ESP z zewnętrzną anteną WiFi

Cześć,

Poleci ktoś płytkę ESP, najlepiej z podstawką na której jest gniazdo USB z możliwością podpięcia zewnętrznej Anteny WiFi takie, które nie będzie sprawiało problemów z dodaniem do ESPHome?
Potrzebuje zamontować ESP w miejscu ze słabym zasięgiem WiFi.
Do tej pory działałem na ESP8266 NodeMcu i tworzenie konfiguracji do niej było banale z uwagi na możliwość wyboru z listy tej płytki (później wyjścia były odpowiednio opisane).

Nie określiłeś się czy potrzebujesz ESP8266/8285, czy ESP32.

Umiesz (i masz czym) lutować elementy SMD?


Jeśli nie, to masz taką możliwość aby znaleźć coś odpowiedniego:

Metoda druga szukasz modułów z anteną/gniazdem antenowym w sklepie w którym lubisz kupować i sprawdzasz czy już istnieje definicja dla danego modelu płytki (w sposób j/w).

Tak z pamięci, to mogę podpowiedzieć, że niektóre moduły Olimex w wykonaniu z końcówką oznaczenia “-EA” zawierają w komplecie nawet antenę z pasującym do gniazda pigtail’em.


Jeśli tak (umiesz lutować i masz czym), to moduły z opisem “U.FL socket, PCB trace” lub “Ceramic, U.FL socket” mają możliwość przelutowania zworki by uruchomić gniazdo u.FL

Jeśli w opisie jest tylko “PCB trace” to od biedy można czasem wykonać rzeźbę pod tytułem “antena mod”

Weryfikacja istnienia szablonu płytki jak w wersji bez lutowania.


Lista modułów (mam nadzieję, że zainteresowani ESPHome pomogą w jej rozszerzeniu)

1 polubienie

Post został podzielony na nowy temat: Lista modułów ESP uwzględniająca możliwość wykorzystania anteny zewnętrznej z istniejącymi szabl;onanmi w ESPHome

Sprawdzałem listę i niestety nie znalazłem rozwiązania z anteną zewnętrzną :frowning:

Potrzebuję jak największą ilość GPIO ponieważ ma to sterować urządzeniami przy pomocy PWM. Z tego co widzę to chyba w moim wypadku najsensowniejsze będzie wykorzystanie ESP8266 które znam i rozwiązanie “antena mod”

Poszukaj na https://www.dfrobot.com/search-esp32.html na pewno mają moduły z IPX

No jak nie ma jak są - szablon w ESPHome dla Olimexów jest ten sam niezależnie od wersji modułu (ze względu na nazewnictwo w przypadku modułów Olimexa szablon jest wspólny dla każdej z odmian: " " (bez przyrostków), “-EA”, “-IND” i “-EA-IND”, ale tylko te co zawierają człon EA mają antenę zewnętrzną, natomiast te które zawierają człon IND mają inną kategorię klimatyczną - zbudowane są z podzespołów przystosowanych do pracy w bardziej skrajnych temperaturach, poza tymi różnicami wersje modułów są identyczne, szczególnie z programowego punktu widzenia).

Odnośnie wspomnianego wyżej - wersja za 11.95 EUR to właśnie ESP32-DevKit-Lipo-EA

Jeśli chcesz mieć dużo wyjśc to powinieneś rozważyć jakieś moduły bazujące na ESP32 (choćby dlatego, że ma on więcej dostępnych GPIO niż ESP8285/8266) więc z definicji łatwiej znaleźć gotowe płytki prototypowe mające po prostu więcej wyprowadzonych i możliwych do użytku w charakterze PWM wyjść.
W ogóle to ESP32 ma sprzętowe PWMy, więc jest lepszym rozwiązaniem.