Czujnik Prądu PZEM-004T V3

No skoro mDNS nie działa w twojej sieci (z jakiegoś powodu, trudno go ustalić jeśli sam nie jesteś w stanie tego ogarnąć), to pozostaje konfiguracja ze statycznym IP.

z tasmotą i PZEM mam taki problem, ze nie mogę zmienić adresu za pomocą moduleaddress 2 itd 3 gdyż blokuje pomiary - wszytko zrobione wg schematów na 1 pracuje i poazuje wszystkie pomiary prawidłowo natomiast gdy drugi zaprogramuję na 2 i teoretycznie mam odpowiedź “done” to popodłaczeniu nie mam zadnych pomiarów diodki na obydwUPZEM migają natomiast nie mam pomiarów jak odłącze obojętniektóry to pomiary z aktywnego wracają

włączyłem wiresharka i widzę, że esp nie próbuje się dobijać do HA - czy esphome używa MQTT??

Standardowo nie używa, bo używając duetu mDNS + API łączy się bezpośrednio i automagicznie z dedykowaną integracją…

Jeśli chcesz użyć MQTT to oczywiście musisz sobie to skonfigurować.

Skoro używasz tak zaawansowanych narzędzi to z pewnością dasz radę i z konfiguracją sieci i ze wszystkim innym.

Pzem’y w Tasmota adresuje się pojedynczo, to znaczy z osobna podłączając każdy do esp. Ważne aby zasilić stronę AC pzem’a podczas tej operacji.

tak robię ale niestety niby przyjmuje ale po podłączeniu “do kupy” nie działa :frowning: :frowning: :(.

siedzę już nad tym od kilku dni i nic chyba wykorzystam 6 pinów i podlączę osobno

Tak jak i w każdym innym wypadku. ESPHome też dotyczy ta procedura.

Miałem tak samo, na Tasmocie pokazywało, że niby ok ale bujałem się z tematem.
Użyłem programu (PZEM004T-Master.exe) na Windowsa, w nim zmieniłem adresy i wszystko zaczęło śmigać.

1 polubienie

Chyba problem się rozwiąże wink: znalazłem w swoim routerze funkcję, że mogę nadawać nazwy urządzeń z rozszerzeniem .local i wówczas dostaję się do nich poprzez nazwę z tym rozszerzeniem jak i poprzez adres IP. Nadałem już nazwę homeassistant.local i wówczas dostaję się do niego poprzez tą nazwę oczywiście z portem 8123. Dodatkowo chyba przypisałem adresy do PZEM-ów za pomocą ESPeasy (znalazłem na niemieckim forum taką wersję oprogramowania **ESP_Easy_mega_20210114_energy_ESP8266_4M1M.zip)- ale muszę to jeszcze sprawdzić. Niestety wersja pod win nie chce się zainstalować na wersji win10/64. Tasmota “zaskoczyła” - znaczy, że adresy przypisywane do poszczególnych PZEM-ów z komendy "ModuleAddress nie działają - przynajmniej w moim przypadku.

Czemu chcesz wgrywać starą wersję ESPEasy ? Pobierz najnowszą binarkę , w folderze bin odszukaj plik energy , wgraj i bez problemu ustawisz adresy. W tasmocie jest to problematyczne , bo nie zawsze działa

Ludziska
Czy dobrze rozkminiam ten schemat i według niego w tasmocie powinienem ustawić na: GPIO5(D1) - PZEM016 RX
GPIO4(D2) - PZEM0XX TX
??

I jeszcze jedno pytanko, czy te chińskie nie otwierane przekładniki mają znaczenie kierunku założenia na przewodzie “L” ?

Witam
jak zamienic Wh na Kwh?
esphome

Skoro GPIO5 (=D1) pracuje w charakterze RX to łączysz z TX w PZEM (zasada połączenia jak w null-modem)

Zamiast wrzucać sam rysunek trzeba było dołożyć też linka do miejsca skąd pochodzi (bo po kiego grzyba mamy też analizować płytkę, skoro zapewne wszystkie informacje są u źródła?).

Każde przekładniki działają “kierunkowo”, więc oczywiście ma znaczenie w którą stronę je założysz i w którą podepniesz.

Podziel przez tysiąc, a raczej pomnóż przez jedną tysięczną - bo do tego masz filtr multiply
ustaw jednostkę na kWh (a NIE na Kwh)

Link mogę wrzucić do filmiku na YouTubie, ale nie ma tam żadnych informacji odnośnie konfiguracji :frowning:

Postaraj się zatem zmotywować autora filmiku do jakiegoś artykuliku na blogu

Moją analizę PCB masz powyżej (byłoby jednak lepiej by autor skrobnął ze 3 słowa).

1 polubienie

Hej
Mozesz podac wzor, nie wiem gdzie to wpisac

Wrzuć swojego YAMLa z ESPHome albo dostosuj sobie to poniżej (klasa stanu powinna być dostosowana do faktycznego zastosowania - total dla pomiaru dwukierunkowego lub total_increasing dla tylko rosnących wyników pomiarów - czyli gdy mierzysz tylko pobór energii przez obciążenie/odbiornik, albo tylko produkcję)

przykład z dzieleniem (funkcja lambda)

sensor:
  - platform: pzemac
    energy:
      name: "Jakiśtam sensor Energii"
      id: jakistam_id_0001
      unit_of_measurement: kWh
      device_class: "energy"
      state_class: "total"
      accuracy_decimals: 3
      filters:
        - lambda: return x / 1000;

przykład z mnożeniem (standardowy filtr mnożenia)

sensor:
  - platform: pzemac
    energy:
      name: "Jakiśtam sensor Energii"
      id: jakistam_id_0001
      unit_of_measurement: kWh
      device_class: "energy"
      state_class: "total"
      accuracy_decimals: 3
      filters:
        - multiply: 0.001

PS Ostatnie wydania HA wprowadzają spore zmiany w kwestii obsługi jednostek pomiaru (w celu ułatwienia życia użytkownikom) więc w ESPHome też pewnie przyjdą zmiany.

1 polubienie

dzieki!!! pozdrawiam

Czy w ESPHome jest ograniczenie co do ilości podłączonych PZEM’ów do jednej magistrali modbus?

To nie tyle kwestia ESPHome co samego podpinania RS232 poza specyfikacją (te kombinacje z diodami wynikają bezpośrednio z tego faktu, że rs232 jest zaprojektowany do łączenia 2 urządzeń, a NIE wielu, prawdopodobnie modyfikując nieco bardziej elektronikę da się uzyskać liczbę sporo wyższą od 3, póki nie będą występowały konflikty związane z wzajemnym zakłócaniem sobie transmisji przez różne slave).

Więc prawdo podobnie nie będzie z tym problemu, bo PZEM nie odpowiada bez zapytania a te idą po kolejnych adresach urządzeń. Coś jak na tym filmiku: