Dwukierunkowy 3-fazowy licznik energii SPM02-D2TW

A kto mówi, że nie mierzy (może i nie?)

no to mierzy czy nie mierzy? :slight_smile:

Skąd taki wniosek? Jak do tego doszedłeś?

No bo np. włączam sobie teraz kompresor 2kW a na wynikach pomiarów ani drgnie…nie ma zmian.

Kompresor na siłę, zasilanie z 3 faz i napewno te obwody są za tym “licznikiem”? Może masz dedykowany obwód na siłę, ktory jest obok tych przewodów, na których zainstalowałeś ten “licznik”.

P.S. Dla mnie te “liczniki” to takie trochę “zabawki”.

Licznik jest zamontowany zaraz za głównym zabezpieczeniem przed rozejściem na poszczególne obwody w szafce. Ciekaw jestem czy ktoś tym licznikiem mierzy obwody z urządzeniami 3fazowymi

Tak nie jest idealnie, ale jak porównuje miesiac do miesiaca odczyty z licznika vs ta zabawka - mam wyniki odchylone ~2-5%

Moj setup: dom jednorodzinny, PV, z 3 fazowych odbiorników mam jedynie kuchnię indukcyjną

ok, z indukcja dziala…ale indukcja chyba nieco inaczej pobiera moc niz urzadzenie 3fazowe z silnikiem. Bo po wlaczeniu indukcji (1 palnik) mimo podpiecia do 3 faz wzrost poboru byl tylko na jednej. Podejrzewam, ze palniki sa podpiete do osobnych faz.
Czy nikt mi nie pomoze o co chodzi z urzadzeniami 3 fazowymi? :frowning:

Zgadza się, indukcja nie jest urządzeniem 3-fazowym, indukcję podłącza się z regułu do dwóch faz, pola grzewcze są podzielone między te dwie fazy, przewód z trzeciej fazy podpinany jest pod zacisk, który z niczym nie jest połączony (takie zabezpieczenie przewodu fazowego).

Czyli można przyjąć, że ten “licznik” nie potrafi zmierzyć mocy urządzeń 3-fazowych.

Nie można - coś źle podłączył

Tam wielkiej filozofii z podłączaniem nie ma - wszystko jest dobrze podlaczone - wg instrukcji i urzadzenia jednofazowe mierzy poprawnie.

Nie ma również wielkiej filozofii aby to zdiagnozować. zacznij obciążać poszczególne fazy odbiornikami jednofazowymi w różnych kombinacjach i sprawdź wyniki pomiarów.
Jeśli ten licznik podaje również U I to można obliczyć czy prawidłowo podaje moc.
Można odczytać moce dla każdej fazy ?
Później przedstaw wyniki to się zastanowimy… w ogóle przedstaw inne odczytywane parametry.

Ale juz to spawdzalem. Jak obciazam pojedyncze fazy odbiornikami jednofazowymi to wszystki sie zgadza. A co do U * I to przypominam, ze w odbiorach zmiennopradowych jest jeszcze cosinus fi.

To czego oczekujesz? inaczej nie da cię pomóc, może w diagnozie popełniasz jakiś błąd.

…to obciąż wszystkie w różnych kombinacjach.

…bez przesady :wink: - czajnik ma 1 ale gdy odwrócisz kierunek podłączenia masz cos = -1

U mnie podpiete jest do 3 faz. I jak odpale kilka pól grzewczych widze wzrost na wszystkich fazach.
Wiec moj wniosek ze raczej radzi sobie z 3 fazowymi.

BTW ja mam wzrost odczytu po jakichs 5-10 sekundach - rozumiem ze poczekales chwilke?

Ja nie mowie o obciazeniu rezystancyjnym - a indukcyjnym. Silniki elektryczne

Ok…to inaczej. Czy ktoś z Was ma to podłączone i obciąża obwód silnikiem 3 fazowym i wskazuje mu pobór gdy jest silnik włączonony?
Bo powoli zaczynam sie zastanawiac czy moj nie jest wadliwy bo nie pokazuje tez oddawania do sieci z instalacji PV. Bo np. wczoraj oddalem 4kW a on nadal pokazuje 0kW. Wiec mam coraz wiecej watpliwosci co do mojego egzemplarza

To ja mam kilka pytań, czy można to przeflashować na normalną tasmotę albo esphome? Rozbierał to ktoś i wie co w środku siedzi?

Czy można tym mierzyć obciążenie różnych obwodów z tej samej fazy? Czy jest coś lepszego do takiego zastosowania?

Zadałeś arcyciekawe pytanie! :+1: Teoretycznie nie powinno to stanowić problemu, podoba mi się również Twoje nieszablonowe myślenie :slight_smile:
Jak na razie nie słyszałem aby ktoś tego próbował.

2 polubienia

Ciekawe zagadnienie. Ja mam mieszkanie i jedną fazę. Ale wewnątrz podział na kilka obwodów. Więc rozumiem, że tu pomysł, by to właśnie tak mierzyć ?