ESPHome przycisk Multi Click

Cześć,
Robił ktoś może w esphome przycisk multi click (single/doble/longpress)?
zrobiłem wg instrukcji w esphome, logi otrzymuję poprawne i nie wiem co dalej…
Jak w automatyzacjach HA lub NR wykorzystać te logi jako wyzwalacze?

Na podstawie jakiegoś przykładu z interneta zrobiłem w NR single/double click, ale po zaniku komunikacji z esp przycisk dostaje stan “changed to unavailable” i wtedy wszystkie światła się włączają…

bo ja to bambik jestem…

Hej Jacob,
Ciekawe czy Twój problem jest dalej aktualny.
U siebie zrobiłem tak:

on_click:
  - min_length: 500ms
    max_length: 5000ms
    then:
      - homeassistant.service:
          service: script.turn_on
          data:
            entity_id: script.korytarz1_longpress

Jak widzisz przytrzymanie przycisku uruchamia w samym Home Assistant skrypt, o nazwie korytarz1_longpress. W skrypcie robisz już co chcesz.
W razie dalszych pytań służę pomocą.

Dzięki Marcin za odpowiedź.
Samo przełączanie udało mi się już wykonać (w ten właśnie sposób). Ale może znasz prosty sposób na rozwiązanie kolejnego problemu?: Chciałbym jednym “wyzwoleniem” (np 2xclick) włączać i wyłączać dwie lampy . Używam do tego switch.toggle i prawie jest ok, ale jak zsynchronizować włączenie, jeżeli jedno z nich wcześniej było wcześniej włączone np z z interfejsu?
Jedyne co mi przychodzi prostego do głowy, to stworzenie przełacznika w pomocnicy i dalej w NR przełączać dopiero lampy.
Czy da się od razu w esphome dać np warunek, że jeżeli tylko jedna z lamp jest włączona, to wywołana jest komenda turn_on, a jeżeli stany sa jednakowe - toggle, lub zawsze pod przyciskiem zamiast toggle jest naprzemiennie turn on - turn_off ???

Jaki masz przycisk? Dzwonkowy?

Tak. 1x click przełącza jedno oswietlenie, a 2x click ma przełączać dwa inne obwody

Nie mam sytuacji takiej jak opisujesz u siebie. Obecnie nie mam czasu zmieniać konfiguracji, żeby testować rozwiązanie czy działa.
Próbowałeś z warunkami?

on_...:
  if:
    condition:
      # Same syntax for is_off
      binary_sensor.is_on: my_binary_sensor

Jeśli zadowala Cię wyciągnięcie tego do poziomu HA, to będzie dużo prościej uruchamiając automatyzację która sprawdzi stany.