DS18B20 kilka razy dziennie zawyża temperaturę do 24.8sC

Witam
Posiadam kilka czujników w domu ds18b20 na esp8266 i oprogramowaniu espeasy.
Chce sterować ogrzewaniem domu za pomocą termostatu w HA.
Mam tylko problem z jednym czujnikiem ds18b20.
Kilka razy dziennie odczyt temperatury pokazuje zamiast rzeczywistej temp to 24,8sC. Wymieniłem już czujnik na inny ds zmieniłem rezystor podciągający i żadnej poprawy. Przypuszczam, że zbiera jakieś zakłócenia, bo esp8266 jest oddalona od czujnika o ok10m. Walka z tym, to za dużo zachodu, bo wszystko jest poukrywane w trudnodostępnych miejscach. Ktoś podpowie jak mogę w HA lub w node red ustawić tak a żeby odczyt temperatury w encjach nie pokazywał (ignorował) temp powyżej np 24.5sC ponieważ takiej temp nawet w upały nie będę posiadał w salonie a na dzień dzisiejszy co odczyta temp 24.8 to wyłącza mi ogrzewanie do kolejnego odczytu.
P.S. Tak sobie myślę, że najłatwiej byłoby mi w już w samym espeasy ustalić formułę która nie wysyłała by mi temp wyższej niż 24.5sC. Ktoś podeśle jakiś przepis będę bardzo wdzięczny

Miałem podobne problemy z Sonoff r2 i 6xDS18B20 pikami temperatury ,tylko z oprogramowaniem Supla .Czego nie próbowałem: -wymieniałem przewody ,czujniki zasilanie …

Zmieniłem oprogramowanie na ESPHome i teraz takie problemy nie występują ,jest ok.

Z pewnych względów (dużo pisania)… musze zostać przy espeasy.
Szukałem info, ale nie mogę znaleźć, żeby już samo espeasy nie wysyłało temp z poza zakresu

Na espeasy się nie znam, ale najłatwiej to proteza czyli zrobić template z warunkiem, że jak >24,5 to nie zmieniaj wartości i do NR wpisać to template.

1 polubienie

Jak się “nie da” zrobić tego elektrycznie (inne sensory, kable, soft itp) to może usunąć programowo? Np. zrobić Pomocnika w HA z Integration - Riemann sum integral - Home Assistant?

@Maurycy
Całkowanie z pewnością nie pomoże - nie może pomóc, bo nie do tego służy…

@dudikof157
Skoro się upierasz na firmware ESPEasy, które jest obecnie już stosunkowo mało popularne (w porównaniu do innych projektów firmware na tą samą grupę MCU), to chociaż naucz się go używać… myślę, że jest wykonalne to o czym marzysz za pomocą reguł
https://espeasy.readthedocs.io/en/latest/Rules/Rules.html
nie szukałem długo i namiętnie by znaleźć cokolwiek na temat, tu w starym issue ktoś (autor tego projektu?) wprawdzie zamiast odrzucania błędnych wartości proponuje średnią ważoną (bo problem tam dotyczy zaszumienia wartości, a nie pików), co przy wadliwych odczytach z Dallasa może nie być wystarczające, to jednak masz tam jakiś kierunek w jaki sposób się za to zabrać

tu też coś na temat filtrowania błędnych wartości (ale nie wnikałem głęboko jak to ma działać, możliwe, że bardziej użyteczne niż średnia)
https://www.letscontrolit.com/forum/viewtopic.php?t=9880


edit - widzę, że kombinujesz metodami wytaczania armaty na muchę, więc może po prostu możesz zmienić firmware na inne, które jest dużo prostsze w konfiguracji i przewiduje funkcje, które potrzebujesz?

Problem został rozwiązany po przez Node red i funkcje switch która nie przesyła dalej odczytów jeśli temp czujnika ds18b20 przekroczy.
Temat zamykam i dziękuje za pomoc
pozdrawiam

Gdybys chcial wrocic do tematu to kiedys zapoczatkowalem watek o zamiennikach i podrobkach dallasow. Moze wymiana na oryginal lub “lepsza podrobke” rozwiaze problem.