Dodanie funkcji do domofonu

Witam,

Jak część osób wie z mojego poprzedniego tematu iż jestem osobą głuchą bez urządzeń na uszach. Od niedawna się przeprowadziłem do innego mieszkania. Spółdzielnia posiada domofon dla wszystkich mieszkańców. Dziś zauważyłem dość spory problem jak dla mnie. Nie zawsze od razu zakładam aparat słuchowy po wybudzeniu się, wiecie jak to jest- człowiek jeszcze chce sobie spokojnie poleżeć jak się ledwo obudzi :wink: Zadzwonił domofon którego nie usłyszałem i myślałem nad rozwiązaniem problemu- mianowicie iż domofon będzie wysyłać powiadomienie bezpośrednio na iOS (chociaż fajnie byłoby jeszcze na androida) i iOS dostanie powiadomienie iż dzwoni domofon lub żarówka będzie migotać lub inne możliwe funkcje które zwrócą uwagę. Pytanie brzmi jak to zrobić? Chociaż żarówka to raczej nie do końca dobry pomysł gdyż jedna z żarówek pełni też funkcję budzika, dlatego powiadomienie na iOS/android byłoby najlepszą opcją.

Posiadam: Home Assistant zainstalowane jako baremetal na NUC (w przyszłości chce wszystko przenieść na RPI), coordinator slae.sh CC2652RB, Node-Red na którym działają żarówki oraz pilot philips hue. Wysyłam zdjęcia układu elektronicznego domofonu.

Początkowo myślałem by to był sterowane przez Node-Red dlatetego nie wiem do jakiego działu przydzielić ten temat- jeśli nie pasuje to proszę o przeniesienie.

@pkonrad poczytaj Smart Domofon. Autor bloga oferuje nawet platne przeróbki domofonów. Twoja słuchawka to również produkt firmy Laskomex ale model cyfrowy. Do niektórych unifonow można podłączyć taki moduł PW-2-1 / PW-2-2 • Moduł sygnalizacji wywołania • Napad.pl co otwiera drogę do bezproblemowej integracji z HA np. za pomocą ESP32.
PS. Czy Twój nr mieszkania to 9?

1 Like

Na moje oko to jest Unifon LM-8W Laskomex, pewnie coś by się dało wykombinować - trzeba poszukać schematu w sieci.

Możesz mi wierzyć albo nie, ale to nie jest właściwy kierunek zmian(no chyba, że ten twój NUC to zabytek klasy zerowej, ale w takim wypadku zmień go na nowszy model - myślę że od generacji 6 w górę jest OK na wiele lat naprzód), RPi swoją drogą nie ma już oficjalnego wsparcia dla GPIO natomiast dla integracji z innym sprzętem jest dedykowane ESPHome przy wykorzystaniu modułów na bazie MCU ESP (dzięki temu zyskujemy możliwość integracji w sposób niezależny od platformy - “platform-agnostic”).

To chyba ten schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434745.html.

Dziękuje za sporą podpowiedź. Na pewno coś z tego wykorzystam bo to chyba jedyne sensowne rozwiązania. Co do Twojego pytania to odpowiedź brzmi nie :stuck_out_tongue: A skąd to pytanie? :sweat_smile:

Kurczę, nie wiedziałem o tym. Może w RPI 5 się poprawi… Mam NUC Gigabyte BRIX J3160 z 4GB RAM, dysk SSD 64GB. Ubolewam nad tym iż ten NUC nie jest tak energooszczędny jak RPI i nie ma M.2 dlatego myślałem o zmianie :wink:

Tak, wg zdjęcia na elektrodzie to ten sam schemat :slight_smile:

Liczyłem zworki na płytce unifonu ale teraz widzę chyba jeszcze jedną zworkę, w sumie 3 co dawałoby nr 13 mieszkania (1101 dwójkowo) :wink:.

O ile Gigabyte Brix to nie intel NUC (bo to nazwa handlowa), to architektura i budowa jest zasadniczo identyczna (intel wprawdzie chyba nie miał własnych wypustów na tym procku w tej linii).

No cóż na brak m.2 nvme nie ma rady (prawdę mówiąc nie widziałem istotnych różnic w wydajności w takiej konfiguracji, która kiedyś działała u mnie testowo testowo zaledwie parę godzin na potrzeby napisania tutoriala instalacji generic, ale nie porobiłem wtedy benchmarków, natomiast popsuję zachwyt nad możliwością podpięcia nvme do RPi, poszukam benchmarków i wrzucę może jednak w innym wątku, bo tu się temat rozmydla, edit: zrobione), natomiast jeśli chcesz wrzucić m.2 sata to nie widzę problemu - użyj przejściówki w tym guście (to jest akurat gołe PCB z przejściówki w formie… dysku 2,5 cala, ale widziałem też przejściówki składające się z samego PCB, ewentualnie na kawałku przetłoczonej blachy by była możliwość montażu w standardowy sposób w zatoce 2,5’):

Tak jeszcze w kwestii ewentualnego upgrade, to w przypadku HA zazwyczaj w pewnych konfiguracjach istotna robi się ilość RAMu i RPi niestety nie pozwala na jego zmiany (mi akurat 4GB wystarcza, ale jest opcja upgrade do 6GB=4+2, i 8GB=4+4, 10GB=8+2, 12GB=8+4 oraz 16GB=8+8, a ramach oszczędzania prądu można pomyśleć o konfiguracji z użytym tylko jednym slotem czyli 8GB)

A teraz najciekawsze - sprawdzałem pobór energii przez różne zbliżone konstrukcje (w tym NUCe, RPi3B, 3B+ i 4B oraz dość specyficznego Odroida i jakieś ThinClienty), i stawiam na to, że twój Brix pobiera mniej więcej tyle samo lub nawet mniej niż RPi3/4 z podobnymi peryferiami, a jest mniejszym “pajęczarstwem” (naprawdę za konstrukcjami NUCo-podobnymi, jest sporo więcej przesłanek niż za RPi i wiem o tym doskonale, bo sam migrowałem z instalacji RPi na x86-64 :smiley: ), procek w GB-BACE-3160 nie jest może ultra-wypasem (więc instalacja HAOS-generic jest naprawdę dobrym posunięciem), ale póki load trzyma się w rozsądnych granicach, to nie ma żadnego powodu do zmian (przykład na SS poniżej, to jest sprzęt sporo słabszy od twojego - akurat archaiczny ThinClient na słabym procku AMD)
load_2rdzenie_2022-08-01_22-33

Dlaczego 9, przecież adres tej słuchawki ze zdjęcia to 13… (więc przy najprostszej konfiguracji byłoby to mieszkanie 13).
O widzę, że już się przyjrzałeś…

Tak, starość nie radość, musiałem zrobić większe powiększenie obrazka na telefonie żeby zauważyć tę 3 zworkę :grin:.

1 Like

Właśnie zdążyłem się zorientować dlaczego pytasz po obejrzeniu schematu na elektrodzie :wink: tak, zgadza się-13 :slight_smile:

Wielkie dzięki za informacje :slight_smile: U siebie też przeprowadzę test i podam wynik, zadam już tam jedno pytanie z ciekawości :wink:

Jeszcze dziś skupię się też na tym co wybrać i spytam o cenę dotyczącą dodatku do domofonu :slight_smile: