Czujnik otwarcia drzwi/okna

Witam, Dopiero zaczynam przygodę z HA i dzięki Arturowi udało mi się przejść początki z małymi tylko problemami. Musze przyznać, że poradniki na YT mega pomocne i bardzo prosto wytłumaczone. Udało mi się zintegrować z HomeKitem, Sonoffa z Tasmotą poprzez brkoera MQQT, zintegrowałem serwis pogodowy burzowy oraz zintegrowałem mojego VW z WeConnect. Teraz przyszedł czas na zabezpieczenie domu i chciałbym podłączyć czujniki otwarcia drzwi i okien. Niestety nie mogę znaleźć nic gustownego w wyglądzie co nie będzie białe (okna mam brązowe) i nie będzie zasłaniało pół okna :slight_smile:
Na serwisie aukcyjnym znalazłem co takiego : Czujnik otwarcia okna / drzwi - Aqara Xiaomi 7822903261 - Allegro.pl

Ten czujnik jest w miarę mały (tylko 4 cm), ale tu pytanie do was. Czy da się to zintegrować z HA ? i co ewentualnie należy do tego wykorzystać ?, a może macie jakiś inny fajny pomysł na to by czujnik był w miarę dyskretnie zamontowany w oknach.
Dzięki z góry za pomoc.

@Zbyszek wskazany przez Ciebie czujnik aqara pracuje w sieci zigbee, jest dostępna wersja xiaomi (wymiar ten sam tylko krawędzie ma zaokrąglone). Aby w/w czujniki spiąć z HA potrzebujesz bramki najpopularniejsze to CC2531 lub Conbee II. Zastanów się tylko czy nie lepiej kupić te czujniki na ali, cena jest mniejsza ok. 20 zł na sztuce.
Gdy już dodasz do HA sprawują się wyśmienicie.

Dzięki Ci za szybką odpowiedź. Xiaomi znalazłem u nas za 49 zł, chciałbym wziąć na ten moment na szybko 1 sztukę, aby się tym pobawić, jak sie sprawdzi to zamówie na ali (mam trochę okien/drzwi w domu).
Znalazłem coś takiego XIAOMI MIJIA CZUJNIK OTWARCIA OKIEN I DRZWI - 9476522822 - oficjalne archiwum Allegro
Piszesz tez o bramce CC2531 lub Conbee II, z tego co widzę, to chyba łatwiej u nas kupić CC2531. Jaki ma ta bramka zasięg ?, czy warto dopłacić do bramki z zewnętrzną anteną. Niestety tema jeszcze przeze mnie nie rozpracowany, stad tak wiele pytań.

Ogólnie nie polecam CC2531 ale jak już to tylko z anteną. Na spokojnie zamów sobie na amazonie conbee, oszczędzisz sobie nerwów.

1 polubienie

@rafkan w pełni popieram słowa Rafała

I tak zrobię jak piszecie, a ten czujnik ?, to jest ten sam o którym pisałeś z ali ?

XIAOMI MIJIA CZUJNIK OTWARCIA OKIEN I DRZWI - 9476522822 - oficjalne archiwum Allegro

Czy ten może być ?

dokładnie o ten chodzi

Super dzieki :slight_smile: za pomoc.

Z tego co się doczytałem, to ta bramka musi być podłączona najlepiej pod urządzenie na którym działa HA. Ja przewidywałem, ze że mój sprzęt stanie w garażu w szafie IT, którą zresztą posiadam. Jaki jest zasięg tej bramki i co zrobić jak nie starczy zasięgu do wszystkich czujników ?, czy można ten sygnał zwiększyć ?

Zależy od warunków ale myślę że taki skuteczny to kilkanaście metrów. Zasięg można powiększyć stosując urzadzenia “wpinane” bezpośrednio do prądu takie jaķ żarówki, gniazdka itp, oraz stosując routery.

@Zbyszek pamiętaj że charakterystyka protokołu zigbee jest podobna jak z-wave. Czyli każde urządzenie zasilane “z gniazdka” może robić za router/repeater. Czyli automatycznie będzie powiększało zasięg sieci.

OK, dzięki to już jakiś temat do przemyśleń i trop do dalszych dziłań.

Artur, nie myślałeś kiedyś, aby zrobić taką listę z urządzeniami kompatybilnymi z HA i poprzez jakie bramki powinny być łączone. Byłby to super manual dla takich lamerów jak ja :). Pewnie wiele mądrych osób uzupełniałoby te informacje, a przy okazji dzieliło spostrzeżeniami.

@Zbyszek w sumie o tym nie myślałem (a pomysł zacny) ale ogólnie to powiem tak: problemem nie jest brak pomysłów tylko brak czasu i pieniędzy aby je wszystkie zrealizować :smiley:

Piszesz o routerach, czy to może być bramka zigbee np sonoff’a ?,

https://allegro.pl/oferta/sonoff-bridge-zigbee-wifi-mostek-hub-ewelink-9499749905

Przepraszam, jeżeli zadaje głupie pytania, ale dopiero próbuję zrozumieć co z czym i jak podłączyć, aby system był jak najlepszy.

@Zbyszek nie przepraszaj tutaj nikt na nikogo się nie obraża tylko dlatego, że zadał pytanie. Sonoff to zamknięty system z oryginalnym oprogramowaniem nie da rady. Ale bodajże komuś udało się wgrać na tę bramkę tasmotę - musisz poszukać jeśli chcesz iść tą drogą.
Co do kompatybilności urządzeń zigbee z HA to tutaj masz kopalnię wiedzy - Zigbee.

A możecie zdradzić co z nim nie tak ( CC2531) - są problemy z dodaniem go do HA ?
Mam takie cudo ale jeszcze się za to nie zabrałem -nie mam do czego na ten moment.
I jeśli to zły pomysł to lepiej wiedzieć wcześniej :smiley:
Mam wersję z anteną.
BTW- przypuszczam że trzeba włączyć to też w proxmox by HA zobaczył jak podepnę do terninala?

@Arti_78 co prawda to nie temat CC2531 ale na start ta bramka ma słaby zasięg. Co do proxmoxa nie pomogę nie posiadam tej platformy.

Pisałeś, że można zastosować routery, a jaki Ty proponujesz router, nie wiem, czy będę miał po drodze od bramki do ostatniego czujnika jakieś urządzenie zigbee zasilane “z gniazdka” po drodze. U mnie chyba będzie łatwiej zastosować właśnie sam router. Dom mam parterowy i przez to powierzchnia duża.

Artur masz może oba urządzenia CC2531 i Conbee II?, aż się prosi zrobić porównanie.