Energia - źródło gazu

Witam! Chciałbym dodać encję, którą zaciągam z bridge-supli (licznik gazu - LIW01), do zakładki Energia na dashboardzie, ale nie ma jej w encjach do wyboru, tylko są te z energii (MEW-01) i je można dodać , w jaki sposób się do tego zabrać ?

Prawdopodobnie musisz ustawić device_class na gas lub energy

To zmieni tylko ikonkę encji, będzie butla gazowa albo piorun. Encja w dalszym ciągu nie pojawia się w wyborze źródła gazu.
gas1

Edit:

Dziękuję za podpowiedź, ale “prawdopodobnie” to za mało i nie rozwiązuje mojego “problemu”, swoją drogę to dziwne, że nikt na forum, nie miał problemu z dodaniem licznika gazu do panelu Energia albo to taka prosta sprawa, że szkoda czasu “młodemu” tłumaczyć i pomagać.

Ja mam tak i bez problemu mogę dodać do panelu energia

Edit:

Dodaj brakujące dane sensora w customizing entities
device_class energy ja tak mam bo odczyt w kWh zjeśli masz m3 to może być gas

Dziękuję, a czy ma znaczenie przez jaki utility przepuszczam (tzn. hourly, daily )?

Nie trzeba przepuszczać przez utility
Wartość sensora musi być przyrostowa (można nawet dodać licznik samochodu)
Przez dostosowanie (customizing entities) określa się jaki to jest klasa sensora np. device_class: energy
Odświeżenie przeglądarki (F5) i powinno działać.
Jak nie to trzeba zajrzeć w logi i Narzędzia deweloperski - Statystyki czy niema błędów .
Piszę jako amator HA i informatyki więc mogę się mylić

Tak trzeba było zrobić. Jest ok w m3, teraz przerobię to na kWh i będzie jak chciałbym. Dzięki.