Ewelink vs Supla vs Tasmota vs ESPHome vs Tuya

Witam wszystkich,

Zaczynam swoją przygodę z Home Assistant oraz Node Red. Mam postawiony serwer aktualnie na Raspberry 3B z kartą SD, planowana zmiana w najbliższym czasie na dysk SSD.

Mam zintegrowany do HA oczyszczacz i nawilżacz Xiaomi oraz sonoff Basic, sonoff Mini z oprogramowaniem Ewelink.

Zamówione również Smart gniazdo z tuya na podkładzie.

Ostatnio zastanowił mnie fakt czy nie warto wszystkich urządzeń sonoff oraz współpracujących z tuya na przeflashowanie na Tasmotę?

Czy macie jakieś porównanie poniższych oprogramowań:
Ewelink vs Supla vs Tasmota vs ESPHome vs Tuya

Z góry dzięki za informacje:-)

Ewelink czy Tuya pracują w chmurze, dlatego jeśli to możliwe zmieniaj na tasmotę lub esphome.

Tuya pracuje tez już lokalnie, z wybranymi urządzeniami

Co do Ewelinka to chyba każde pozostałe rozwiązanie ma więcej możliwości ustawień niż oryginał. Chociazby kalibrację czujników temperatury czy wilgotności bezpośrednio w urządzeniu.

plusem sonoffów i ewelinka jest to, że integracja działa stabilnie i w razie awarii HA, to masz ciągle dostęp awaryjny do urządzeń przez ewelinka, jednakże coraz częściej wgrywam tasmote

Jak rozumiem praktycznie do każdego sonoffa z ewelinkiem oraz tuye wgram tasmotę.

Pytanie czy warto aby urządzenia miały jedno oprogramowanie? łatwiej się integruje z HA? Jest bardziej niezawodne rozwiązanie?

Co skłania Was do zmiany oprograwania na Tasmotę?

@Grzegorz
Musisz sam spróbować, jeśli sam chcesz budować urządzenia z pewnej puli obsługiwanych komponentów, to ESPHome wydaje się być idealne (no i składnię ma bardzo spójną z HA), ale nadaje się do wykorzystania też i w gotowym sprzęcie - oto baza gotowców:

jeśli chcesz wyłącznie konwertować istniejące gotowe urządzenia, to chyba największy wybór “gotowców” jest jednak w Tasmota.

1 polubienie

Dziękuję za porady:-)

ja się ostatnio decyduje na tasmotę ze względu na czujniki temperatury na sonoff basic, na tasmocie dołożenie czujnika to całość groszowe sprawy, a jeden basic na tasmocie potrafi obsłużyc aż 8 czujników na raz, co przy kotłowni jest nie zastąpione, bo nie potrzebuje wrzucać do sieci dodatkowych siedmiu urządzeń

2 polubienia

Czyli podłączasz takie czujniki temperatury jak ponizej:

image

i jak je mocujesz do elementów?

dokładnie

A te 8 czujników podłączasz do jednego pinu ?

dokładnie, jeden tylko rezystor i wszystkie czujniki równolegle

kilka dni temu przypadkiem wyczytałem i eureka :grin:
https://tasmota.github.io/docs/DS18x20/

obraz

1 polubienie

@luki25 a jak je mocujesz do elementów?

Dokładnie to samo można uzyskać w ESPHome (to takie info dla niezdecydowanych)

Moja przygoda zaczęła się z urządzeniami na ESP które zaczynają flashować na oprogramowanie supla.
Wtedy jeszcze nie korzystałem z Home Assistant więc to mi wystarczało. Jednakże supla nie posiada żadnych automatyzacji typu sceny czy coś podobnego jedynie coś co działa według harmonogramu. Oczywiście ktoś mi wyschnie że przecież są skrypty by fracz ale one są uruchamiane co najmniej co 15 minut.
Teraz mając home-assistant wgrywam gdzie się da oprogramowanie tasmotaa nawet zacząłem do wcześniejszych urządzeń z supla wgrywać na nowo tasmota.
urządzenia z tasmota mogą działać bez serwera home-assistant więc jak on padnie to dalej masz możliwość używania danego urządzenia. jakbyś miał wszystkie urządzenia z tasmota to jest możliwość konfiguracji zależności pomiędzy nimi bezpośrednio z poziomu tasmota a nawet synchronizować ich stan pomiędzy sobą.

2 polubienia

Zipy, w bojlerze to pod izolację,. Tak po prostu. Nie trza cudów

1 polubienie

Wsadziłeś taki do boilera łazienkowego ?

Mam wrażenie że się nie rozumiemy, przykładasz czujnik do metalu jak każdy inny. Gdzie go nie zapniesz to tam będzie mierzył.

2 polubienia