Duży teren do ogarnięcia

Hej jestem tu nowy więc jak coś to wybaczcie szukałem wszędzie ale nie mogę znaleźć.
Niedawno wpadłam na HA, który nie ukrywam bardzo mi się spodobał obecnie używałem rozwiązań programowych typu Tuya.
Mój problem: są trzy domki oddalone od siebie o jakieś 100 m każdy z tych domków używa urządzeń po zigbee lub wifi typu czujki drzwi, ruchy czy gniazdka itp. Każdy Domek ma bramy zigbee po wifi lub lan. Wszystkie te domki połączone są w jedną sieć Lan przez most. Moje pytanie jak mam to z konfigurować jakim sprzętem, nie mogę znaleźć informacji jak podłączyć poszczególne bramki zigbee. To co znalazłem to tyle że te bramki nie za bardzo działają z HA
Do wykorzystania mam jeszcze stare bramki Mi

I chcesz aby z jednego HA móc sterować urządzeniami w 3 domkach?

Brakuje informacji co to za bramki? Tuya?

Tak :slight_smile:
Obecnie mam to zrobione tak ze mam pomieszczenia domek 1,2, 3 i podwórko i np jednym kliknięciem zapalam światła na tarasach i girlanda w Tuya no i chciał bym w HA tez tak mieć urządzenia po wifi są widoczne wszystkie tylko problem jest z zigbee.
Przykładowa bramka to model JMWZG1

https://allegro.pl/oferta/bramka-centrala-zigbee-wifi-modul-tuya-smart-10148341985

A ja mam zainstalowanego HA na HP T620

Przy użyciu bramek/koordynatorów przeznaczonych do zamkniętych systemów (w Twoim przypadku tuya) nie osiągniesz zamierzonego celu. Można to zrobić za pomocą uniwersalnego koordynatora i zbudować sieć z odpowiednią ilością routerów, tak aby pokryły teren który chcesz obsłużyć lub jeśli odległości od poszczególnych domków są na tyle duże, że powyższe rozwiązanie nie przyniesie odpowiedniego rezultatu, można zastosować w każdym domku koordynator LAN i w HA uruchomić trzy instalacje Z2M.
O koordynatorach poczytasz poniżej:

Możesz się przyjrzeć czy to takie bramki, jeśli tak to jest to właśnie opis jak zrobić koordynator LAN z bramki zamkniętego systemu.

W sumie to ma sens z tym uniwersalnym koordynatorem, tylko myślałem ze da sie te moją bramkę jakoś zintegrować tak jak inne urządzenia Tuya. HA widzi ja i wszystkie czujki podpięte do niej ale wszystkie maja unsupported. Domki są małe letniskowe jedna bramka ogarniała cały domek, doradził byś jakiś dobry koordynator?

@szopen wrzucił Ci link sprawdź czy nie masz takiej i wtedy można przerobić ją “pod HA”.
W temacie który Ci wskazałem masz kilka możliwości. Jeśli chodzi o koordynatora LAN to zainteresuj się układem zrobionym przez Grzegorza Sterniczuka. Są układy na CC2652P, pojawił się ostatnio układ na chipie EFR32MG21.

Czytałem że te bramki z Lidla można podpiąć do Tuya spróbuję z moimi ale muszę coś podłączyć w między czasie bo teraz te moje działają i sterują np ogrzewaniem czy alarmem wiec może już kupię to co powinienem a na tamtej poćwiczę :slight_smile: co polecisz żeby ogarnęło 35m2 + antresole tez 35m2 i nie było podpięte fizycznie do HA może być wifi lub lan

Edit:

@rafkan Tak dzięki będę na pewno sprawdzał Ale nie mogę pozwolić sobie na odpięcie jednego domku więc muszę coś kupić zaprogramować a potem mogę się bawi tym starym tylko co kupić żeby było już dobrze powiedz mi czy te układy które napisałeś to czasem nie trzeba podłączać pod HA fizycznie?

Jak są na usb to powinieneś taki koordynator “wpiąć” do maszyny na której masz postawione HA

No właśnie tak myślałem a ja mam jedna maszynę z HA a 3 domki

Dzięki poczytałem zamówiłem na próbę bramkę od sonoff już z Tasmota oby zadziałało :slight_smile: dam znać :slight_smile:

Dzisiaj zauważyłem że niektóre Czujki i przełącznik Ścienny na zigbee działają w HA na tych moich bramkach nie zmodyfikowanych

Hej już prawie rozwiązałem mój problem mam do dyspozycji sonoff dongle który jest “podpięty” pod zigbee2mttq i wpiety fizycznie w HA w 1 domku mam sonoff wifi bridge zeegbee z tasmota który spiełem na drugim domku przez Zigbee Home Automation i wszystko działa, tylko teraz chciałem podpiąć 3 domek mam kolejny sonoff z tasmota wifi bridge ale nie mogę juz użyć Zigbee Home Automation ponieważ mi krzyczy tylko jedną konfiguracje można zrobić jak mogę dołączyć ten 3 domek proszę pomóż bo osiwieje :slight_smile:

Uruchom drugi Zigbee2MQTT, pisałem jak to zrobić w poniższym wątku:

Królu złoty udało się !:slight_smile: a jeszcze jedno pytanie można uruchomić trzeci ? :slight_smile: teraz mam 2x Z2M i 1x ZHA

Jednak za szybko się ucieszyłem :confused: mogę dodawać urządzenia do obu Z2M i można odczytać ich stan w “eksploruje” tzn np czujka otwarta / zamknieta i inne ale w node red nie czyta “pierwszego” Z2M z dongle widzi urządzenie ale nic sie nie dzieje jest tylko running a z Bridge “drugie” Z2M już widzi i można działać i tak samo widzi z ZHA coś musiałem źle skonfigurować tylko co ?

W drugiej instalacji Z2M musisz mieć inne nazwy/wartości poniższych składników konfiguracji:

  1. Nazwa folderu z dodatkiem
np:
/config/zigbee2mqtt_ 2
  1. topic w mqtt np:
base_topic: zigbee2mqtt_2
  1. Zmieniamy port dla drugiego koordynatora.
  2. Numer portu na hoście (w pierwszej instalacji masz 8485 - zmieniasz na 8486).
  3. Oraz pan_id, nr kanału zigbee i network_key.

Tak można dodać trzeci Z2M. Dodajesz do repozytorium np. poniższy adres:

http://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt

Pozostałe kroki jak wyżej

Wydaje mi się że wszystko zrobiłem tak jak napisałeś sam zerknij
dodawać urządzenia mogę do obu z2m widzę ich stany, a w node red mogę dodać to urządzenie ale nie widzi jak się zmieniają stany

Port na hoście w drugiej instalacji zmieniłeś?

Tak port jest zmieniony

W HA widzisz zmiany stanów?

Restartowałeś nodred-a?