Dzwonek 230V Zigbee

Hej przeglądnąłem forum ale nie znalazłem interesujacego mnie rozwiązania, moze przegapilem. Jak cos z góry przepraszam.

Mam zwykly dzwonek tzn jeden klawisz i wyjscie w domu przewod 3 zylowy (230V). Nie mam na ten moment nic podlaczonego (gonga). Szukam prostego rozwiazania (gotowiec).
Znalazlem cala mase dzwonkow bezprzewodowych ale nie znalazlem zadnego gonga z zigbee, ktory by dzialal lopatologicznie tzn. Ktos klika dzwonek na zewnatrz, ja otrzymuje powiadomienie i wlacza sie dzwiek na gongu. Znacie jakies gotowe rozwiazania ?

Nie znam gotowych rozwiązań (pomysł można zrealizować na dziesiątki sposobów na bazie fabrycznych modułów zasadniczo służących do innych zastosowań, w gruncie rzeczy to zależy jak masz zbudowaną instalację elektryczną dedykowaną do tego dzwonka, bo opisałeś ją zbyt mało szczegółowo), jeśli jesteś w stanie się szarpnąć na DIY, to jeden z przykładowych prostych projektów, tu akurat na bazie ESPHome, czyli z użyciem sprzętu WiFi.

Tego typu rozwiązania zadziałają jeśli masz możliwość odłączyć gdzieś wewnątrz domu przewód idący do klawisza od 230V~ i w tym miejscu podłączyć własny moduł DIY.

Jeśli chcesz Zigbee, to tu masz przykład

Jeśli masz większą żyłkę do DIY
https://ptvo.info/
od razu uprzedzę w kontekście pobliskiej wojny - ten projekt jest rosyjski.

1 polubienie

Dzięki, to ze mozna to zrealizowac na wiele sposobów to jest dla mnie jasne i pewnie tak ostatecznie zrobie ale zastanowiło mnie ze nie moge znalezc prostego rozwiazania “prosto z pudelka”. Jest tyle dzownkow bezprzedowych i innych rozwiązań ze az dziwie sie ze nie ma zadnego gotowca.

Gotowce to są, ale widywałem jedynie rozwiązania bezprzewodowe, bo to modne i na tym się kosi kasę…

Pod Zigbee nie podpowiem konkretnego modułu, ale w przypadku WiFi pewnie byś to zbudował na bazie jakiegoś sensownie dobranego modułu dopuszkowego, największa nadzieja w wybranych wypustach Shelly - tu też nie podpowiem konkretnego modelu (jeśli chcesz mieć coś “z pudełka”).

Nic nie przybliżyłeś budowy swojej istniejącej instalacji.

Założenia dla czegoś czego potrzebujesz (a sprzętu poszukaj w wątkach o bramach przesuwnych).

  • eksponuje stan przycisku lub zdarzenie jego naciśnięcia
  • dysponuje wyjściem impulsowym o regulowanym czasie trwania (optymalnie gdy jest to o prostu przekaźnik z wyjściem wystawiającym fazę lub beznapięciowym, to zależy co podepniesz jako dzwonek) lub o możliwości stałego zbindowania z wejściem sterującym (przyciskiem), to w sumie zależy od tego jaki fizycznie dzwonek tam podłączysz - gong czy coś innego.

Najprawdopodobniej da się wykorzystać wybrane moduły dedykowane do sterowania światłem.
No i oczywiście + jakiś dzwonek o którym marzysz, taki zwykły “głupi” bez inteligencji wbudowanej, a jego wybór wymusi to jak ma działać moduł, który chcesz stosować.

Na Zigbee ja również nie znalazłem gotowego rozwiązania, można spróbować ze zwyklym modułem dopuszkowych Zigbee albo jeszcze prościej tak Najprostszy smart dzwonek bazujący na analogowym urządzeniu - HejDom :grin:.

Wyzwalacz:
“zwykły dzwonek” do niego podłączony czujnika zalania np. Xiaomi SJCGQ11LM

Możesz go podłączyć bezpośrednio do dzwonka lub wykorzystać przewody (“3 zylowy (230V)” po odłączeniu zasilania )

Gong:
Alexa, Google. Powiadomienia świetlne, tekstowe, głosowe