Dodanie funkcji do domofonu

O ile Gigabyte Brix to nie intel NUC (bo to nazwa handlowa), to architektura i budowa jest zasadniczo identyczna (intel wprawdzie chyba nie miał własnych wypustów na tym procku w tej linii).

No cóż na brak m.2 nvme nie ma rady (prawdę mówiąc nie widziałem istotnych różnic w wydajności w takiej konfiguracji, która kiedyś działała u mnie testowo testowo zaledwie parę godzin na potrzeby napisania tutoriala instalacji generic, ale nie porobiłem wtedy benchmarków, natomiast popsuję zachwyt nad możliwością podpięcia nvme do RPi, poszukam benchmarków i wrzucę może jednak w innym wątku, bo tu się temat rozmydla, edit: zrobione), natomiast jeśli chcesz wrzucić m.2 sata to nie widzę problemu - użyj przejściówki w tym guście (to jest akurat gołe PCB z przejściówki w formie… dysku 2,5 cala, ale widziałem też przejściówki składające się z samego PCB, ewentualnie na kawałku przetłoczonej blachy by była możliwość montażu w standardowy sposób w zatoce 2,5’):

Tak jeszcze w kwestii ewentualnego upgrade, to w przypadku HA zazwyczaj w pewnych konfiguracjach istotna robi się ilość RAMu i RPi niestety nie pozwala na jego zmiany (mi akurat 4GB wystarcza, ale jest opcja upgrade do 6GB=4+2, i 8GB=4+4, 10GB=8+2, 12GB=8+4 oraz 16GB=8+8, a ramach oszczędzania prądu można pomyśleć o konfiguracji z użytym tylko jednym slotem czyli 8GB)

A teraz najciekawsze - sprawdzałem pobór energii przez różne zbliżone konstrukcje (w tym NUCe, RPi3B, 3B+ i 4B oraz dość specyficznego Odroida i jakieś ThinClienty), i stawiam na to, że twój Brix pobiera mniej więcej tyle samo lub nawet mniej niż RPi3/4 z podobnymi peryferiami, a jest mniejszym “pajęczarstwem” (naprawdę za konstrukcjami NUCo-podobnymi, jest sporo więcej przesłanek niż za RPi i wiem o tym doskonale, bo sam migrowałem z instalacji RPi na x86-64 :smiley: ), procek w GB-BACE-3160 nie jest może ultra-wypasem (więc instalacja HAOS-generic jest naprawdę dobrym posunięciem), ale póki load trzyma się w rozsądnych granicach, to nie ma żadnego powodu do zmian (przykład na SS poniżej, to jest sprzęt sporo słabszy od twojego - akurat archaiczny ThinClient na słabym procku AMD)
load_2rdzenie_2022-08-01_22-33

Dlaczego 9, przecież adres tej słuchawki ze zdjęcia to 13… (więc przy najprostszej konfiguracji byłoby to mieszkanie 13).
O widzę, że już się przyjrzałeś…