Dylemat związany z wyborem/zmianą NAS

To co za problem kupić sobie na FV nowe elementy do budowy NAS takie rozwiązanie jest bardziej elastyczne bo możesz wykraczać poza zamknięta infrastrukturę sprzętową , gotowe rozwiązania mają za mało ramu ja mam w moim 16 gb. Nie tylko te pamieć pochałania mi virtualizacja ale tez masa kontenerów uruchomiona w dokerze.

Dlatego pytałem wcześniej czy to liczyłeś. Nie każdy ma możliwość “załatwienia” czegoś w pracy :yum:
Przerabiałem temat XPEnology, OpenMediaVault, FreeNas…
Bez urazy
https://www.youtube.com/watch?v=9hXlwTlfh_s&t=37s

Tu masz zdecydowanie rację. Ale jest kilka istotnych zagadnień w sprawie xpenology

  1. Czy jest to w pełni legalne? Nie jestem do końca przekonany. Nawet jeżeli ktoś sobie przetłumaczy, że przecież oprogramowanie jest dostępne na stronie synology a tylko bootloader jest “kombinowany” to nie jest to moim zdaniem w pełni etyczne.
  2. Ceny wszystkich podzespołów koniecznych do złożenia takiego sewera są porównywalne z nowym urzadzeniem synology.
  3. Problem z aktualizacjami. Każda aktualizacja oprogramowania wiąże sie z ryzykiem utraty danych. Nie wspomnę już o tym, że nie można zainstalowac najnowszego systemu - DSM7 i pewnie nigdy nie bedzie to możliwe
  4. Wiele aplikacji, które otrzymujesz w pakiecie przy zakupie synology nie jest dostepne w xpenology. Niestety nie masz swojego unikalnego SN więc nie mozesz założyć konta na synology.com. I np acronisa, ktory jest świetną aplikacją już nie odpalisz.

Przerabialem xpenology. Moim zdaniem nadaje sie tylko do domu jako magazyn zdjęć albo dodatkowy dysk wspólny. Na pewno nie nadaje sie do firmy.

1 polubienie

Oczywiście masz rację. Wszystko można zrobić samemu. Kiedyś to nawet sam stawiałem kompy, na których pracowałem. I robiłem to innym. Ale to były inne czasy. Dla mnie. Teraz zmieniły mi się trochę założenia. Pracuję na tym, zarabiam i tak naprawdę wolę stracić ten czas na to, by zarabiać. Niż na próbach czy coś zadziała. Bo nie zawsze zaoszczędzone pieniądze będą sumą poniesionych kosztów. I tak samo jest z gwarancją na sprzęt. Jednak wolę dać zarobić tym, co z tego żyją i znają się na swoim fachu. Oczywiście drobne rzeczy robie sam. Tak samo jak wszelkie hobby jak smart home.

DSM7 już jest do odpalenia poza tym acronis mi działa, ale ja mam legit SN

Tego nie wiedziałem. Ostatnio jak czytałem to nie było opcji żeby to ruszyło. Tak z ciekawosci zapytam - zaktualizowałeś? Chodzi stabilnie?

No właśnie…

Aktualizowałem na vm testowo serwer produkcyjny się nie odważę narazie bo jest sporo dłubania.

Dodam jeszcze iż co do założeń że lepiej kupić gotowca pewnie tak jak nie masz czasu albo to nie twoje hobby ja lubię porzeźbić i tak samo HA to wieczna rzeźba .

Mam jeszcze pytanie do osób, które na NAS posiadają instalacje HA. Rozumiem, że to jest zrobione w dockerze. Tak wynika z tego co wyczytałem. Pod NASa planuje mieć podpiętego UPSa. Sam Synology pozwala na podpięcie UPSa po USB, ale czy ta informacja w jakiś sposób też trafia do kontenera? I w jakim zakresie? Z tego co wyczytałem, to sam Synology w dość ograniczonym zakresie traktuje te informacje. Po prostu przechodzi w tryb bezpieczny czy coś takiego.

Nie znalazłem kontenera HA, który miałby supervisora. Instalacja i użytkowanie na virtual jest bezproblemowe.

Ale ta oficjalna instalacja jest opisana jako na dockerze:

Rozumiem, że proces instalacji o którym mówisz, z supervisorem, jest inny. Sorry za pytania, ale nie instalowałem jeszcze na NAS HA, wiec nie mam pojęcia jak do tego podejść.

W ten sposób postawisz tylko HA CORE bez supevisora itp , ale defakto sam synology np. u mnie jest supervisorem

Dodam jeszcze że instalując"HAOS" na maszynie wirtualnej i tak wiekszosć pakietów warto puszczać w dokerze na sanym nas a nie w HA bo wtedy robisz wirtualizacje w wirtualizacji

1 polubienie

Takimi wpisami tylko komplikujesz temat i straszysz @gregusz a :slight_smile:

Nie chce być uszczypliwy ale Gregusz ma Hajs na nowego Synologu nas-a to i pewno na informatyka wystarczy :innocent:

Hehehe. Na razie to po 9 latach prowadzenia firmy zmuszony zostałem do zatrudnienia księgowego z powodu ostatnich wspaniałych zmian :wink: A takie zakupy to w pewien sposób też ucieczka przed płaceniem tego, co może mi zostać w domu i z czego mogę korzystać :wink: Także ten :slight_smile:

Czyli nic się nie zmieniło - cały czas wszystko można “załatwić” w pracy hehehe… nawet legitny SN na synology :+1:

Ja mam firmę i biuro w mieszkaniu, wiec wiesz … urządzenia są w firmie.

Tak jak ja dlatego nie dałem się z serwerem zamknąć w ograniczonej sprzętowo przestrzeni tylko z racji umiejętności postawiłem sam wszystko, znudzi mi się Synology postawie PROXMOX-a nic mnie nie ogranicza a na tym co mam śmigam już jakieś 6 lat i spotkało mnie 0 awarii a cała firma na tym stoi.

w 920+ jest procesor Intel Celeron J4125 to nawet na samo HA za mało jak robisz poważne automatyki

Tak się akurat dobrze składa, bo TS z którego robiłem screeny ma ten sam procek… strasznie wysilony!!! :scream:
Chodzi na tym jeszcze monitoring z 3 kamer fullHD.

No to obciążenie u mnie.
Zrzut ekranu 2022-02-18 123302
NA tym działają 2 wirtualizacje , 3 bazy danych , kontroler domeny , i chyba z 10 kontenerów Docker-a