Czujnik obecności i jasności OXT

Właśnie na pewnym hejblogu :wink: został opisany podobny czujnik radarowy, ale od OXT. Jest wersja pod USB i 230V. Pewnie takie samo rozwiązanie jak te TS0601. Pewnie tylko cena ciekawsza. Ktoś już macał? Pytanie inne przy okazji. Modelu sufitowego nie zamontuje, bo mam beton (a nawet płyty zbrojone), więc czy te modele naścienne działają jakoś sensownie?

Mam ten
Screenshot - 11.08.2023 , 01_51_49
Integruje się bez problemu z Z2M.


Będę go dopiero montował wtedy podam więcej info.

To wersja montowana w sufit? Bo chyba własnie T160 taki jest. U mnie się nie da. Mam tyle prętów w suficie, że trafienie między nie to jak wygrana w totka :slight_smile: Tak to jest w budynku z '72 z wielkiej płyty. Dlatego zastanawiam się jak działają te rozwiązania zasilane przez USB.

Ja też u siebie mam płyty i nie są one pełne, sufit i ściany nośne, raczej wszystkie są tak konstruowane ze względu na ciężar pełnej płyty. Kiedyś przeciągałem nowy kabel właśnie tymi kanałami w suficie i ścianie nośnej, nawiercone otwory, nitka + odkurzacz.
Screenshot - 11.08.2023 , 11_56_04
Radarowy: OXT Czujnik radar obecności jasn. USB ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu
Multisensor: https://allegro.pl/oferta/multisensor-4w1-pir-temp-wilg-lux-zigbee-tuya-13781223045

1 polubienie

“Nitka i odkurzacz” - jakie to proste i oczywiste :slight_smile:, dzięki za patent.

Ja mam od czerwca ten: https://allegro.pl/oferta/czujnik-obecnosci-ruchu-zigbee-tuya-home-assistant-13365250675 i jestem bardzo zadowolony, dotychczas miałem w kuchni 4 czujniki ruchu :wink: które miały za zadanie utrzymać włączone światło i mimo to zdarzało się że światło gasło w najmniej oczekiwanej chwili, od połowy czerwca do dziś mimo drastycznego skrócenia czasu na wykrywanie zero problemów, na dodatek dodatek teraz 40zl tańszy,

Czyli masz tą wersję pod USB? Jak to masz zamontowane? Po wpisie sądzę, ze jesteś zadowolony z wyboru :wink: On tam ma pomiar światła - działa to ok?

Mam dokładnie tą wersję do której jest link, 5v złącze microusb, u mnie czujnik jest przyklejony do ściany, mój jest dodany przez z2m jako TuYa ZY-M100-L control via MQTT | Zigbee2MQTT dla mnie działa ponad ok


sens1

No u mnie też musiałby być gdzieś przyklejony. Muszę pomyśleć nad lokalizacją, by to miało sens i obejmowało odpowiednią przestrzeń. Ciekawe czy są do tego jakieś uchwyty, gdzie można regulować położenie :wink: Ciekawe jak te czujniki reagują na zwierzęta w typie mały pies.

tak jak widzisz jest wiele ustawień które pomagają w skutecznej konfiguracji więc powinieneś sobie poradzić także z małym psem bo łatwiej z psem niż z kotem :wink:

Te czujniki radarowe działają na mikrofalach, prawda? Czy wpływają na nie np. drewniane meble? Front mebla? Moim zdaniem nie powinno to stanowić przeszkody, ale…

No pewnie, że przeszkody mają wpływ, ale się je kompensuje ustawieniami (nie mam tego modelu radaru, z tego co widać powyżej jest tu nieco biednie z ustawieniami, ale przy statycznej instalacji i tak powinny wystarczyć).

Działa z z ZHA tylko Wymaga konfiguracji
config/custom_zha_quirks/ts0601_presence.py

1 polubienie

Panowie, czy ten czujnik działa jak zwykły czujnik ruchu czyli po podłączeniu do zasilania zapala światło przy wykryciu ruchu (obecności) czy trzeba go jakoś odpowiednio skonfigurować? Podłączyłem go 1:1 zamiast poprzedniej zwykłej czujki ruchu, dodałem do Z2M i wydaje się ok - widzę, że działa tzn wykrywa obecność, natężenie światła itd ale nie zapala źródeł światła. Zastanawiam się czy źle podłączyłem jakieś kabelki czy po prostu potrzeba dodać jakąś konfigurację aby zaczęło działać.

Nie

Musisz utworzyć automatyzację która włącza i wyłącza urządzenie encję zintegrowane z HA

Nie kolego, jak zdemontowałeś czujnik, który bezpośrednio sterował oświetleniem i w jego miejsce dałeś ten czujnik, to teraz potrzebujesz moduł do sterowania tym oświetleniem i automatyzację, o której wspomniał przedmówca

Dziękuje z pomoc Panowie.
Czy dobrze rozumiem, że abym mógł sterować oświetleniem przy pomocy tego czujnika potrzebuję przekaźnik np jak ten z linku?

Tak taki, ale sprawdź czy ten Moduł jest obsługiwany w Z2M.