człowieka. Najwięcej CO2 wydychamy, gdy wypije się dużo alkoholu :face_with_hand_over_mouth:
Takie spostrzeżenia można zauważyć.
Przy otwieranie okien dachowym biorę pod uwagę opady deszczu oraz pyły pm 2,5.

czujnik działa bez zarzutu od … od dawna, jakieś 2 lata.

Warto wiedzieć że CO2 jest gazem ciężkim, więc zbiera się od podłogi w góre, więc sama wentylacja grawitacyjna nie bardzo zdaje egzamin, wietrząc wpuszczamy chłodne powietrze, które idzie na dno podnosząc CO2 i go wymieniamy na świeży tlen.




obraz
obraz

3 polubienia

@angler Nie wiem jaki jest zastosowany czujnik ale z moich doświadczeń wynika, że jest dość czuły. Dodatkowo urządzenie wyświetla jeszcze inne pomiary jak poziom PM2.5, formaldehyd i całkowite lotne związki organiczne (nie są one jednak widoczne w HA).

Czujnik dodałem przez integrację Tuya. Przekazywane są dane dotyczące temperatury, wilgotności, poziomu CO2 i baterii oraz parametr, który raportuje brak zagrożenia przy prawidłowych poziomach CO2. Pozostałe parametry nie są dostępne przez tą integrację.

Oooo jakiś mechanizm do okna sterowany z HA?

To w jakim miejscu masz zainstalowany ten czujnik?

obraz
+
obraz

Nic więcej nie trzeba

Sonoff klawisze można ustawić na naprzemienne działanie albo - albo + czas wyłączenia klawisza w nodered, a siłownik ma krańcówki, jak się domyka to zwalnia i sam zatrzymuje przy obciążeniu, otwieranie również sam staje przy maks, minus - to trochę głośny jest.

mam gniazdko na wysokości około 50cm, więc jest ciut poniżej łóżka

2 polubienia