Dylemat związany z wyborem/zmianą NAS

Temat trochę poboczny w stosunku do HA, ale też ma pewne znaczenie z punktu widzenia smart home. I patrząc na wpisy, są tu osoby z doświadczeniem :slight_smile:
Mam obecnie NASa raczej z kategorii mało wydajnych rozwiązań. QNAP TS228A. W środku siedzą dwa dyski WD RED 3T. Oczywiście w mirorze, bo zależy mi na bezpieczeństwie danych. Z tym że ostatnio rozwiązania oparte na QNAP nie należą do bezpiecznych (qlocker). Więc szukam rozwiązania. Iść w kierunku Synology? Odpowiednikiem tego co mam pewnie byłby DS220j, ale jak już zmieniać na lepsze to może iść w DS220+? Lepszy procesor. Trochę kusi też DS420+ bo mógłbym kupić z 2 dyskami, przegrać to co mam, a potem przenieść te stare do nowego NASa. Tylko musiałyby być tej samej pojemności? No i ten model posiada możliwość wpięcia dysków M.2, które chyba działają jako cache. Tak to sobie wyobrażam. No i jeszcze jedna sprawa - system musi być w miarę cichy z powodu lokalizacji blisko łóżka :slight_smile: Obecny w celu wytłumienia jest ułożony na korkowych podkładkach.

  1. qlocker - aktualny soft i nie powinno być problemu. Na każdym sprzęcie może się przytrafić.
  2. Bezpieczeństwo danych, nie ma czegoś takiego na jednym NAS w jeden lokalizacji, RAID może trochę zabezpieczy dane przy awarii dysku, ale już nie urządzenia, przepięciach itp. Ja nie używam RAID, robię mirror na drugim NAS w innej lokalizacji + dodatkowy backup wrażliwych danych
  3. Ja bym został przy QNAP, nie będziesz miał problemu z migracją na inny model
  4. Jeśli migrujesz to weź najmocniejszy i największy jaki jest w Twoim zasięgu, mocy i pojemności nigdy za dużo

@namex co do backupu to myślę o dodatkowej warstwie w chmurze. Tylko jeszcze nie wiem gdzie. Na razie mam tylko taką myśl. S3 amazonu/azure/wujek G? W google mam pakiet biznesowy (nie gsuite) więc może tam dałoby się wygospodarować przestrzeń. Jednak taka duża infrastruktura jest stabilnym rozwiązaniem. Tylko jeszcze nie wiem jak to zautomatyzować, by samo się robiło.

Nie znam QNAP bo od zawsze używam Synology ale podejrzewam, że możesz na jednym urządzeniu robić backup drugiego. Jeżeli jest taka możliwość to tak jak powiedział @szopen kup jak najlepszego QNAP’a. Będzie to Twój główny serwer. A na tym starym rób jego backup.
Masz wtedy sprzęt wydajny i dodatkowo odpowiednio zabezpiecczony. I nie musisz używać żadnej zewnętrznej chmury.

@Michał niby tak. Tylko oba NAS w jednej lokalizacji. W przypadku zalania/pożaru/włamania cokolwiek tracę raczej oba. Mając coś w innej lokalizacji/chmurze mam pewność odzyskania danych. Wiesz prowadze działalność więc trochę tych danych mam. W marketingu się tworzy sporo projektów, do tego raporty, i inne pliki z danymi. Szkoda wypracowanego worflow z kilku lat.

Jeżeli mają stać w jednej lokalizacji to faktycznie istnieje ryzyko. Ale zawsze ten stary można spróbować gdzieś przenieść. Ja jeden serwer mam u rodziców. Jest to serwer backupowy więc uruchomiony jest tylko pomiędzy godziną 23 a 24. Pozwala to zredukować koszty energii i ogranicza czas użycia dysków.

Popieram :slight_smile:

Ja używam TS-253D - ponieważ QNAP ma duży wybór typów, różniących się niuansami -długo wybierałem.
Ostatecznie został wybór pomiędzy TS-253D i TS-453D
Kryteria wyboru:

  • górna granica cenowa
  • procek intel
    -wyście hdmi
    -4 darmowe licencje na kamery dla monitoringu video
    -pobór energi.
    -RAM - w karcie katalogowej jest napisane, że posiada 2 sloty, max pojemność to 8M i wymaga dedykowanych kości Qnap - łżą!!! :shushing_face:.
    Kupiłem z 4M ramu i wymieniłem od razu na 2x8M “zwykłe”


    (różnych producentów :wink: ) - jest 16M wykorzystywane w całości. Wszystko śmiga bez problemu.

Postawiłem na nim dodatkowo:

  • MariaDB
  • HA z bazą MariaDB na virtual
  • rejestrator dla 3 kamer jako apka
  • multimedia serwer
  • centralę SIP dla videodomofonu
    To wszystko działa 24/7, zbytnio się nie wysilając
  • dodatkowo kilka virtualek uruchamianych w razie potrzeby.

TS-453D przegrał ze względu na dwie free licencje na kamery i cenę.

Sprawę backup rozwiązałem dokupując później obudowę TR-002, włączam ją tylko dla robienia kopi ważnych danych (mniej prądu i dyski się nie zajeżdżają).
W sumie wyszło nawet trochę taniej niż kupno TS-453D.
Piszę to z perspektywy kiedy TS-243D kosztowam ok 1300pln ( obecnie 1800 - 2000).
Myślę, że będzie pomocne w dokonaniu wyboru?

edit… Sam serwer jest cichy i wentylator w normalne pracy prawie nie słychać, jednak zmieniłem dyski na 7200rpm (wcześniej 5400) i zaczęło być słychać terkotanie głowic.
Ma to prawdopodobnie związek z plastikowymi tackami dysków, które rezonują. Dyski mocowane są tylko na zatrzaski. Wcześniej miałem QNAPa gdzie wszystko było “żelazne” i skręcane (było ciszej , może z powodu 5400rmp?)… na to zwróciłbym uwagę przy wyborze.

Zbuduj nas-a sam “XPEnology” ja tak zrobiłem i na nim mam wszystko od firmowego serwera www po MS SQL i na maszynie virtualnej Home assistant działa.

Z ciekawości… liczyłeś koszty? Oszacuj mniej/więcej takiego “golasa” bez dysków.

To postawisz na zwykłym PC ja miałem wolna płytę i i5 4 generacji poskładałem to do budy dodałem dyski i działa. Koszt jest wielokrotnie niższy niż gotowy nas, ale nie ma róży bez kolcow ja zasoltosowalem normalny procesor desktop owy i bierze mi ok 40w w idlu. Można by dać procka z dopikiem T i napewno było by lepiej. Jeżeli chodzi o wydajność to jest ogromna w porównaniu do odpowiednika 920+

1 polubienie

Koncepcja zrobienia samemu może być ok, ale chyba jednak bardziej będę się nastawiał na coś gotowego. Inna sprawa to dla mnie koszt (firma) wiec chyba łatwiej z gotowcem niż z pojedynczymi elementami. Inna sprawa, której nie brałem wcześniej pod uwagę, to że jak NAS będzie w miarę wydajny, to spokojnie w wirtualizacji mógłbym na tym postawić HA. Czyli nie musiałbym mieć jak teraz osobno NAS + terminal Wyse. Czy wydajność takiego wspomnianego DS920+ jest dużo wyższa od Wyse i spokojnie pociągnie i HA i właśnie działanie jako NAS? Plus ewentualnie coś z mediami (Plex czy coś w ten deseń)? Wstępnie mi chodził po głowie DS420+ Co prawda procek chyba słabszy.

Procek uciągnie w obu modelach, tylko RAM trochę mały. Gdy zmienisz na 8M będzie git

@RobinI30 Raczej chyba 8G niż 8M :slight_smile: Jeszcze sie zastanawiam nad tym, że te NASy poza 4 dyskami ma jeszcze 2x SSD pod M2. One chyba służą tylko jako cache? Bo raczej nie służy to do instalowania czegokolwiek na maszynce.

Raczej G Haha :saluting_face: SSD to bardziej jako cache ,ale w tym temacie wiedzy nie mam

Na SSD stawiasz system instalujesz wszystko co się da + cache.
Przy takiej konfiguracji nie szarpiesz ciągle HDD.

Nie prawda
Synology ma 2x ssd m2 jako cache, nie wspiera zrobienia z niego woluminu
Tylko z dysków ssd/hdd sata
Ale się da to obejść i tak zrobić :slight_smile:
Druga sprawa “system” jest na wszystkich dyskach, mogę wyciągnąć jaki chce wolumen/pulę pamięci i na pozostałych nadal jest
Poszczególne elementy /programy mogą być na konkretnym woluminie

Hmmm to u mnie jakieś cuda.

image

image

image

image

To jest Synology? Pierwsze widzę taki interfejs

Oczywiście, że nie Synology. Dlatego mam QNAP.
Synology jakoś miernie wyglądał z interfejsem jak wybierałem platformę i jak widzę nadal się to nie zmieniło.
Aby uciąć dyskusję co lepsze to zapewne Synology też ma jakieś fajniejsze rzeczy niż QNAP. Więc zawsze jest to jakiś kompromis.

Ok
To się zgadza to co napisałeś w qnap
A autor posta pytał o dyski m.2 w synology i jest tak jak napisałem wyżej odnośnie Synology.
Systemy się sporo różnią

1 polubienie