Duży teren do ogarnięcia

moge dodać do pulpitu tylko czujkę podłączoną do “pierwszego” z2m i widzę zmiany stanów
teraz widze też zmiane w node red ale tylko z pierwszego z2m

Restartowałeś nodred-a? - Tak :slight_smile:

Do drugiej instalacji po porcie tcp masz podpiętą

Bramkę masz skonfigurowaną zgodnie z dokumentacją (pytam bo nie miałem styczności z tego typu koordynatorem)?

Dla testu zatrzymaj Z2M z fizycznym koordynatorem i sprawdź czy będziesz miał widoczne urządzenia w HA podpięte do drugiej instalacji Z2M.

Edit:
I jeszcze jedno - urządzenia dodane w drugiej instalacji Z2M (z koordynatorem z tasmotą) są dostępne w dodatku MQTT HA?
mqtt

właśnie zobaczyłem że nie tylko z pierwszej instalacji z2m urządzenie jest widoczne

to samo, nic się nie zmieniło

i tu chyba pies pogrzebany bo robiłem tak samo jak koordynator który jest ZHA - musze to sprawdzić

Informacja z tasmoty

For Zigbee2Tasmota
You can start pairing Zigbee devices with ZbPermitJoin 1 command.

Read Zigbee documentation for complete guide to pairing and managing your devices.

Sonoff ZbBridge (75) is set as the default module. If you’re switching back to Zigbee2Tasmota from ZHA make sure module is configured back to 75
1 polubienie

poczytałem po sprawdzałem i Zigbee2Tasmota to jeszcze inna sprawa niż Z2M :confused:
jak sprawdziłem ten bridge robi się tak samo jak ZHA tylko potem konfiguracja jest inna i tak zrobiłem ale odinstalowałem oba Z2M usunąłem foldery w configu i zainstalowałem najpierw bridge na Z2M i wszystko działało dołączyłem dongla jako ten 2 Z2M i to samo, co wcześniej jak były odwrotnie połączone, ale to co zauważyłem nie dodają się urządzeń do MQTT HA i jeszcze jedno jak dodaje urządzenie z pierwszego z2m (tym razem bridge) to widać je i stany jak dodaje urządzenie z 2 z2m (dongle) to dodają się na dwóch z2m

Jak pisałem wcześniej nie miałem styczności z taką bramką więc w tej kwestii nie pomogę. Dokumentacja Z2M nie wspomniana o wsparciu tego koordynatora/adaptera:

Mam na dwóch HA zainstalowane i działające po dwie instalacje Z2M. W układzie:
na pierwszej: conbee II i CC2652P LAN
na drugiej: CC2652P USB i CC2652P LAN
Najlepiej kup coś na układzie CC2652P LAN i będziesz miał pewność, że zadziała.

Pewnie dlatego, że masz w obydwu dodatkach włączone “Zezwól na dołączanie” “permit_join: true”.

No właśnie nie :), co do samej bramki to działa na z2m (ale sama) Dzięki wielkie dużo sie nauczyłem jak na 7 dni stażu :slight_smile: poczytam jeszcze, jak wpadnę na coś to dam znać jak mi poszło Pozdrwwiam i jeszcze raz dzięki

Dokładnie jakie urządzenie masz?

To to samo urządzenie, ktore można podłączyć do USB jak i LAN?

Pisząc USB miałem na myśli Sonoff Zigbee USB Dongle Plus CC2652P i z takiego korzystam po USB.

Od Grzegorza Sterniczuka taki “kombajn” można używać zigbee przez WiFi, LAN oraz usb dodatkowo posiada esp32:

1 polubienie

Skończyłem dla zainteresowanych zostawiłem koordynator na ZHA w domku A i dongla na z2m na domku B domek C zostawiłem przy bramce Tuya która obsługuje tylko czujniki Tuya i jest podpięta do HA czyli udało sie może w przyszłości zmienię to :slight_smile: teraz zabawa w algorytmy :slight_smile:

Hej Mam pytanie bo nie dawało mi to spać i chciał bym jednak podłączyć 2 mosty bezprzewodowe wifi sonoffa na zigbee2mqtt + dongle (też na z2m ale to później) i udało mi się uruchomić 2 mosty na zb bridge z z2m które działają ale jak wyszukuje jakieś urządzenie to znajduje mi na dwóch instalacjach na raz (chociaż wyszukuje na 1 i w mosquitto nie pokazuje mi tych urządzeń ale w z2m pokazuje i widać zmiany stanów gdzierobie błąd :confused: jak mam tylko zainstalowany 1 most z z2m mosquitto pokazuje poprawnie urządzenia tak jak by drugi most zakłócał coś

Jak pisałem wyżej nie korzystam (nie miałem styczności) z tego rodzaju “twórczością” dlatego w tej kwestii nie pomogę.

ok rozumiem, a powiedz mi bo napisałeś taki fajny poradnik

Zigbee2MQTT dwie instalacje w jednym HA

jak miała by wyglądać konfiguracja trzeciego dodatku, głównie chodzi mi o
pan_id: 6540
channel: 25
network_key:

  • 1
  • 3
  • 5
  • 7
  • 9
  • 11
  • 13
  • 15
  • 0
  • 2
  • 4
  • 6
  • 8
  • 10
  • 12
  • 13

W skrócie, inne wartości niż w poprzednich dwóch.
Kanały wybierasz z polecanych w Z2M tj:

(Note: use a ZLL channel: 11, 15, 20, or 25 to avoid Problems) 
1 polubienie

To pytanie do mądrzejszych ode mnie :slight_smile: skonfigurowałem 3 szt zigbee2mqtt poniżej w jaki sposób i jak dodaje urządzenie a jest tylko 1 koordynator na zezwoleniu na dołączanie to i tak na innych koordynatorach wyskakuje to właśnie dołączane urządzenie, ale z jakimś błędem obecnie koordynatory są blisko siebie więc rozwiązałem to tak, że podczas dołączania wyłączam 2 pozostałe z2m i działa, ale to nie powinno tak być chyba, a i w mosquito broker nic nie widać ale czujniki działają Jak ktoś wie o co chodzi to śmiało :slight_smile:
mosq

Skoro chcesz aby Ci trzy instalacje Z2M działały w jednym HA po co korzystasz z trzech różnych danych logowania do mqtt?
Po drugie, w jednej z konfiguracji masz wpisane:

adapter: ezsp

czy koordynator z tej instalacji oparty jest na chipie EFR32MG21?

@Jacek2 a co to za konfiguracja (dwa razy serial):

Z tego opisu może wynikać, że w plikach konfiguracyjnych Z2M (w lokalizacji config\zigbee2mqtt_xxx)\configuration.yaml) masz wpis:

permit_join: true

powinno być:

permit_join: false

hej właśnie sprawdzam jeżeli chodzi o serial samo się dopisało jak chce skasować to

wiec zostawiłem 2 x
jeżeli chodzi o permit_join: false tonic nie było doisać to do każdego pliku config z zigbee2mqtt ?

Bo wraz z kasowaniem trzeba dostosować konfigurację i zapis czyli odpowiednia liczba wcięć, popatrz na konfigurację dla zigbee2mqtt_Dom, tam jest dobrze.

Dopisz do wszystkich trzech konfiguracji, nie zaszkodzi a powinno pomóc.

hej, próbuje już wszystkiego nawet innych userów ale to nic nie zmienia, co do ezsp to Układ: RTL8196E