Dwukierunkowy 3-fazowy licznik energii SPM02-D2TW

Z technicznego punktu widzenia nie widzę przeciwwskazań, aby tak wykorzystać miernik/licznik 3-fazowy - wskazania dla poszczególnych “faz” będą poprawne, więc użyjesz je jako wskazania poszczególnych obwodów.

Właśnie wczoraj bawiłem się tym urządzeniem i znalazłem tego posta. Rozebrałem w pierwszej kolejności i wygląda dla mnie, że jest całkiem ciekawe zrobione. Poza modułem tuya cb2s, mamy jakiś tam procesor arm i specjalizowany układ BL6552 do pomiarów 3 fazowych. Może coś sofcie jest skopane bo sam układ wygląda na dobrze zrobiony. Ja bym sprawdził kolejność kabelków (może wewnątrz są skopane) i wtedy źle się liczy dla silnika w układzie gwiazdy ?
Ktoś pytał o flashowanie, swojego od razu zmieniłem na OpenBK, testowo już działa ale musze wrzucić do skrzynki i zobaczyć jak będzie działał przy wszystkich fazach…

Witamy nowego kolegę (z podlasia?) :wink:
Czekamy na szerszy opis i fotki.

A jak tam mozna zmienić ten soft?

Właściwie Artur z Małopolski, Witajcie :slight_smile:
Wylutowałem moduł i flash przez serial. Polecam stronkę projektu, nie opisują co prawda tego urządzenia, ale zasada jest podobna jak wielu innych: GitHub - openshwprojects/OpenBK7231T_App: Open source firmware (Tasmota/Esphome replacement) for BK7231T, BK7231N, BL2028N, T34, XR809, W800/W801, W600/W601 and BL602
W razie problemów służę pomocą :slight_smile:




sorry za jakość

2 polubienia

To jeszcze podziel się szablonem konfiguracji dla tego urządzenia.

Właściwie to konfiguracja jest pusta bo wszystko robi MCU, wiec na szybko zrobiłem tylko sobie taki autoexec.bat i wrzuciłem żeby przetestować na MQTT:

startDriver TuyaMCU
tuyaMcu_defWiFiState 4



linkTuyaMCUOutputToChannel 1 val 1  
SetChannelLabel 1 'energy'
setChannelType 1 EnergyTotal_kWh_div100

linkTuyaMCUOutputToChannel 2 val  2
setChannelType 2 EnergyTotal_kWh_div100
SetChannelLabel 2 'produced_energy'

linkTuyaMCUOutputToChannel 15 val  3
setChannelType 3 Default
SetChannelLabel 3 'power_factor'

linkTuyaMCUOutputToChannel 101 val 4
setChannelType 4 Frequency_div100,
SetChannelLabel 4 'ac_frequency'

linkTuyaMCUOutputToChannel 102 val  5
setChannelType 5 Voltage_div10
SetChannelLabel 5 'voltage_a'

linkTuyaMCUOutputToChannel 103 val   6
setChannelType 6 Current_div1000
SetChannelLabel 6 'current_a'

linkTuyaMCUOutputToChannel 104 val   7
setChannelType 7 Power 
SetChannelLabel 7 'power_a'

linkTuyaMCUOutputToChannel 105 val  8
setChannelType 8 Voltage_div10
SetChannelLabel 8 'voltage_b'

linkTuyaMCUOutputToChannel 106 val  9
setChannelType 9 Current_div1000
SetChannelLabel 9 'current_b'

linkTuyaMCUOutputToChannel 107 val 10
setChannelType 10 Power 
SetChannelLabel 10 'power_b'

linkTuyaMCUOutputToChannel 108 val 11
setChannelType 11 Voltage_div10
SetChannelLabel 11 'voltage_c'

linkTuyaMCUOutputToChannel 109 val 12
setChannelType 12 Current_div1000
SetChannelLabel 12 'current_c'

linkTuyaMCUOutputToChannel 110 val 13
setChannelType 13 Power 
SetChannelLabel 13 'power_c'

linkTuyaMCUOutputToChannel 111 val  14
setChannelType 14 Power 
SetChannelLabel 14 'power'

Nie rozumiem, jak pusta? Przecież w tym module CB2S muszę jakoś określić co do jakich GPIO jest podłączone. Poprosimy o więcej szczegółów.

No właśnie że pusta bo MCU jest podłączone tylko do pinów tx, rx i reset , nic więcej. Piny są na sztywno, opisane na CB2S i tylko te piny są podłączone na płycie.
OpenBK by default łączy się do tych pinow jak załadujesz driver MCU. Reszta to konfiguracja kanałów, ja to wpisałem w autoexec. Gdzieś widziałem ze jest jeszcze parę dodatkowych komunikatów z MCU pochodzących z wersji 1 ale ich nie dodawałem bo to duplikaty.

model: ‘SPM02V2’,
tu ktoś wpisał ze można jeszcze zobaczyć alerty :
Zemismart Tuya Zigbee 3 Phase Electric Energy SPM02-D2TZ · Issue #18561 · Koenkk/zigbee2mqtt · GitHub
Wszystko z reszta widać w logach w OpenBk.

1 polubienie

Hmm wygląda na to że wątek od początku miał zły tytuł i właściwie należałoby go pociąć na 2 osobne

SPM02-D2TW to wersja WiFi z modułem Tuya CB2S
a ten o którym był wątek na początku to
SPM02-D2TZ i ma moduł Zigbee (też jakiś Tyua, ale inny)

Podłączyłem SPM02-D2TW do HA, ale nie mam danych o oddanej energii. W aplikacji jest taka informacja. Można coś z tym zrobić?

EDIT:
Udało się uzyskać brakujące dane oraz informację o kierunku przepływu prądu przy wykorzystaniu HACS oraz local tuya z pominięciem chmury

Czyli to wersja WIFI a nie Zigbee?