Czujnik otwarcia drzwi/okna

@Altus mam obie bramki, uwierz mi nie ma co porównywać.
@Zbyszek korzystam z routera conbee ogarnia mi mieszkanie, ale czytałem, że układ CC2530 + CC2591 dobrze się sparawuje jako router CC2530 + CC2591

1 polubienie

Nie posiadam obu. Zostałem przy conbee. Uważam je za bardziej stabilne i niezawodne. Chociaż na poziomie założeń technicznych to praktycznie te same rozwiązania.

Posiadam CC2531 z zewnętrzną anteną na kablu USB z dala od RPi3 i “u mnie dziala” :slightly_smiling_face:. Problem z zasięgiem może być związany z nakładaniem się pasma WiFi na Zigbee a także jest związany z samymi czujnikami. U mnie zauważylem, że czujniki Aqara mają lepsze parametry połączenia niż czujniki Tuya z tej samej odległości do CC2531.
Tutaj jest dobre porównanie adapterów do Zigbee https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_adapters.html.
Na start zabawy kupiłem po taniości CC2531 i nie żałuję ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, w planach nie mam jednak zamiaru kupić Conbee :grin:.

1 polubienie

Jest co porównywać ! Trzeba porównać Conbee z CC2531. :stuck_out_tongue_winking_eye:
Podaj parę słów wyjaśnienia. Posiadam CC2531 z zew. anteną i jak na razie nie narzekam. Jestem ciekawy dlaczego Conbee jest lepsze.

Myślę że w dużej mierze stabilność i niezawodność conbee wynika z oprogramowania, a nie z urządzenia. Ostatnio przerzuciłem na testy conbee na zigbee2mqtt i jestem bardzo rozczarowany. Co chwilę tracę urządzenia chociaż na deconz przez dwa lata działały bez problemu. Nic nie pomaga zmiana kanału połączenia czy inne zabawy.

Na ten moment za radą @rafkana i @artura zamówiłem Conbee, biorę jeden czujnik na testy i w połowie przyszłego tygodnia zacznę oj baaardzo nierówną walkę.
Na ten moment chciałbym podziękować za pomoc i cierpliwość. a pewnie będę się jeszcze w ten sprawie odzywał.

Zgodnie z informacjami na stronie https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_adapters.html Support [for ConBee] is still experimental więc nie ma co się dziwić.

P.S. Zaczynamy prowadzić akademicką dyskusję w stylu, który system (linux czy Windows) jest lepszy :smile:.

Czasami można podyskutować. :grinning: Ale faktycznie myślę, że wszystko ma swoje za i przeciw. Ważne że jest wybór.

@Photon pisałem już wielokrotnie dlaczego. Jeśli Tobie się dobrze sprawuje to super, przecież od tego jest. Mam dwie omawiane bramki podłączone do HA stąd moje zdanie o CC2531.

Hej, udało mi się zakupić bramkę ConBee II, a do tego także zainstalować w systemie HA. Podłączyłem proponowany przez was czujnik otwarcia drzwi/okna Xiaomi. Na ten moment działa fajnie.

To super. Będziesz zadowolony z tej bramki.

Już kombinuję co jeszcze dokupić do niej. Pewnie jakiś czujnik temperatury/wilgotności no i oczywiście dalsze czujniki otwarcia drzwi/okien.

Przykłady automatyzacji z wykorzystaniem czujników otwarcia drzwi/okien:

  • sprawdź czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte przed wyjściem z domu,
  • poza domem włącz alarm w przypadku naruszenia czujników otwarcia,
  • poinformuj o wrzuceniu listu do skrzynki pocztowej.

Jakieś inne pomysły?

Dobre. Super pomysł :slight_smile:

[UPDATE]
Kolejny przykład:

  • zamknij otwarte okna (w sypialni) bo na zewnątrz zrobiło się zimno (temperatura spadła poniżej 16°C).

Jakieś inne pomysły?

Można wykorzystać do informacji w jakiej pozycji są rygle w drzwiach wejściowych.

A jak wygląda wtedy instalacja takiego czujnika?

Jest to oczywiście zależne od konstrukcji futryny/ościeżnicy. W tym przypadku lepiej będą pasowały czujniki xiaomi ponieważ są mniejsze. Czujnik instalujemy w wycięciu/otworze w które/y wchodzi trzpień zamka. Na końcówce trzpienia przyklejamy magnez neodymowy. Gdy przekręcamy kluczyk trzpień się wysuwa i zbliża do czujnika, aktywując go tym samym.

Mam pytanie odnośnie zużycia baterii w czujniku Xiaomi Mijia. Mam go od czwartku zainstalowanego w futrynie okna i skonfigurowanego w HA. Na początku pokazywał poziom baterii 100%, wczoraj było 98%, a dzisiaj jest już 95%. Czy też tak macie, że bateria wyczerpuje się w takim tempie ? W takim to nie wytrzyma nawet miesiąca.

Nie przejmuj się tymi wskazanami. Spokojnie ok 2 lat Ci bateria wytrzyma