Device tracker, problemy

Sprawdziłem u siebie. Kiedy aplikacji Home Assistance App wyłączyło się oszczędzanie baterii, to zacząła rejestrować pozycję nawet kiedy “nie była uruchomiona” czyli działała w tle.

Korzystam z tracar’a w aucie i u mnie jesli chodzi o geolokalizacje mam podobny problem jak opisywany, czyli opoźnienia w dostarczaniu pozycji.
Zacząłem testy w wyniku czego winowajcą okazał się brak zasięgu lub zbyt wolne przełączanie się pomiedzy bts’ami w wyniku czego brak danych geolokalizacyjnych lub dostarczane z opoźnieniem od kilku minut do kilku godzin.

Czy sytuacja z lokalizowaniem urządzeń jakoś się unormowała?
Zainstalowałem sobie Arielę - dotychczas miałem Home Assistan App.
Po przebrnięciu przez poradnik Artura… lokalizowanie nie działa. Zależy mi na odświeżaniu lokalizacji najlepiej co kilka/kilkanaście sekund - o ile taka aplikacja nie “zje” baterii.
Jak miałem HA App to lokalizacja urządzenia działała lecz z bardzo dużymi opóźnieniami.

Chciałbym wykorzystać lokalizowanie urządzenia w celu wysyłania informacji o zbliżaniu się do domu i w związku z tym zautomatyzować otwieranie bramy wjazdowej. Niestety takie opóźnienia w wysyłaniu informacji o lokalizacji nie pozwoli na to.

Czy może płatna wersja Arieli to rozwiąże? Czy macie jakieś inne aplikacje, które tylko wysyłają informacje o lokalizacji i gadają z HA?

Na darmowej Arieli lokalizacja powinna działać. Co więcej masz tam dużo ustawień z jaką dokładnością ma wysłać dane.
Może masz tą apkę dodaną do oszczędzania baterii. wtedy telefon ją ubija po chwili działania w tle

Popatrz dobrze w telefonie bo myślę że system zabija aplikacje u mnie tak było zobacz też czy nie masz włączonego tryby oszczędzania baterii juz nie przy aplikacji a w systemie

Powiem Wam, że w aplikacji Home Assistant nie było takiego problemu - jedynie to dość rzadkie odświeżanie lokalizacji. Bo w sumie tylko o to mi chodzi.
Teraz w aplikacji Ariela cały czas telefony są w domu - mimo, że grzebałem na ile się da w ustawieniach aby system nie blokował mi aplikacji niezależnie w jakim stanie jest.
Czy przyczyną może być to, że okolica w której mieszkam ma sporo miejsc ze słabym zasięgiem komórkowym?
Tylko dlaczego w takim razie HA App sobie radził?
Może to pytanie retoryczne :thinking: :wink:

1 polubienie

Nie mam problemu z lokalizacją w Ariela może czegoś nie włączyłeś albo nie nadałeś jakiś uprawnień aplikacji do lokalizacji.

Coś z tą lokalizacją jest dziwnego.
Sprawdzam na 2 telefony, Ariela i HA. Wszystko co się da odpalone, uprawnienia nadane. dodane do wyjątków by się nie uśpiło. A i tak nie pokazuje zmian w przemieszczaniu. Wg niego jesteśmy cały czas w domu.
W tym samym czasie działa udostępnianie lokalizacji przez Googla, praktycznie na bieżąco.
Jest opcja przeniesienia tych danych lokalizacyjnych do HA?
BTW- inne dane z aplikacji Ariela czy HA działają od ręki - np dane ładowania, dźwięku itp.

A jak Ty to weryfikujesz?

W HA tego nie sprawdzę - jeśli o to pytasz. Widzę w aplikacji maps że wersja od Googla działa ( chodziło mi o sprawdzenie czy gps telefonu cokolwiek robi)
Nie mam usług chmury dla HA i HA tylko lokalnie u mnie działa- może to jest jakiś problem?

W sensie że nie masz dostępu z zewnątrz do ha?

Tak- loguję się tylko lokalnie

@Arti_78 to Ci nie będzie działać gdy masz tylko lokalny dostęp do HA. Jeśli jesteś poza lokalnym dostępem do systemu to jak Ariela czy HA zczyta Twoją pozycję i prześle do systemu?

To nie ma szans aby zadziałała lokalizacja bo jak wyjdziesz z domu to aplikacja nie łączy się z serwerem aby zaktualizować dane o lokalizacji

Ok, w sumie logiczne . Nie wiem czemu sobie ubzdurałem że płacimy za dostęp do panelu ( i wygodę) .

Uruchom dostęp z zewnątrz czy to samemu czy przez chmurę nabu casa i będziesz miał po problemie. Lokalizacja zacznie działać.

Przepraszam, ze odkopuję trochę stary temat, ale po co zakładać nowy, jak problem podobny. Chodzi mi o działanie trackera. Obecnie używam tylko lokalizacji z aplikacji HA pod Androidem. Czasami mam wrażenie, że jak wychodzę poza strefę, to cały czas pokazuje, że jestem w mieszkaniu. Mam to zrobione tylko na podstawie lokalizacji telefonu (ja mam Huawei P30). Czy jest (i jak) możliwość, by dodać do trackera fakt zalogowania się telefonu do danej sieci WiFi? W teorii udostępniam sobie taki sensor z aplikacji i automatyzacje mogę zrobić, ale chyba sama funkcjonalność trackera powinna to robić, a nie, że ja bedę robił dodatkową automatyzację nadpisującą moją pozycję.

Bardzo ładnie zrobisz to w nodered. Ustaw w ruterku na sztywno adres IP Twojego telefonu lub w telefonie statyczne ip. Użyj noda ping i wstaw w nim adres ip przypisany do telefonu. Ustawiasz go co ile ma sprawdzać czy tel w sieci(w sekundach) lub przestawiasz na mode trigered i wtedy wciskasz go w dany przepływ. Jeśli payload zwraca “false” to znaczy że telefon nie zalogowany w sieci wifi.W Twoim przypadku łatwe do ogarnięcia.Jeśli chodzi o trackera to niestety działa to raz natychmiast a raz z dużym opóźnieniem przynajmniej u mnie.

Albo jak przedmówca albo:

  • Better Presence i masz to ogarnięte ,
  • ekstra potrzebujesz integracji do routera ( jak masz SOHO ( da się ale nie ze wszystkimi ) a jak od ISP to niestety nie da się ) - wtedy masz od strony routera że jesteś w domu po WIFI.

Jak to zrobiłem bez NR tak jak napisałem - ale to ja.

1 polubienie

Z niektórymi od ISP się jednak da (mimo, że istniejące integracje nie są dedykowane na polski rynek - warunek jest oczywisty - musi być to ten sam sprzęt, który jest u niektórych zagranicznych operatorów).