Dzwonek do drzwi - powiadomienia w HA

Chciałbym otrzymywać powiadomienia gdy ktoś dzwoni do drzwi. Mam dość niestandardowy dzwonek dlatego zakładam nowy temat. Zewnętrzny klawisz (standardowy dzwonkowy) został odcięty od zasilania 230V i standardowego dzwonka przez podłączenie do wideodomofonu (nie da się go jednak zintegrować z HA) pod odpowiednie zwierne wejście. Nie ma tam prądu więc nie do końca wiem jak podejść do tematu. Wydaje mi się że najodpowiedniejszy byłby jakiś czujnik zamknięcia obwodu (?). Słaby jestem z elektroniki dlatego liczę na podpowiedź. Dysponuje wolnym ESP32. Domyślam się że to pewnie przerost formy nad treścią ale skoro i tak leży… Ktoś podpowie jak to podłączyć i skonfigurować ?

A jaki to wideodomofon? Czy w momencie naciśnięcia przycisku daje jakiś dodatkowy sygnał dzwonienia?

Elfon Optima OP-VM7 Fayo7:

Mogę się łatwo podłączyć między włącznik a domofon w miejscu gdzie kabel 230V przechodzi w skrętkę (jest tam zwykła kostka). Więc jeśli coś zaczyta mi zwarcie i wyślę do HA będę w domu.

Na schemacie zwierasz wejście DB do masy, więc weź miernik i zmierz napięcie między masą, a DB (ono występuje na zaciskach przycisku dzwonkowego).
Jeśli to napięcie stałe rzędu kilku woltów to można je wykorzystać do wysterowania wejścia w ESP.
Zasilanie dla ESP można prawdopodobnie “podkraść” z zasilania monitora (standardowo powinien być tam 30W zasilacz 15V więc moduł musisz mieć ze stabilizatorem który może pracować w zakresie do 24V, większość modułów ma regulator AMS1117-3.3 który jest dostosowany do pracy przy napięciu wejściowym nie przekraczającym 12V ! więc musisz sobie zorganizować po drodze jeszcze jeden stabilizator, którym obniżysz napięcie - najlepiej do 5V lub wręcz docelowo do 3,3V)

@szopen uprzedziłeś mnie z tym pytaniem o napiecie między DB+ a masą - :wink:

Jakieś 3,7V:
20221222_220721

O zasilanie ESP sie nie martwię bo kabel wchodzi do szafy gdzie mam tablice bezpiecznikową a także gniazdko. Bardziej mnie martwi samo podłączenie - pod które piny w ESP i co dalej z tym zrobić w HA ? Korzystam z drugiego ESP do obsługi czujników temperatury Xiaomi BLE. I na tym kończy się moja wiedza o ESP. Podpowiecie coś ?

Między dowolny pin, który może być wejściem, a masę.
Dzwonek dzwoni, gdy przycisk jest wciśnięty i wtedy masz tam 0V.
Oczywiście sprawdź to.
Dla bezpieczeństwa możesz podpiąć się przez rezystor 1kiloom.
Istotnie absolutnie najtańszy ESP8266 by wystarczył (szkoda takiego wypasu jak ESP32 do tego zastosowania)

przykładowy kluczowy fragment dla ESPHome (pin D2 jest przykładowy, skorzystaj z dokumentacji, tam gdzie “trzykropek” podaj nazwę, ale to oznacza, że możesz użyć dowolne pasujące opcje i jest to miejsce na jakiś ciąg dalszy, cokolwiek byś sobie nie wymyślił)

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: D2
      inverted: true
      mode:
        input: true
        pullup: false
    name: ...

PS

Ba możesz użyć nawet tego samego modułu, którym już oblatujesz BLE (o ile miejsce montażu nie przeszkadza w kwestii zasięgów BLE)

Dzięki wielkie za podpowiedzi. Po świętach będę się bawił i na pewno dam znać czy mi się udało. Drugi ESP jest niestety w innej lokalizacji. Nie pomyślałem aby sprawdzić czy jest tam 0V gdy dzwoni. Może nie być ? Grozi to uszkodzeniem ESP ?
Konfiguracja która wkleiłeś powinna trafić do HA configuration.yaml czy do ESP ?

Podstawa to przebadanie nieznanego układu do którego się dopinasz.
Sprawdź czy potencjał masy tego wejścia jest równocześnie potencjałem masy zasilania (ma być między nimi zwarcie), nie mam przecież schematu elektroniki twojego domofonu.
Każdy eksperyment grozi uszkodzeniem, jeśli nie wiesz co robisz :stuck_out_tongue:
Do zabawy w nieznane użyłbym najtańszego modułu (jeśli wszystko się uda można podpiąć cokolwiek).

Powyższy kawałek konfiguracji ESPHome zakłada, że przy wciśniętym przycisku dzwonkowym masz tam 0V.

Co proponujesz ?

Dzięki za sugestie, oczywiście sprawdzę.

Nic, u mnie w szufladzie się wala niewykorzystany sprzęt (np. ESP-01 które już się nie nadają na współczesny WLED, a kiedyś je pod tym kątem kupowałem, generalnie to ESP-01 odradzam każdemu), jeśli wala się niewykorzystane ESP32 u Ciebie to je wykorzystaj.

Ale jeśli nie jesteś pewien czy nie zjarasz, to chyba najlepszym wyborem do takiej zabawy są klony Wemosa D1 mini (niestety niektóre z nich oprócz tego, że tanie to i nędzne, ale format D1 stał się standardem samym w sobie - malutkie PCB, w dodatku HATów dostępnych do tych konstrukcji zgodnych pin w pin z D1 od groma) albo NodeMCU (bo są tanie), wprawdzie to ESP8266, ale na początek zabawy wystarcza.

Zawsze można użyć transoptora

1 polubienie

Schemat był zanadto obcięty, a linka w poście brakło.
Moim zdaniem izolacja galwaniczna jest tu zbędna.

Nie wytrzymałem i musiałem zabrać się za to jeszcze dziś :wink: Zmierzyłem i faktycznie jest zero. Wrzuciłem konfiguracje i przy próbie flashowania mam błąd:

Dlaczego D2 mu się nie podoba ? Mam wybrany zły typ urządzenia ? Na tym samym szablonie działał mi esp32_ble_tracker.

To moja konfiguracja:

esphome:
  name: espdzwonek
  platform: ESP32
  board: esp-wrover-kit

wifi:
  ssid: "####"
  password: "####"
  # Optional manual IP
  fast_connect : on
  manual_ip:
    static_ip: ####
    gateway: ####
    subnet: ####
    dns1 : ####
    dns2 : ####

captive_portal:

# Enable logging
debug: 
logger:
  level: DEBUG

# Enable Home Assistant API
api:
  password: "####"

ota:
  password: "####"


binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: D2
      inverted: true
      mode:
        input: true
        pullup: false
    name: dzwonek
    device_class: window

Gdzie robię błąd ?

Mówiłem żeby poczytać dokumentację
D2 jest przeklejony z konfiguracji jakiegoś modułu ESP8266

Powaga, że używasz takiego modułu?

dla “najzwyczajniejszego” ESP32 deklaracja płytki

esp32:
  board: esp32dev
  framework:
    type: arduino

Mam dokładnie coś takiego:

Gdy zmieniłem na number: GPIO2 to przeszło ale rozumiem że type mam zły…

Skomplikowane to. Zdjęcie mojej płytki:


Gdzie w takim razie sprawdzić jaki to dokładnie board ?
Miałem zamiar się podłączyć do drugiego i czwartego pinu od dołu po lewej (GND i D2). Czy to będzie ok przy mojej konfiguracji ?

powyższa płytka ma dedykowaną definicję taką

esp32:
  board: esp32doit-devkit-v1
  framework:
    type: arduino

być może masz łudząco podobną (nie sprawdzałem czy są pin w pin zgodne)

esp32:
  board: az-delivery-devkit-v4
  framework:
    type: arduino

Tak, definicja płytki definiuje aliasy - czyli możesz używać tego co masz nadrukowane na soldermasce.
Jeśli używasz definicji bez aliasów to musisz podawać rzeczywiste numeracje GPIO zgodne z pinami MCU.

Działa !

Dzięki wielkie za pomoc. Nie wiem jeszcze na co przerobić ten typ aby się zgadzał z dzwonkiem ale jest ok.

Sprawdzałem wczoraj dokumentację, więc pamiętam, dla dzwonka w HA jak dotąd nie przewidziano klasy urządzenia (możesz poszukać i ewentualnie jeśli nikt dotąd na to nie wpadł zgłosić issue na githubie, a jesli wpadł dać mu łapkę w górę).
Zasadniczo we wrześniu jest czas na zgłaszanie takich pomysłów, bo jest dedykowane temu wydarzenie.

Ale z tym oknem to Cię poniosło, wystarczy zwykły binary_sensor natomiast z poziomu ESPHome możesz zdefiniować np. ikonę

przykładowo

binary_sensor:
  - platform: gpio
...
    name: dzwonek
    icon: mdi:bell-outline

jest też dedykowana ikona mdi:doorbell ale jest w typowo amerykańskim stylu…
a mi się podobają raczej takie
bell_2022-12-23_19-45

PS
w ostatecznym poście wrzuć finalny kod i oznacz jako rozwiązanie

PPS

zazwyczaj model jest nadrukowany od spodu PCB
ale ponieważ pinouty są zazwyczaj z poglądowym wskazaniem podzespołów to można przyjąć, że masz

esp32doit-devkit-v1

Chyba przechwalałem. Przy złożeniu całości i ponownym podłączeniu zapaliła się niebieska dioda na płytce i cały czas sygnalizuje otwarcie i zamknięcie (w kółko):


Nic nie zmieniłem w podłączeniu. Co się mogło stać ? Teraz jak sprawdzam napięcie to jest na podłączonej wtyczce ok 1,2V.

Możliwe, że kabel ma znaczenie ? Podłączyłem ten pierwotny i niebieska dioda już nie świeci. Stan sensora też przestał się zmieniać. Trochę w szoku jestem.