Czujnik Prądu PZEM-004T V3

Mówisz o podróbce D1 mini?
Jakoś specjalnie nie jestem zdziwiony - prześledź cały wątek pisałem o tym chyba więcej niż jeden raz (i chyba nie tylko ja) - podróbki mają syfiasty stabilizator 3,3V
(swoją drogą miałem już w ręce takie wypusty, że np. gniazdko microUSB mi odpadło, więc jakość wykonania też bywa dramatycznie niska, poza zastępczymi pozespołami)

I tu mam drugą złą wiadomość ponieważ w tych PZEMach wykorzystywany jest protokół modbus (z wykorzystaniem RS232, stąd ten cały cyrk z diodami) to, aby mieć każde urządzenie na tej samej magistrali, każde musi mieć inny adres…
Jeśli nie zmienisz adresów PZEMów, to dla każdego będziesz musiał mieć oddzielny RS232 (czyli niemal całe wiaderko ESP).

1 polubienie

muszę kupić klona Arduino bawiłem sie tym program i lipa nie kumam

Jak nie kumasz to po co ten klon arduino ? Wgraj ESPEasy , tam zmiana adrsów jest banalna i po takiej zmianie moduł będzie taki adres pamiętał . Możesz potem wgrać dowolny firmware i bawić się dalej . Mam jednak obawy że Twój upór żeby podłączyć 11 szt do jednego ESP skończy się porażką . Pomyśl od przynajmniej 2 szt ESP . Zresztą chorujesz na znaną przypadłość osób , które za wszelką cenę chcą upchnąć maksymalnie dużo na jeden moduł . To jest choroba wieku dziecięcego , jak się z niej wyleczysz to zaczniesz robić rozsądne projekty. Powodzenia

2 polubienia

Ja zrobiłem na 3 Wemos D1 mini i 3 PZEM-004T V3. Koszt niewielki ( 40 zł x 3 =120 zł ) a problemów z uruchamianiem żadnych.
Działa całkiem precyzyjnie - porównuję do Zamel MEW.

Raczej to już historia z tą ceną…

Można spokojnie podłączyć 3szt pod jeden moduł ESP, sprawdzone na oprogramowaniu Tasmota.

Ceny sa aktualne - właśnie czekam na kolejna przesyłke takiego samego zestawu. zakup przez allegro. Nie znam sie na Tasmocie więc poszedłem na skróty. Zestaw uruchomiony i działa. Przemienniki pradowe zamocowałem na “BLOK ROZDZIELCZY MOSTEK NA SZYNĘ FVKK-25 XBS”, PZEM-y z doklejonymi Wemos-ami zamontowane na uchwytach DIN w szafie. Troszke to wszystko zajmuje ale mam miejsce. Kod z ESPHome dla PZEM004T v3 (kopiuj/ wklej) do Wemos mini D1 i wszystko działa.

OFFTOPIC
Lepiej 3 szt PZEM004T czy MEW-01 3F+N? Głównie chodzi o dokładność odczytu i stabilność.

MEW -01 wystawia więcej danych np: moc bierną. Jeżeli działasz w Supli masz mozliwość przechowywania danych na serwerze. Ma kalibracje potwierdzaną przez producenta, zajmuje mniej miejsca w szafie, jest stabilny i jest zielony. . Mam, korzystam od dwóch lat i jestem zadowolony.Trochę te plusy jednak kosztują…
Jeżeli potrzebujesz coś prostego, pomiar napięcia, prądu, mocy czynnej, energi, współczynnika mocy i częstotliwości to PZEM004T wychodzi taniej i też działa. Wskazania są porównywalne z MEW. Co do stabilności działania nie wypowiem się - za krótki okres wykorzystania.
Ja MEW wykozystuję jako monitor na wejściu ( tj. zaraz za licznikiem ) a PZEM jako monitor pracy inwertera solarnego - 3 fazowego.

1 polubienie

Jest jeszcze jedno pośrednie kosztowo rozwiązanie. Licznik z MODBUS + ESPHome.
Obecnie chyba najlepsza oferta jest na licznik VCX model 1946 niecałe 240PLN.

czy użyte piny (nie wiem które sa użyte ) nie są przypadkiem systemowe i nie pozwalają na rozruch esp jeżeli znajduje się na nich stan wysoki?

2 polubienia

Jeśli możesz pomóc to proszę-podłączyłem tak jak opisałeś - skompilowałem i wgrałem do d1 mini - diodki migają ale nie widzę encji w HA - co trzeba zrobić dodtkowo aby zobaczyć pomiary w HA??

Co oznacza w logu ESPHome
INFO Reading configuration /config/esphome/pzem1.yaml…
INFO Starting log output from pzem1.local using esphome API
WARNING Can’t connect to ESPHome API for pzem1.local: Error resolving IP address: [Errno -5] No address associated with hostname
INFO Trying to reconnect to pzem1.local in the background

Oznacza, że HA nie ma połączenia z tym ESP, ale nie piszesz w jakiej sytuacji masz te logi - często po restarcie ESP (lub świeżo po flashowaniu) występuje takie zjawisko i jest ono normalne - ESP po reboocie musi się połączyć z siecią by zacząć współpracować z HA.

Być może masz rację, mam piny po kolei od D1 do D6. Teraz jak patrzę na pinout nodemcu to np. D3 ma oznaczenie “flash”. Może coś pozmieniam przy wolnej chwili, dzięki za info.

1 polubienie

taki log otrzymuję po skompilowaniu programu w ESPHome w zakładce ESPHome i otwieram LOGS
**

A czekasz aż się cokolwiek pojawi, bo po udanym połączeniu ESP będzie działać normalnie.

Natomiast jeśli się nie doczekujesz na prawidłowe działanie, to prawdopodobnie masz problem z działaniem mDNS w swojej sieci.

proszę uświadom mnie z tym mDNS bo własnie żaden plik skompilowany i wgrany do d1 mini nie chce się połączyć z HA

To jest tak rozbudowany temat, że nie będę uświadamiał.
Swoim routerem musisz się umieć sam posługiwać.
Objaw jest też typowy dla nieprawidłowej konfiguracji sieci VM w przypadku wirtualizacji (hipervisor powinien mieć skonfigurowaną VM na mostku, a nie routingu z NATem).
Zamiast walczyć z mDNS możesz użyć konfiguracji ze statycznym IP.

Natomiast jeśli potrafisz ustalić, że ESP dostaje prawidłowo IP w twoim LAN, to możesz uruchomić na nim serwer htttp aby móc sprawdzić status z poziomu przeglądarki

web_server:

gdy podłączam tasmoty to HA wyłapuje w lot natomiast z ESPHome ma problem

tak w logach routera widzę zapytanie o adres i esp go otrzymuje i zawsze ten sam bo przypisałem mu MAC-a

To używaj Tasmoty, ona nie potrzebuje mDNS do działania.

Możesz też skonfigurować ręcznie ustawienia sieci w ESPHome (bo mDNS nie jest musem).

czy mam ustawić - manual IP