Czujnik pokazujący czy telefon jest podłączony do kina domowego przez bluetooth

Witam, chcę żeby pewne automatyzacje zależały od tego, czy telefon jest podłączony po bluetooth do kina domowego (czy np.radia samochodowego). Zatem chciałem zrobić czujnik binarny jako template, ale nie wychodzi. Oto moje wypociny:

template:
  - sensor:
      - name: "S62 bt devices"
        state: "{{ state_attr('sensor.grzegorz_s62pro_bluetooth_connection', 'connected_paired_devices') }}"

  - binary_sensor:
      - name: "Samsung Home Theater bluetooth"
        state: >
          {% if is_state('sensor.s62_bt_devices', '00:16:6C:6A:D6:29') %}
            on
          {% else %}
            off
          {% endif %} 

sensor.grzegorz_s62pro_bluetooth_connection to encja mojego telefonu
connected_paired_devices to atrybut pokazujący podłączone do niego urządzenia bluetooth

sensor.s62_bt_devices tworzy się, i wyświetla wszystkie urządzenia (jako np.00:16:6C:6A:D6:29-to akurat kino domowe) po kolei w nawiasach kwadratowych.

Natomiast za nic w świecie nie chce się przełączać wymyślony przeze mnie binary sensor, niezależnie czy wpisuję to co wyświetla sensor.s62_bt_devices, w nawiasach czy bez. Co robię źle?

Po Ci do tego co chcesz zrobić sensor binarny?
Mając podłączone urządzenia do Twojego telefonu stwórz następny sensor w którym zdefiniujesz podłączone urządzenia np:

 s62_status_polaczenia:
      friendly_name: "Status połaczenia S62"
      icon_template: mdi:bluetooth-connect
      value_template: >-
        {% if is_state('sensor.s62_bt_devices', "['10:11:C2:11:B5:D6 (Galaxy Watch4 (2J4N))']") %}
          Galaxy Watch 4
        {% elif is_state('sensor.s62_bt_devices', "['10:11:C2:11:B5:D6 (Galaxy Watch4 (2J4N))', 'E0:67:81:HA:77:D5 (Redmi Buds 3)']") %}
          Redmi Buds 3
        {% elif is_state('sensor.s62_bt_devices', "['10:11:C2:11:B5:D6 (Galaxy Watch4 (2J4N))', '64:5D:HB:B3:A0:87 (Urządzenie Buds2 użytkownika Ewelina)']") %}
          Galaxy Buds 2
        {% elif is_state('sensor.s62_bt_devices', "[]") %}
          Brak połączenia
        {% endif %}  

Oczywiście dane w kwadratowych zawiasach podstaw Swoje.

Zrobiłem wg Twojego opisu (masz w starym formacie, ale udało mi się przerobić). Dziękuję.
I sensor robi to o co mi chodziło. Prawie…

Problem którego nie przewidziałem jest taki, że przy więcej niż jednym urządzeniu nie wykrywa, że jest podłączony między innymi do tego które mnie interesuje. W Twoim przykładzie, jeżeli rozłączysz się z Galaxy Watch, to nie wykryje nic innego.
Czy jest jakaś opcja żeby można było np. szukać konkretnego ciągu znaków w całej wartości encji?

Wiem ale na razie nie mam czasu się tym zająć - dopóki działa to jest ok .

Watch-a mam zawsze podłączonego, dlatego oparłem powyższy sensor o taki mechanizm.

krskrab dzięki, wg tego działa tak jak trzeba, niezależnie ile rzeczy jest podłączonych.
Zrobiłem to tak jak pierwotnie planowałem jako czujnik binarny.

Mój działający wpis w nowym formacie wygląda tak:

template:
  - binary_sensor:
      - name: "Samsung Home Theater bluetooth"
        state: >
          {{ "41:42:2D:95:3D:98 (i7S-TWS)" in state_attr ('sensor.grzegorz_s62pro_bluetooth_connection', 'connected_paired_devices') }}