Dodanie pompy ciepła Rotenso (Midea)

Witam, zaczynam przygodę z HA, więc proszę o wyrozumiałość.

Jak udało mi się połączyć Falownik z PV i inne urządzenia to jak na razie wszystko działa.

Już 2 dni męczę się z Pompą Rotenso, posiadam sterownik naścienny, który zbiera wszystkie dane i informację, ze sterownikiem łącze się w aplikacji na telefon Comfort Home ale jest uboga.

Czy HA jest w stanie połączyć się ze sterownikiem naściennym Rotenso? Ustawiam go w tryb AP jest widoczny na innych urządzeniach ale HS go nie wykrywa… Czy trzeba doinstalować jakiś dodatek modbus? Czy może zakupić sterownik elfin lub coś podobnego. ale wydaję mi się że skoro naścienny przekazuje dane do Comfort Home, to powinien być wykrywalny w HS.

Drugie pytanie:

Jaki licznik 3 fazowy polecacie do spięcia zużycia energii domu z HS a jednocześnie sumowania i oddania produkcji z PV?

Pozdrawiam, w przyszłości chciałbym dodawać urządzenia na Zigbee hama.

Mam wrażenie, że zupełnie nie rozumiesz na jakiej zasadzie to wszystko działa, więc podziwiam, że udało się poprawnie zintegrować już tyle różnych urządzeń.

Aby jakiekolwiek urządzenie dało się zintegrować z HA to musi istnieć jakaś standardowa Integracja, która je obsługuje, jeśli to nietypowy sprzęt może być potrzebny jakiś Komponent Niestandardowy (wymagający instalacji, np z HACS ale to nie jest obligatoryjne - niektóre wymagają w pełni manualnej instalacji).

Jest jeszcze inna opcja - niektóre konstrukcje są obsługiwane przez Dodatki, preinstalowane w Sklepie są tylko 2 grupy - Oficjalne i Społeczności HA, jeśli chcesz zainstalować jakiś zupełnie nieoficjalny, to trzeba dodać jego repozytorium (lub repozytorium całej grupy) do Sklepu.

PS Co to jest HS?

PPS Zawsze warto w pytaniach się podpierać jakimiś linkami zawierającymi jakiekolwiek istotne informacje techniczne, czy może chodzi o taką aplikację?

niestety nie mam bladego pojęcia do jakiej grupy sprzętu się ona nadaje (mam na myśli rzeczywistego producenta lub wytwórcę technologii).

Kolejna kwestia: jeden problem = jeden wątek, to ułatwia zalezienie czegokolwiek w przyszłości.

Szukaj może w HACS , może coś od Midea będzie pasować.
O licznikach jest już sporo na forum poszukaj
1.Shelly 3EM prosta integracja i sam montaż 2.Zamel MEW 01 ,Supla montaż podobny, integracja trochę trudniejsza
3.Liczniki z wyjściem mobus,tu już chyba potrzebna wieksza wiedza

Wybacz zamiast HS miało być HA, ( bliskość liter A i S) .

Tak Comfort Home to tak jak w przypadku Midea ( Mcomfort Home ) aplikacja do podłączania urządzeń.

Midea to producent urządzeń min. Pomp Ciepła ( Rotenso, Netsu, Kaisai, Galmet, Hewalex, Buderus, York i inne) to Midea tylko w innej obudowie brandowanej przez polskie marki.

~~Rakon

Niestety HACS daje możliowść tylko MIDEA gdzie oczywiście sterownik z Rotenso się łączy z chmura ale nie wysy ła danych, chyba oprogramowanie sterownika na to nie pozwala.

Zatem cień szansy jest, że działające rozwiązanie będzie zbliżone do już istniejących
np.:

wprawdzie to rozwiązania dla klimatyzatorów, ale jakaś szansa na zbliżone rozwiązania jest, więc proponuję poszukać komponentów niestandardowych, przykładowe obsługujące głównie klimatyzatory, ale nie tylko (istniejące jako preinstalowane repo w HACS, ale możliwe, że jest ich sporo więcej)

HA staje się coraz bardziej popularny w ChRL, więc twoje szanse na pojawienie się czegoś, co zadziała rosną.

Gorące prośby na początek:

  • w ramach jednego wątku poruszaj jeden temat (jedno urządzenie, jeden problem) a nie wszystko na raz.
  • zanim zadasz pytanie, poszukaj na forum (ikonka lupy w prawym górnym rogu) bo tu naprawdę jest już dużo cennych i sprawdzonych informacji.

Skoro się pomyliłeś popraw tam gdzie zrobiłeś błąd aby inni nie mieli już problemu ze zrozumieniem :slight_smile:.

Cześć
Trochę odgrzany kotlet - ale jeżeli kogoś to nadal interesuje to kontaktowałem się z thermosilesia w sprawie podłączenia pompy ciepła do HA.
Dostałem taką odpowiedź.
Pompę ciepła Aquami można podłączyć do systemu automatyki domowej poprzez Modbus RTU RS485. Jeśli tylko system automatyki domowej ma możliwość odczytu/zapisu takich danych.
Rejestry w załączonym pliku poniżej.
Aquami_lista_modbus.zip (97,5 KB)

Cześć,
dzięki za rejestry modbus. zakupiony elfin-ew11a. będę uruchamiał :wink:
pytanie czy macie doświadczenie w temacie zasilania. czy można się gdzieś w pompie podłączyć aby skubnąć te 5V? czy raczej zasilacz zewnętrzny ?

1 polubienie

Czy udało się Tobie rozwiązać zadanie temperatury dla CO z strefie 1?
Osobiście mam sterowanie w Gree, a teraz robię właśnie Rotenso Aquami. W Rotenso w jednym rejestrze na 8 pierwszych bitach przechowywana jest temperatura CO strefy 1, kolejne 8 bitów CO strefy 2. Z odczytem poszczególnych bitów nie ma problemu.

No niestety nie znalazłem jeszcze czasu aby się do tego zabrać. Na czym polega problem ?
Jak rozwiązałeś zasilanie konwertera ? osobny zasilacz ? czy podpiąłeś się gdzieś pod hydrobox ?

Zasilanie osobnym zasilaczem, esp32 plus konwerter rs485. Integracją modbus w HA odczytujesz całe rejestry, a poprzez ESP możesz poszczególne bity w każdym rejestrze.

A myślałeś może o sterowaniu przez wifi ? sterownik pompy sieje pakietami UDP na braodcast rozgłaszajac swoje deviceID. Ewidentnie czegoś szuka w sieci LAN co sugeruje ze powinna być jakaś aplikacja lokalna.
Brakujem i niestety czasu ale myślałem o przyjrzeniu sie komunikacji z ComfortHome lub iLetComfort. Myslę że możnaby podmienić adres na który sterownik wysyła i pobiera dane. Pytanie czy wysyła cały rejestr czy tylko wycinek danych. Gwarancji nie ma że ta droga gdzieś prowadzi, ale mam wrażenie że sterownik po wifi robi dużo więcej niż ta prościutka aplikacja którą dają.

Próbowałem w ten sposób przy innej pompie. Nie do końca dobrze to działo, bo nie było możliwości sprawdzenia czy parametr został przyjęty.
W HA udało mi się zrobić na ESP, zrzuty ekranu w załączniku. Te same opcje mam w telefonie.
rotenso.zip (1,4 MB)

Witam, na esp u Ciebie działa stabilnie ? Podczas testów występuje u mnie zawieszenie sie esp… podczas pracy normalnej mam komunikat:
[component:214]
Component modbus_controller took a long time for an operation (0.34 s).
18:40:45 [W] [component:215]
Components should block for at most 20-30ms.

Też są podobne błędy, ale wszystko działa stabilnie.

To są tylko ostrzeżenia, a nie są błędy w ścisłym tego słowa znaczeniu (choć komponent może nie być napisany prawidłowo skoro “przytrzymuje” pętlę na tak długi czas).
Literka w nawiasach [W] to skrót of Warning.

Udało mi się wyłączyć te ostrzeżenia.

# Enable logging
logger:
  level: INFO
  baud_rate: 0
  logs:
    component: ERROR

cześć, w jaki sposób robiłeś tą integrację? Ja czytam infrmacje po modbus z konwertera WiFI-RS485 ale niestety tylko odczyt. Do ostatnij awarii mojego serwera HA miałem zintegrowaną pompę Rotenso przez Midea_ac_lan , ale niestety teraz nie mogę jej dodać. Niestety korzystałem z encji z integracji do sterowania ogrzewaniem domu. Teraz nie mam takiej możliwości i zastanawiam się nad przejściem na wyłacznie modbus, potrzebuję informacji w jaki sposób to zintegrować żeby móc: ustawićtemperatyry, wł/wył ogrzewanie danej strefy itp. Na screenach widze że masz wszystko,

Moduł ESP, konwerter modbus. Caly kod jest na githubie. GitHub - Mosibi/Midea-heat-pump-ESPHome