Dwukierunkowy 3-fazowy licznik energii SPM02-D2TW

mod edit: UWAGA błędne wskazania chwilowe


Spotkałem ciekawa ofertę na licznik z komunikacja po Zigbee.
Czy ktos z Was ma może jakieś doświadczenia z takim cudem?

mam obecnie Zamel’a ale czasem odpina mi sie z WIFI, Zigbee działałoby mi lepije w tym miejscu

https://allegro.pl/oferta/licznik-energii-pradu-3-fazowy-dwukierunkowy-przekladnik-63a-zigbee-tuya-14388723925

UPDATE #1 - ładnie też liczy energię oddaną - a w energy wyglada to tak

UPDATE #2
Potencjalni kupujący - zerknijcie też [tutaj] w temacie błednego wskazania aktualnego poboru
(SPM02-D2TW - błedne wskazanie aktualnego poboru / Aktualizacja oprogramowania)

działa, praktycznie nie zajmuje miejsca w rozdzielni, na ali taniej ja kupiłem miesiąc temu za 250

2 polubienia

Dzieki @marx4 - podeslesz linka?
Ew po czym szukac na Ali? bo nie moge znaleźć

EDIT Dobra znalazłem.
Ale znalazłem też coś takiego w komentarzach. Czy masz u siebie PV?
(Mi zalezy na jednoczesnym dwukierunkowym odczycie)

Short update review. After 1 1/2 month, the smart meter is working continuously. A bad / faulty topic found: The smart meter could be configured as mainly forward or reverse energy meter. It depends on the current flow through the smart meter. - Current flow in arrow direction = forward energy ( standard home use ) - Current flow in opposite direction = reverse energy Meter is able to display in standard home use - total forward / consuming power or - total active reverse / producing power BUT :pensive: The smart meter is not able to display a negative power value! :face_with_diagonal_mouth: When all phases X Y Z will consume 100W of power, the meter shows X= 100W , Y= 100W , Z= 100W When solar power inverter is connected with 1000 W on phase X, the power value should show negative like this: - meter config in standard consumption mode - consuming is shown positive - producing is rated as reverse = negative value - calc: X = 100W ( consume) - 1000W ( produce) = -900 W But X is displayed as positive

Niestety używam jedno kierunkowo

Dzięki. Wymieniłem parę maili ze sprzedawcą i wygląda na to, ęz tutaj moze byc problem z pokazywaniem odczytów chwilowych, ale dla totali powinno działac w obie strony -a w sumie o to mi chodzi
Chyba tez zamówie na alli - dzięki za tipa

To najlepiej poszukaj oficjalnej instrukcji tego licznika, mi się nie chce, ale bywa właśnie tak, że wartość total sumuje wartości bezwzględne (widziałem to w instrukcji jakiegoś SDM), czyli jest totalnie do d… bo produkcję masz sumowaną z zużyciem, a nie odejmowaną.

poklikaj na ali dodaj do obserwowanych , wejdź w monety i powinieneś mieć z rabatem za monety, ale tylko kup teraz

@marx4
Nie korzystam czesto z Ali - jak sie uzyskuje te monety?

Edit:

Info dla zainteresowanych. Zakupiłem z Ali licznik (okolo 270zł) doszło szybko, bez problemu integruje sie z HA. Liczy energie zwróconą (jako total) ALE:
Odczyty vs smart gniazdka / organoleptyczne odczyty z licznika PGE - totalnie sie rozjeżdżają.

Odczyty chwilowej konsumpcji per faza z licznika (czerwone) vs smart gniazdka z samych klimatyzacji (niebieskie) - znacznie się różnią
(Licznik pokazuje za mało. A gdzie jesazcze inne odbiorniki na tych fazach)

Czy porównywaliście te odczyty u Was?

obraz

Pierwszy wniosek jaki mi się nasuwa, to niezgodne podłączenie faz w układzie pomiarowym. Mierzysz prawdopodobnie na innej fazie napięcie, a na innej prąd.

1 polubienie

OK w koncu metodą prób i błedów ogarnąłem te przewody (maja inna kolejność niz oznaczenia na nich i zupełnie inne kolory niz w instrukcji)
Po tym wszystkim mam odchylenie rzędu +/- 10W / h licznik Zigbee vs Licznik PGE - co jest dla mnie całkiem akceptowalne.

Jednym słowem polecam. Na Ali za przyzwoite pieniadze, szkoda płacić 2x tyle za np Zamela

Nigdzie na ali nie mogę tego znaleźć… podeślesz jakąś gotową linkę, pliis?

Mogę potwierdzić problem przy PV. Total energy i reverse działa poprawnie, niewielkie odchylenia, ale chwilowe nie działa, czy dla poszcególnych faz sumuje zużycie i produkcję, np. aktualne zużycie dla fazy A 100W, produkcja 200W to sensor ma wartość 300W. Nie wiem, może będzie jakaś aktualizacja. To chyba jedyna rzecz, której mi brakuje.

1 polubienie

Ja kupiłem tutaj:

1 polubienie

Dane chwilowe (jak z resztą wszystkie inne statystyki) powinny dać się odczytywać z gateway’a samego falownika. Przypuszczam, że masz konto na serwerach dostawcy PV, który monitoruje stan instalacji, więc gateway jakoś musi te dane dostarczać… wystarczy się tylko do nich dostać… Czy się mylę?

Mam mikrofawlowniki i z nich odczytuję przez integrację Solarman z HACS dane o produkcji. Problem z tym licznikiem jest taki, że na poszczególnych fazach pokazuje moc aktywną, a nie jej bilans czy kierunek przepływu. W aplikacji Smart life w jakiś sposób potrafi wyzwolić alert o negatywnym obciążeniu fazy, ale nie wiem jak to liczy, bo nie widzę, żadnych dodatkowych zmiennych odczytywanych z licznika. Ja mam wersję WiFi, sprawdzę dokładanie wszystkie zmienne w Tuya IoT.

Co to oznacza?

BTW Mi nie zalezy na odczyczie zwrot / pobór per faza, ale aby miec rzeczywisty chwilowy odbiór sumuje chwilowe wartosci z wszystkich faz i odejmuje total produkcje chwilowa z PV i mniej wiecej sie zgadza

Chłopaki - pomóżcie. Mi pokazuje jakieś kompletne bzdury.
Zużycie z 8h pracy w firmie - 1,56kWh gdzie pracuje ploter i kompresor. Licznik mocy chwilowej - 448W gdzie teraz pracuje kompresor 2kW
Problem z kolejnością przewodów czy jak?

Możliwe i prawdoodobne.

U mnie pokazywało bzdury jak pomyliłem przewody.
Trzeba zrobić dokładnie tak jak na instrukcji - nie tylko przekładniki na odpowiednie fazy (oznaczenia X,Y,Z) ale również te małe kabelki to TYCH samych faz

U mnie niestety kolory z instrukckcji byly inne, ale metoda prób i błedów doszedłem (zmieniałem kabelek az zaczelo dobrze pokazywać)

obraz

Dobra…kable mam podłączone ok. I zobaczyłem dziwną sprawę.
Podłączyłem czajnik 2kW po klei do kazdej fazy. I wtedy czujnik zaczal pokazywac dobre pomiary na kazdej z faz. Problem w tym, ze on dobrze mierzy urzadzenia jednofazowe podłączone w ukladzie. A kompletnie sobie nie radzi z urzadzeniami 3 fazowymi.
Niech mnie jakis energetyk oswieci - co to za miernik ktory nie mierzy mocy urzadzen 3-fazowych wlaczonych w obwod. Albo co ja robie zle?