Denon poprzez bluetooth

Hej,
Zaczynam myśleć o wykorzystaniu swojego wzmacniacza Denon przez HA, choćby jako dodatkowy głośnik.
Ale skoro Denon jest nieco starawy i obsługiwany może być jedynie poprzez aplikację wykorzystującą bluetooth w telefonie to sądzę że to wystarczy aby robić to też z poziomu HA.
Ja o typach połączeń bluethooth z HA niewiele wiem, a to co jest w sieci to głownie dotyczy termometrów Xiaomi. Wydaje mi się, że konieczność parowania jest czymś więcej, dlatego zwracam się do was z pytaniem, od czego zacząć w przypadku urządzenia takiego jak DENON AVR-X520BT?
Mam zastosowaną malinkę Pi4, gdzie jest już wbudowany bluetooth, czy nie jest to opcja do wykorzystania? A może ewentualnie ESP32 do połączenia?
Od czego zacząć?
Dzięki

Podobny temat się przewijał z rok lub 2 lata temu, nie pamiętam czy pojawiło się tam jakieś sensowne rozwiązanie (chyba nie).

W HAOS nowa obsługa Bluetooth pojawiła się mniej więcej we wrześniu 2022 i te parę miesięcy było skupione głównie na obsłudze BLE.
Proponuję więc pokopać w temacie obsługi urządzeń audio Bluetooth w linuxie i popróbować, czy już cokolwiek się posunęło w tej kwestii do przodu (skoro rok 2023 jest zapowiadany jako rok wprowadzania audio do HA, choć głównie w postaci usług STT, to jednak jakieś wsparcie sprzętowe jest potrzebne, więc pewnie coś drgnie i w tej kwestii).

Jełki masz instalację “debianową” (a nie HAOS) to tu masz podprowadzenie tematu


No mi osobiście było szkoda kasy na eksperymenty - rozwiązania dedykowane HA nie są szczególnie tanie (i nie chodzi tu o rozwiązanie Bluetooth jeśli dobrze pamiętam)

edit: przejrzałem dostępne tam rozwiązania i jak dla mnie to “ślepa uliczka”.

Dużo bardziej sensowne może być wykorzystanie audio-playera na bazie Volumio czy HifiBeryOS, ale nie mam praktyki z wykorzystywaniem tych rozwiązań w roli TTS. A samymi projektami nie interesowałem się od dawna (Volumio można odpalić na RPi, Tinkerboard w obu przypadkach z lub bez dodtkowego DAC oraz na x86-64, HifiBeryOS to tylko platforma RPi (wybrane modele) tylko z ich DACami.
edit2: Sądząc po tym nie jest to dobry pomysł na coś taniego (zaświtał mi pomysł by wykorzystać RPi zero 2W jako bazę, ale skoro taka jest reakcja producenta DACów, to nie mogę tego polecać).


W sumie skoro masz RPi, to masz w nim wyjście audio (jakością nie poraża, ale nie jest dużo straszniej gorsze od rozwiązań Bluetooth) więc możesz się podpiąć kabelkiem po analogu (wątek jest stary jak świat, ale wśród oficjalnych Dodatków do HA wciąż jest dostępny VLC, choć nadal ma status eksperymentalny i nie wiem czy nadal działa, bo dawno nie miał aktualizacji, tj. sam dodatek działa, bo wciąż mam go w jednej z instalacji, ale nie mam tam obecnie podpiętego wyjścia audio)

1 polubienie

Nie wiem czy się Tobie to przyda ale również miałem problem ze skojarzeniem mojego nienajmłodszego Denona z HA i rozwiązałem to dosyć skutecznie w sposób, który opisałem tu:

Tamta integracja prawdopodobnie nie działa z amplitunerami Denon z serii
AVR-X poniżej modelu AVR-X1000 (a tu mamy pytanie o niższy model).

Dokładnie tak, mój Dennon jest w wersji BLE bez możliwości podłączenia do sieci. Generalnie muszę sobie przenieść malinkę na tyły DENONa i podłączę zgodnie z sugestią @szopen, klasycznie jackiem bezpośrednio pod AUDIO IN.
A już w drodze do mnie jest też uniwersalny pilot Broadlinka. Zastosuję kombinację kodów sterujących i pozwolę na odpalenie go jakąś tam automatyzacją z NR.
Mimo wszystko, dzięki za komentarz.