Czujnik napełnienia szamba

Tak dokładnie, tak jak napisałeś. wszystko schowałem do małej puszki, a do szamba tylko czujnik w rurce

@AdamG
Właśnie interesuje mnie to co zostało w tej puszce schowane (bo rozmyślam nad właśnie takim rozwiązaniem) - a nie jestem elektronikiem.

Co tam dokładnie jest:
JSN-SR04
ESP8266 (z wifi? zigbee?)
Przetwornica 230 na 5v? (jakaś konkretna)
Co za puszka?
Coś jeszcze?

Potrzebna ilość elektroniki jest bliska zeru :smiley:
tzn. przykładowo

  1. przy zastosowaniu dowolnej płytki bazującej na ESP8266 albo ESP32 (wszystkie ESP to WiFi) przykładowo “WeMos D1 mini” albo “Amica NodeMCU ESP8266”
  2. oczywiście sama elektronika sensora (tu akurat JSN-SR04 ma mikrofonogłośnik oddzielnie od samej elektroniki), a ponieważ działa tak samo jak inne to możesz oprzeć się na tej dokumentacji:
    Ultrasonic Distance Sensor — ESPHome
  3. Zasilacz (5V lub 3,3V), w podobnych projektach wymagających zasilania sieciowego używam takich modułów zasilacza (w ChRL znajdziesz je taniej)
    https://www.amazon.de/-/pl/dp/B07C4THP6G/
    https://www.amazon.de/-/pl/dp/B07C53B1GZ/
    ale jeśli nie jesteś z elektryką i elektroniką “za pan brat” to sugeruję jednak użyć zwykłego zasilacza wtyczkowego i do puszki doprowadzić tylko i wyłącznie niskie napięcie (dla niektórych modułów ESP jest dostępna “płyta główna” wyposażone np. w przetwornicę umożliwiającą zasilanie dość dowolnym niskim napięciem stałym (powiedzmy w granicach do 12V, bo nie pamiętam szczegółów), oto przykład modułu i pasującej płytki (zestaw to opcja 4.)
    6.67zł 10% OFF|Moduł bezprzewodowy NodeMcu v3 CH340 Lua WIFI Internet rzeczy pokładzie rozwoju ESP8266 z antena pcb i port usb dla Arduino|Układy scalone| - AliExpress
  4. Puszka hermetyczna - normalna elektroinstalacyjna puszka hermetyczna (może takie rozwiązanie estetyką nie grzeszy, ale wystarczy), a jeśli chcesz coś “eleganckiego” to tu przykłady:
    https://botland.com.pl/szukaj?s=obudowa%20hermetyczna
  5. No “cokolwiek sobie stryjenka życzy” - oto przykład może nieco na wyrost, ale można sobie np. choćby dołożyć wyświetlacz lokalny
    ESPHome rozszerzenie Home Assistanta o DIY oparte na ESP
    albo jakiś czujnik w zależności od potrzeb i warunków (np. czujnik oświetlenia, dzięki któremu będziesz sobie monitorował kiedy zapada zmrok np. do sterowania oświetleniem, czy termometr by poznać realną temperaturę otoczenia w miejscu montażu itd.).

@AdamG w czym jest problem?

bardzo ciekawy produkt, mam wrażenie, że działa on w oparciu o ciśnienie, bo w opisie jest napisane, by sondę wrzucić na dno, i ta sonda to wężyk. Może by zrobił coś takiego? To na pewno musi być tanie do wykonania… jakieś pomysły? :face_with_monocle:

Cześć, ja się podepnę do tematu, u mnie chodzi o poziom bufora wody, i też chciałbym mieć w procentach poziom nepełnienia, więc zbudowałem takie cuś…


obraz

wstępnie wygląda to dobrze, ale jakoś muszę przeliczyć jednostki cm na %, gdzie 15cm to jest 100% a 75cm to 0%… może ktoś jest biegły w matematyce templariuszy i pomoże? :stuck_out_tongue_closed_eyes:…?

obraz

zrobione

  1. pierwsza encja to pomocnik, czyli wykalibrawonie wartosci do 0cm
  2. Druga korzysta z pomocnika i wylicza procenty uwzględniając zakres 0 - 0% i 60cm - 100% (od razu odwraca że 0 to 0% a nie 100%)
  - platform: template
    sensors:    
      woda_bufor_poziom_pomocnik:
        friendly_name: woda bufor pomocnik
        unit_of_measurement: 'cm'
        value_template: "{{ -15 + (states('sensor.woda_bufor_pomiar_sr04_distance')) | round(2) }}"
  - platform: template
    sensors:    
      woda_bufor_poziom:
        friendly_name: Woda bufor
        unit_of_measurement: '%'
        value_template: "{{ (100 - (states('sensor.woda_bufor_poziom_pomocnik') | float / 60 * 100)) | round(0) }}"

efekt dla 74cm

obraz

1 polubienie

Formuła to: (75-cm)/0,6 - cm to pomiar.
Musiałem się tyle rozpisać, bo krótszej wiadomości niż 20 znaków nie przyjmuje :wink:

Wymyśliłem co może być schowane w tej puszce!!! :sunglasses:
Otóż:

  1. potrzebny jest czujnik bmp180, który mieży ciśnienie w hpa
  2. zamykamy go w pustym zbiorniku razem z wężykiem
  3. wpuszczamy wężyk na dno drugiego zbiornika i
  4. Ciśnienie nam rośnie w hpa, jak słup wody się zmniejsza, to ciśnienia spada do wyjściowego
    mój eksperyment co prawda na przeliczenie słupa wody nie dał wyniku prawidłowego, ale jak się to przeliczy na % to powinno być prawidłowo :sunglasses:



    obraz


    obraz

szkoda tylko, że ten czujnik ma zakres do 1100hPa, bo chciałbym go gdzie indziej używać, jak np w hydroforze, czy pomiar Argonu w butli…

1 polubienie

Możesz pomyśleć o czujnikach ciśnienia IFM lub SICK stosowanych w przemyśle

Tak jak pisze @ajakubek czujniki analogowe możesz dobrać w szerokim zakresie pomiarów. Lecz trzeba będzie dorobić dzielnik napięcia.

trochę za wysokie progi na moją wiedzę, popatrzę za tymi czujnikami, ale nie mam pojęcia o co chodzi z tym dzielnikiem napięcia, a już na pewno jak to zaimplementować do wemosa :roll_eyes:

To nic trudnego, dwa dobrane rezystory. Jaki zakres ciśnienia Cię interesuje?

Czujniki przemysłowe to 24V i 4-20mA (przeważnie)
Tu widzę podobny projekt z zastosowaniem takiego czujnika

2 tematy

  1. 0-4 bar - hydrofor
  2. 0-200 - argon

Jest gotowiec ale jak zabezpieczyć sensory?

W przypadku zbiornika wody nie widzę problemu - standardowa impregnacja z użyciem Plastik 70 (poza membranami głośnika i mikrofonu US).
W przypadku szamba takie zabezpieczenie będzie raczej niewystarczające.
Tak jak jest to pokazane w ofercie nie nadaje się do użytku (należy zlikwidować złączki Dupont przed impregnacją czujnika (a ESP również po impregnacji raczej umieścić w oddzielnej sensownie oddalonej obudowie).

to już mi działa w układzie otwartym, ale w niektórych przypadkach rozrzuty są zbyt duże, lub mamy agresywne warunki i się nie nadaje, a rozwiązaniem jest czujnik ciśnienia, który można przeliczyć na % jako poziom.
Zaciekawił mnie link @ajakubek, nie wiedziałem, że wemos może przesyłać przez MQTT dane z analogowych sensorów. No i mógłbym robić pomiary przy większych ciśnieniach… taki bajer :slight_smile:

w sumie w ESPHome MQTT do szczęścia nie jest potrzebne, bo się natywnie integruje z HA przez API

ewentualnie dla niektórych czujników

oczywiście trzeba sobie zbudować minimum elektroniki, niestety dokumentacja ESPHome jest wciąż nieco kulawa, ale jeśli dobrze pamiętam to z ESP można sobie podebrać też napięcie odniesienia.

Przykład wykorzystania czujnika analogowego jest dość fajnie opisany tam

w przypadku czujnika z wyjściem napięciowym 0-10V potrzeba prostego dzielnika napięcia (2 rezystory).

https://m.pl.aliexpress.com/item/4000849001773.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.70e065yQ65yQu9&browser_id=9c095d8537104a3daa540474d9d9a79b&aff_trace_key=&aff_platform=msi

Mam taki, poki co luzny pomysl na informacje o przepelnieniu szamba

Jakis podwojny czujnik poziomu cieczy przymocowany do rury a ta z kolei zamocowana do scianek pod wlazem (np. Magnetyczny czujnik poziomu wody CMW260 podwójny, metalowy 117mm - Sklep AVT)

  1. Pierwszy poziom wlacza zasilanie na modul ZigBee z koszyczka z bateriami i laczy sie z HA -wiem, ze jest pierwszy poziom
    Drugi czujnik zalacza alarm, ze przepelnienie szamba no i informacja odpowiednia w HA, ze jest “ful”

  2. Zasilanie na stale podlaczone z koszyczka baterii do modulu ZigBee i caly czas jest polaczenie z HA
    Pierwszy poziom zalacza input, ze jest jakis tam poziom plynow - ostrzezenie
    Drugi czujni zalacza alarm, ze przepelnienie szamba no i informacja odpowiednia w HA, ze jest “ful”

W wersji drugiej baterie pewnie wytrzymaja krocej niz w wersji 1 ale chcialbym miec info o stanie zasilania , jaki jest poziom naladowania baterii (o ile tak sie da)

Wszystko moze byc umieszczone w szczelnym pojemniku tuz pod wlazem zeliwnym do szamba zeby miec latwy dostep przy wymianie baterii

Moze ktos ma jakis inny pomysl?
Zagladanie co kilka tygodni do szamba czy to ju czas nie jest fane :wink:

Nie wiem tylko jaki modul ZigBee zastosowac (ponoc bardziej energooszczedne niz WiFi) zeby mial dwa wejscia a nie wyjscia dla wersji 1