Czujnik światła Xiaomi GZCGQ01LM

Witam,
Kupiłem 3 takie o to żarówki: Xiaomi Mijia inteligentna żarówka czujnik wykrywania czujnika Zigbee 3.0 inteligentne połączenie GZCGQ01LM dla inteligentnej bramy wielomodowej Xiaomi|Inteligentny pilot zdalnego sterowania| - AliExpress i nie bardzo wiem jak je “podłączyć” pod NodeRed. Mam je z parowane z zigbee, mam ich encje w HA (a dokładniej w https://www.ai-speaker.com) i niemoge dalej ruszyć. Wszystkie serwery restartowałem (HA, NodeRed, ZigBee) encje są widoczne ale nie umiem dobrać się do tych światełek. Chciałem je zrobić jako oświetlenie zapalane w nocy jak ktoś porusza się po domu w ciemności. Czy wspomoglibyście mnie wspomóc jakimś nodem? Jakimś kierunkiem poszukiwań? Czymkolwiek. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam Robert
ps. po godzinach spędzonych przy NR zaczynam wątpić czy to żarówki…

Zacznij od filmów @artur -a https://youtu.be/dd9aQZLU6l0 oraz https://youtu.be/E7Q_HQ6QbIU

Bo to nie jest żarówka tylko czujnik natężęnia światła, wnioskuje to po parametrach i opisie tego urządzenia Xiaomi GZCGQ01LM w Zigbee2MQTT:

Nigdzie nie ma light (state, brightness, color_xy).

Czujnik światła Xiaomi – recenzja
Aqara ma “identyczny” model, wiecej informacji na Czujnik natężenia światła Xiaomi Aqara Mija Zigbee - HejDom.

Chciałem je zrobić jako oświetlenie zapalane w nocy jak ktoś porusza się po domu w ciemności.

Za pomocą tego czujnika wykryjesz tylko “ciemność”, nic więcej.

P.S. Popraw proszę potem tytuł wątku aby nie wprowadzać ludzi w błąd.

Właśnie się tego obawiałem, moje marzenia legły w gruzach…
Majfriend pisał po angielsku a Wujek Google tłumaczył na znanym portalu:

Original MI Mijia Smart Light Sensor Zigbee Light Detection Intelligent Linkage Waterproof Used With Smart Multi-mode Gateway

Oryginalna inteligentna żarówka MI Mijia Zigbee wykrywanie światła inteligentne połączenie wodoodporne używane z inteligentną bramą wielomodową.*

A że z wierzchu szkiełko, no to kupiłem żarówkę hihi zamiast czujnika. A jak byłem mały mówili mi: Ucz się Robuś języka ucz, jak dorośniesz to będzie jak znalazł. Ale dlaczego uczyłem się rosyjskiego to do tej pory nie wiem…

Pozdrawiam
Robert

@RobertSmis pomyłki się zdarzają, uczymy się całe życie, nie zniechęcaj się, kupuj “małymi” partiami, nie będzie później tak bolało :wink:.
Czujniki zmierzchu już masz, dokup czujniki ruchu Xiaomi, żarówki lub moduły dopuszczone i zrealizujesz to co chciałeś.

Dzięki za radę, tak kupuje od ponad roku. Mam już wszystko co chciałem oprócz małych sterowalnych żaróweczek… a może coś polecisz?
MIeszkanie w bloku 64 m2. W przedpokoju i korytarzu do kuchni muszę rozjaśnić jak ktoś po nocy chodzi. Nie mogą to być sterowane żarówki bo mam plafoniery LED. Nawiasem mówiąc sterowane WiFi + zigbee. Najlepiej coś małego, koniecznie sterowanego jakieś 3-5 sztuk. Teraz wydaje mi się potrzebuje na 230V. Wcześniej założyłem że te “lampki” wytrzymają jakiś rok na baterii - proszę się nieśmiać. :slight_smile:
Pozdrawiam
Robert

Jeżeli światło jest na kilku obwodach elektrycznych można w nocy zaświecić tylko jeden obwód, na którym jest tylko jedno źródło światła. Jeżeli nie ma takich warunków pozostaje światło sciemnialne.

Czy one mają możliwość ściemniania?

Możesz także zastosować takie lampki XIAOMI YEELIGHT LAMPKA NOCNA LAMPA CZUJNIK ŚWIATŁA - 9903231396 - oficjalne archiwum Allegro albo cos podobnego na baterie np. Xiaomi Mi Motion Activated Night Light White (model MJYD01YL) , nie są sterowalne, po prostu zapalaja się jak jest ciemno.

Ja mam na noc w przedpokoju wykorzystane światło z hub aqara (do tego się przydała bramka), po wykryciu ruchu zapala się lamka która jest wpięta w gniazdko.

Metod jest multum, ogranicza nas tylko pomysłowość i jak bardzo nie chcemy robić remontu w pomieszczeniu :slight_smile:

podzielę się moimi metodami, które może wstrzelą się pod Twój schemat oraz oczekiwania

Sterowanie przez NR,

Taśma led (gniazdko sonoff [wifi]) włączana przez czujnik ruchu (zigbee)

Xiaomi Mija Hub wpięty w gniazdko rozświetla podłogę w nocy, aktywowany czujnikiem ruchu (xiaomi [zigbee])

Plafon podłączony pod gniazdko sonoff [wifi] aktywowany/dezaktywowany przez czujnik ruchu, telewizor lub switch(xiaomi) z tego co opisywałeś masz palfoniery ktore chcesz zostawić


Schemat jest tylko poglądowy, oczywiście brakuje kilku elementów.

Taśma led (sonoff mini) aktywowana wraz z zapalaniem się Plafonu Led Xiaomi [wifi]

Czytałem dużo o tym Plafon Led wraz z sensorem ruchu niestety nie mam aktualnie gdzie zainstalować, więc nie testowałem, minusem jest brak możliwości integracji z jakimkolwiek środowiskiem (smart) ponieważ nie posiada ani zigbee ani wifi :frowning:

Ja mam, dokładnie w ten sposób wszystkie, no_ocupancy_since.

@pawelwaz poruszasz temat czujnika ruchu w wątku o czujniku światła, może warto stworzyć nowy wątek albo kontynuować na Konfiguracja czujnika ruchu.

Racja wydawało mi się, że właśnie piszę w tym wątku który podsyłasz. Już przenoszę.