Duży teren do ogarnięcia

poczytałem po sprawdzałem i Zigbee2Tasmota to jeszcze inna sprawa niż Z2M :confused:
jak sprawdziłem ten bridge robi się tak samo jak ZHA tylko potem konfiguracja jest inna i tak zrobiłem ale odinstalowałem oba Z2M usunąłem foldery w configu i zainstalowałem najpierw bridge na Z2M i wszystko działało dołączyłem dongla jako ten 2 Z2M i to samo, co wcześniej jak były odwrotnie połączone, ale to co zauważyłem nie dodają się urządzeń do MQTT HA i jeszcze jedno jak dodaje urządzenie z pierwszego z2m (tym razem bridge) to widać je i stany jak dodaje urządzenie z 2 z2m (dongle) to dodają się na dwóch z2m

Jak pisałem wcześniej nie miałem styczności z taką bramką więc w tej kwestii nie pomogę. Dokumentacja Z2M nie wspomniana o wsparciu tego koordynatora/adaptera:

Mam na dwóch HA zainstalowane i działające po dwie instalacje Z2M. W układzie:
na pierwszej: conbee II i CC2652P LAN
na drugiej: CC2652P USB i CC2652P LAN
Najlepiej kup coś na układzie CC2652P LAN i będziesz miał pewność, że zadziała.

Pewnie dlatego, że masz w obydwu dodatkach włączone “Zezwól na dołączanie” “permit_join: true”.

No właśnie nie :), co do samej bramki to działa na z2m (ale sama) Dzięki wielkie dużo sie nauczyłem jak na 7 dni stażu :slight_smile: poczytam jeszcze, jak wpadnę na coś to dam znać jak mi poszło Pozdrwwiam i jeszcze raz dzięki

Dokładnie jakie urządzenie masz?

To to samo urządzenie, ktore można podłączyć do USB jak i LAN?

Pisząc USB miałem na myśli Sonoff Zigbee USB Dongle Plus CC2652P i z takiego korzystam po USB.

Od Grzegorza Sterniczuka taki “kombajn” można używać zigbee przez WiFi, LAN oraz usb dodatkowo posiada esp32:

1 Like

Skończyłem dla zainteresowanych zostawiłem koordynator na ZHA w domku A i dongla na z2m na domku B domek C zostawiłem przy bramce Tuya która obsługuje tylko czujniki Tuya i jest podpięta do HA czyli udało sie może w przyszłości zmienię to :slight_smile: teraz zabawa w algorytmy :slight_smile:

Hej Mam pytanie bo nie dawało mi to spać i chciał bym jednak podłączyć 2 mosty bezprzewodowe wifi sonoffa na zigbee2mqtt + dongle (też na z2m ale to później) i udało mi się uruchomić 2 mosty na zb bridge z z2m które działają ale jak wyszukuje jakieś urządzenie to znajduje mi na dwóch instalacjach na raz (chociaż wyszukuje na 1 i w mosquitto nie pokazuje mi tych urządzeń ale w z2m pokazuje i widać zmiany stanów gdzierobie błąd :confused: jak mam tylko zainstalowany 1 most z z2m mosquitto pokazuje poprawnie urządzenia tak jak by drugi most zakłócał coś

Jak pisałem wyżej nie korzystam (nie miałem styczności) z tego rodzaju “twórczością” dlatego w tej kwestii nie pomogę.

ok rozumiem, a powiedz mi bo napisałeś taki fajny poradnik

Zigbee2MQTT dwie instalacje w jednym HA

jak miała by wyglądać konfiguracja trzeciego dodatku, głównie chodzi mi o
pan_id: 6540
channel: 25
network_key:

• 1
  • 3
  • 5
  • 7
  • 9
  • 11
  • 13
  • 15
  • 0
  • 2
  • 4
  • 6
  • 8
  • 10
  • 12
  • 13

W skrócie, inne wartości niż w poprzednich dwóch.
Kanały wybierasz z polecanych w Z2M tj:

(Note: use a ZLL channel: 11, 15, 20, or 25 to avoid Problems) 
1 Like

To pytanie do mądrzejszych ode mnie :slight_smile: skonfigurowałem 3 szt zigbee2mqtt poniżej w jaki sposób i jak dodaje urządzenie a jest tylko 1 koordynator na zezwoleniu na dołączanie to i tak na innych koordynatorach wyskakuje to właśnie dołączane urządzenie, ale z jakimś błędem obecnie koordynatory są blisko siebie więc rozwiązałem to tak, że podczas dołączania wyłączam 2 pozostałe z2m i działa, ale to nie powinno tak być chyba, a i w mosquito broker nic nie widać ale czujniki działają Jak ktoś wie o co chodzi to śmiało :slight_smile:
mosq

Skoro chcesz aby Ci trzy instalacje Z2M działały w jednym HA po co korzystasz z trzech różnych danych logowania do mqtt?
Po drugie, w jednej z konfiguracji masz wpisane:

adapter: ezsp

czy koordynator z tej instalacji oparty jest na chipie EFR32MG21?

@Jacek2 a co to za konfiguracja (dwa razy serial):

Z tego opisu może wynikać, że w plikach konfiguracyjnych Z2M (w lokalizacji config\zigbee2mqtt_xxx)\configuration.yaml) masz wpis:

permit_join: true

powinno być:

permit_join: false

hej właśnie sprawdzam jeżeli chodzi o serial samo się dopisało jak chce skasować to

wiec zostawiłem 2 x
jeżeli chodzi o permit_join: false tonic nie było doisać to do każdego pliku config z zigbee2mqtt ?

Bo wraz z kasowaniem trzeba dostosować konfigurację i zapis czyli odpowiednia liczba wcięć, popatrz na konfigurację dla zigbee2mqtt_Dom, tam jest dobrze.

Dopisz do wszystkich trzech konfiguracji, nie zaszkodzi a powinno pomóc.

hej, próbuje już wszystkiego nawet innych userów ale to nic nie zmienia, co do ezsp to Układ: RTL8196E

Ale to jest chipset WiFi, a jaki masz tam Zigbee?

aby ograniczyć zgadywanie tu masz dokumentację dla różnych koordynatorów:

który z nich masz na stacku ezsp?

edit:
Wcześniej pisałeś o Sonoff ZB Bridge PRO, ale w nim nie powinno być Realtek’a RTL8196E, tylko Espressif ESP32…

Bez pro dokładnie to ten kupiłem https://allegro.pl/oferta/sonoff-zigbee-bridge-bramka-centralka-tasmota-9868873103

Wybacz mi ale dopiero wchodzę w świat automatyzacji :slight_smile:

I otwierałeś mu obudowę aby sprawdzić jakie ma flaki?
(wkręty są pod gumowymi nóżkami jeśli dobrze pamiętam)
Coś jest nie halo z tym opisem oferty, bo Tasmota nie działa na Realteku (więc, albo sprzęt jest na bazie jakiegoś ESPxxx i jest tam Tasmota, albo na bazie Realteka i jest to modyfikacja opisana w linku poniżej lub do niej podobna).

ten Realtek jest w bramkach Tuya

Esp8266ex