Czujnik otwarcia drzwi/okna

Potwierdzam, że bardzo dobrze w roli routera w sieci zigbee, a co za tym idzie rozbudowy jej zasięgu, sprawuje się gniazdko Blitzwolfa:

Używam go u siebie i daje bardzo dobre efekty.
mapa

W związku z tym, że czujniki drzwi/okna (mi Xiaomi) działały różnie, chciałem zwiekszyć zasięg poprzez wzmacniacz sygnału. I tu coś nie zadziałało do końca. W związku z tym usunąłem je z deConz-a. Teraz nie mogę ich znaleźć. Daję wyszukiwanie i nic kompletnie nie wynajduje. Usunąłem dodatkowo czujnik temperatury i ten się bezproblemowo znalazł. Jest tylko problem z czujnikami drzwi/okien. Usunąłem całe Conbee z systemu i dalej nic. Wziąłem komputer na biurko, aby mieć wszystko w pobliżu i dalej nic. Może macie jakiś pomysł. Używam dodatku deConz i integracji deConz.
Dostaję info “Failed to Connect” w Phoscon-ie

@ szt. za niecałe 22 Euro :

Proponuje całkowity restart HA ( odcinacie zasilania ), po starcie odczekać parę minut aż wszystko się załaduje .
Jeśli nie zadziała podłącz przez Zigbee2mqtt.

Robiłem cały restart HA, łącznie z tym, że zabrałem go do siebie na biurko. Powalczę z Zigbee2mqtt.

Coś wszystko pod górę. Jakoś udało się zainstalować i uruchomić Zigbee2mqtt. Dalej nie widzę czujników otwarcia drzwi/okna, instaluje się podobnie jak w deConz czujnik temperatury (wszystko xiaomi mi), a wzmacniacz sygnału z Ikei wali cały czas błędy

Wrzuć Swoją konfigurację z2m.

external_converters: []
devices:
  - devices.yaml
groups:
  - groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: true
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  user: moj_user_do_mttq
  password: moje_haslo_do_mqtt
  server: 'mqtt://core-mosquitto:1883'
  keepalive: 60
  reject_unauthorized: true
  version: 4
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2220584-if00
  adapter: deconz
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 15
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 17
    - 15
    - 0
    - 2
    - 4
    - 9
    - 8
    - 10
    - 11
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  ikea_ota_use_test_url: false
  log_syslog:
    app_name: Zigbee2MQTT
    eol: /n
    host: localhost
    localhost: localhost
    path: /dev/log
    pid: process.pid
    port: 123
    protocol: tcp4
    type: '5424'
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}

Moja działająca :

data_path: /config/zigbee2mqtt
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  server: mqtt://core-mosquitto
  user: mqtt
  password: mqtt
serial:
  port: >-
    /dev/serial/by-id/usb-dresden_elektronik_ingenieurtechnik_GmbH_ConBee_II_DE2124565-if00
  adapter: deconz
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 13
    - 15
    - 0
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false

Mam dodanego oddzielnego “użytkownika” mqtt z hasłem mqtt

Walki ciąg dalszy, postawiłem nowego demo HA, podłączyłem do niego ConbeeII i wgrałem do niego deConza. Wszystko poszło dobrze na pierwszy rzut oka. Podpiąłem pod deConza sensor ruchu Xiaomi Aqara i działa, podpiąłem extendera z Ikei i też działa, ale w dalszym ciągu nie mogę podpiąć żadnych posiadanych czujników drzwi/okien.
A może to ma znaczenie, że wgrałem aktualizację firmware do Conbee II - wersja 2.11.05 / 9.05.2021 Firmware 26660700 ? Nie wiem, kiedy te czujniki przestały działać, bo encja nie została wyszarzona, a po prostu przestały reagować na otwarcie/zamknięcie okna - nie zmieniały statusu.

Miałem podobny problem z bramką Xiaomi.
Po dodaniu bramki do HA , w HA nastąpiła tylko jedna zmiana stanu czujnika ( np. jeśli drzwi zostały zamknięte, stan zmienił się i tak pozostawał ).

Dziwne jest jeszcze to , że mam jeszcze jedną instalacje HA na RP 3 która została ustawiona identycznie i na niej problemów nie zauważyłem.( Inne wifi)

Z pierwszą ( domową ) przeniosłem HA z RP 3 na VM (win 10)
Bramka Xiaomi dodana, problem z zmianą stanu.
Następnie wykasowałem wszystkie czujniki z bramki, odczekałem godzinę i do nowo dodanej bramki
dodałem czujniki - rezultat " klops"

Ok czas na Conbee II miałem go w HA kilka miesięcy, dodałem czujniki z bramki Xiaomi (ok 25
sensorów, włączników …) niestety zaczęły się problemy opóźnieniami i ginęły z sieci.

Zakupiłem drugi Conbee II myśląc że pierwszy swoje już wypracował i sypie błędami .
dodałem czujniki - rezultat " klops"

Ok, czas na ZHA , dodałem " dzieci :grinning: ", zostały ładnie wykryte dwa dni było OK lecz zauważyłem, że czujki bardziej oddalone od Conbee II traciły zasięg. Po przeanalizowaniu okazało się że przynajmniej u mnie nie działa “mesh” , choć w oddalonych miejscach zamontowałem żarówki które miały działać jako “przekaźniki informacji” .

Automatykę domową mam od paru lat , człowiek przyzwyczaił się że ktoś zaświeci światło przypilnuje interesów a tu zonk . Kopie zapasowe, pozapisywane konfiguracje, zrzuty ekranu z szablonami wszystko zabezpieczone na wypadek “W” ale nigdy nie spodziewałem się że nie będę miał odczytów z czujek.

Finał :grinning:
Po przeszukaniu internetowych czeluści natknąłem się na Zigbee 2 mqtt
Z moim doświadczeniu z MQTT gdzie największym szczytem wiedzy było Opublikuj pakiet - Nasłuch tematu zabrałem się za konfiguracje:
Obejrzałem kilka filmików na YT usiadłem przed monitorem w tle rodzinne pytanie " kiedy będzie działać !!!"

Po zainstalowaniu Zigbee 2 mqtt i podmianie konfiguracji okazało się że działa :grinning:
Nadanie nazwy, podmiana w encji w automatyce Inteligentny Dom wrócił na fundamenty""
Jaka jest ( była ) przyczyna, nie mam pojęcia .

Dom jedno rodzinny ( brak zakłóceń), kabel USB, zmiana kanałów wifi i zigbbe , restarty, resety nawet nowe postawienie HA na RP nie pomagało.
Uratował mnie Zigbee2mqtt
Wnioski:
Nie bądź pewny że naprawisz wszystko w 5 minut bo masz doświadczenie i kopie zapasową .

1 polubienie

Coś czytam że czujniki Sonoff nie zawsze “łapią” lub odpowiadają Aqaray wydają się z opinii bardzo dobre i stabilne lecz sporo droższe, potwierdzi ktoś lub zaprzeczy? i poleci sprawdzonego?

Mam u siebie czujniki otwarcia aqary i xiaomi, kilka połączonych przez deconz kilka przez z2m - nigdy nie miałem z nimi problemów. Kiedyś kupiłem sonoffa ale ze względu na rozmiar nigdy ich nie zamontowałem.

1 polubienie

Zakupiłem czujnik otwarcia sonoff dw2-wifil ale niestety nie wspiera go dodatek ewelink ,trochę to dziwne bo dwa juz założyłem i działaja.Czujnik rozpakowany i założony a tu zonk.Jakieś podpowiedzi.W sumie to mój błąd bo wydawało mi się ze zakupiłem czujnik zigbee.

Na liście obsługiwanych jest w SonoffLAN

Ten czujnik to jakby nowa wersja, na inne oprogramowanie niż te wcześniejsze.tez jest inaczej oznaczony w dw2-wifi-L.Nawet w aplikacji Ewelinka na inne opcje, dołożono uzbrój