Eastron sdm72d-m

Cześć, używam dwukierunkowy trójfazowy licznik energii EASTRON SDM72D-M z wyjściem RS485, chyba jeden z lepszych opcji jeśli chodzi cenę. W necie nigdzie nie znalazłem configa do HA więc załączam, może komuś się przyda:

modbus:
  type: serial
  method: rtu
  port: /dev/ttyUSB0
  baudrate: 9600
  stopbits: 1
  bytesize: 8
  parity: N

sensor:
  - platform: modbus
    registers:
    - name: Total system power
      unit_of_measurement: W
      slave: 1
      register: 52
      register_type: input
      count: 2
      data_type: float
    - name: Total Import kWh
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 72
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Total Export kWh
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 74
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Total kWh
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 342
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Resettable total active energy
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 384
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Resettable import active energy
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 388
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Resettable export active energy
      unit_of_measurement: kWh
      slave: 1                                                                
      register: 391
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Total import active power
      unit_of_measurement: W
      slave: 1                                                                
      register: 1280
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
    - name: Total export active power
      unit_of_measurement: W
      slave: 1                                                                
      register: 1282
      register_type: input                                                        
      count: 2                                                                 
      data_type: float
2 polubienia

Licznik ma interface RS485, w konfiguracji HA jest port USB /dev/ttyUSB0, co jest między licznikiem a urządzeniem z USB? Wg mnie musi być konwerter sygnałów.

Tak, najzwyklejszy konwerter USB > RS485 za 10 złotych.

Witam.
A czy komuś udało się uruchomić sdm630 po wifi ?

Ale niby jak? Ten licznik nie ma Wi-Fi na pokładzie.

SDM + ESP . Sdm120 np. przez ESP easy można odczytać ale z sdm630 jest już problem bo wyświetla wartości tylko jednej fazy (jest tylko jedna do wyboru)

Z SDM120 dane można odczytać na różne sposoby, @suchypl stosujesz za dużo skrótów myślowych a to nie pomaga, powoduje tylko konieczność zadawania kolejnych pytań a to jest po prostu nieefektywne i jak dla mnie strata czasu. Chętnie pomagam ale nie lubię zabawy w stylu: “sto pytań do”, “co ktoś miał na myśli” itd, :grin:. Pamiętaj: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, napewno nie siedzimy na tym samym krześle i nie patrzymy na to samo :stuck_out_tongue:.

W Tasmota od wersji 9.0 masz gotową obsługę:

https://tasmota.github.io/docs/Supported-Peripherals/

Witam .
Przepraszam za mało szczegółów . Generalnie rozchodzi się o to , że mam licznik sdm630 jako podlicznik , oraz na razie jeden sdm120 (wszystkie z interfejsem modbus) który mierzy użycie energii przez piec , a w przyszłości jeszcze klika sdn120 będzie zamontowanych . Teraz nie wiem jak spąć je do jednego modułu wifi . Nie widziałem żeby można było wskazać adres licznika po modbus a zależy mi żeby była bezprzewodowa komunikacja z HA.

Myślę, że przy Tasmota do każdego SDM potrzebny będzie osobny moduł ESP oraz konwerter RS485->UART. Tu nie jest wykorzystana komunikacja adresowalna, a najprostszy port szeregowy TTL.

https://www.michael-heck.net/index.php/smarthome/haussteuerung/sdm-630-mit-tasmota-auslesen

1 polubienie

W espeasy można wybierać adresy urządzeń do odpytania tylko tam jest problem z sdm630 , bo pokazuje tylko parametry pierwszej fazy . Znalazłem jakąś bibliotekę poprawioną ale mam problem z kompilacją dlatego szukam coś innego . Bardziej bym się przychylał żeby wszystkie liczniki były obsługiwane z jednego modułu ale jak się nie da to trzeba będzie uszykować kilka modułów odbiorczych albo zastosować jakąś bramkę .

Więc zapoznaj się z tym działem:
https://tasmota.github.io/docs/Smart-Meter-Interface/#sdm530-modbus
Prawdopodobnie po samodzielnej kompilacji można zrobić podłączenie wielu liczników. A może taka obsługa działa od razu. Nie wiem nigdy nic po MODBUS nie podłączałem do Tasmota.

Jak kompilować binarki Tasmota też jest przedstawione w dokumentacji. Projekt ma fajne w tym zakresie platformy typu Tasmocompiler z GUI. Polecam również Gitpod.


Więcej tutaj:
https://tasmota.github.io/docs/Compile-your-build/

EDIT:
Da się w Tasmota - zrzuty z dokumentacji:

Proponuję zacząć od nauki jak działa Modbus - na jednej magistrali może być kilka urządzeń, każde urządzenie musi mieć unikatowy adres więc możesz mieć kilka liczników podłączonych na jednej szynie:

Poczytaj instrukcję urządzenia jak ustawić adres i parametry transmisji Modbus, przykład dla http://support.innon.com/PowerMeters/SDM630-MOD-MID/Manual/SDM630-Modbus_Protocol.pdf:

Oczywiście, że się da :slight_smile:, do konwertera RS485->UART, od strony RS485 podłączasz kilka liczników (slave) zgodnie ze schematem powyżej.

@suchypl z poziomu licznika ustawiasz SET ADDR (od 001 do 247). Na każdym liczniku musi być inny adres. Następnie w HA dodajesz sensory gdzie “SLAVE” to numer licznika (ale bez zer na początku):

- name: SDM630 L3 Power
  address: 16
  unit_of_measurement: W
  slave: 2
  input_type: input
  count: 2
  data_type: float32
  precision: 0
  scan_interval: 5
  device_class: power

U mnie SDM630 ma adres “002” zatem slave wskazuje na “2”.

mam podłączony przez WemosD1 mini (Tasmota) + SDM630 - ale nie pokazuje wszystkich wartości nie wiem jak wyciągnąć export do sieci np. no i encje poza total nie chcą wejść do zakładki energia. Jestem dość swierzy w programowaniu internet przekopany, ktoś mógłby mi pomóc?

Czy temat jeszcze żyje ???

A co masz dokladnie na myśli? Czego oczekujesz? Co potrzebujesz?

O :slight_smile:

Mam lolin nodemcu v3 z Tasmota (12.0.2), podlaczoną do SDM72-M (skopilowalem sobie z opcja energy meter , bound rate zczytalem z licznika ). W konfiguracji tasmota mam widoczne kilka wersji TX/RX dla roznych licznikow (SDM 620, 72, i SDMx20).
Do komunikacji uzywam Tego RS485

Niby wszystko ladnie podlaczone a nie dziala. Niezaleznie od tego czy zrobie konfiguracje modulu na 630,72, czy Sdmx20 dane się nie pokazują.

Probowalem tez z rezystorem (niestety nie mialem 120ohm, uzylem 110- byc moze za malo, mam jeszcze 130 ale nie wiem czy znowu nie za duzo).

Pytanie co moge jeszcze zrobic - dodam ze wczesniej mialem domoticz z pluginem, połączenie przez USB->rs485 i ladnie gadalo wiec problem musi byc albo w polaczeniu fizycznym albo w konfiguracji tasmota.

Jakieś sugestie pomysły?

Podłącz w ten sposob licznik do komputera i zweryfikuj czy możesz odczytac z niego dane. Jeżeli tak, spisz parametry transmisji, potem te parametry ustaw w Tasmota.
Możesz na szybko sprobowac uruchomic Eastron SDM Energy Monitor — ESPHome.
P.S. nie masz przypadkiem zamienionych miejscami TX i RX?

2 polubienia

Jak w tym rozwiązałeś sprawę zasilania i dostosowania poziomów TTL? …bo teoretycznie jest niedopasowanie. Moduł jest 5V na MAX485, który słabo to toleruje i jest loteria.