Ewelink vs Supla vs Tasmota vs ESPHome vs Tuya

Nie każdy wie co to ZIPy - u nas to trytytki :stuck_out_tongue_winking_eye:

A u nas jeszcze prościej: plastykowa opaska zaciskowa :grin:

I zipy, i trytytki a nawet trytki, są mi znane, chodziło mi bardziej o stwierdzenie “pod izolację” to mnie zmyliło :slight_smile:

Witam,
Szukam urządzenia które poda mi temperaturę z 4 źrodłeł (piec, woda, cwu, temp. kotłowni.) Podacie mi jakś sklep ewentualnie instrukcje. Chce to dodać odczyt do HA.
Dzięki

sonoff basic=> wgrywasz tamoste i możesz podpiąc na raz 8szt ds18b20. Chyba najtańsze rozwiązanie na takie opcje w kotłowni

obraz

Dokładnie ten sam sprzęt można użyć z ESPHome

(a jak widać w przykładzie ktoś miał do ESP podpięte i 12 czujników DS18B20)

Chociaż ja bym nikomu do tego nie polecał Sonoff Basic do takiego zastosowania, ponieważ jego zasilacz impulsowy jest właściwie bez żadnej izolacji (więc na płytce mamy zarówno 230V~ jak i ponad 320V= i tu nie ma literówki, u siebie mam realnie w okolicy 240V~ więc za prostownikiem z filtracją jest jeszcze więcej)

znacznie bezpieczniej użyć dowolnego modułu ESP w postaci płytki prototypowej zasilanej typowym zasilaczem wtyczkowym USB (które przeważnie występują w II klasie izolacji, więc potencjalne zagrożenie jest praktycznie zerowe).

Post został podzielony na nowy temat: Sonnof dc 5-32 V + Supla problem, z dodaniem do HA

Trochę odgrzeję temat - zasilacz jest izolowany. Oddzielnie jest masa zasilacza
obraz,
oddzielnie cyfrówka
obraz
i oddzielnie analogówka
obraz

Nie mam płytki pod ręką żeby się na 100% upewnić, ale troszkę bym się przeraził, jakby wszędzie była sieć :slight_smile:

Aktualnie produkowana wersja jest zaprojektowana już normalnie

jakkolwiek miałem w ręce ich wczesne wypusty i wiem, że nie powinny były zostać dopuszczone do sprzedaży.

Podłączę się pod temat bo sporo pojawiło się info za i przeciw ale brakuje mi jednej informacji. Czy tasmota a właściwie urządzenia z wgraną tasmotą komunikują się z HA poprzez domowe WiFi (podobnie jak Tuya ale w formie lokalnej) czy dedykowaną bramkę podłączoną po USB do maszyny z HA która generuje swoją sieć? Pytam bo mam kilka urządzeń w garażu do którego nie sięga mi zasięg z USB Dongle Zigbee nawet z ostatniego łącznika który mam w wiatrołapie. Garaż mam połączony po kablu z domem i mam w nim postawione wifi. Pytanie czy warto wgrywać tasmotę do tych urządzeń tak by łączyły się z HA po wifi czy dzięki wgraniu tasmoty przestaną mi działać?

tak

Nie rozumiem pytania, skoro pytasz o WiFi, to nie ma żadnego istotnego USB

Przeczytałem 3x i chyba rozumiem - WiFi nie wymaga NIGDY dedykowanych bramek.

Urządzenia WiFi Tuya w fabrycznym wykonaniu łączą się chmurowo (czyli serwer dostawcy technologii gdzieś w internecie, często chińskim, stanowi taką “bramkę”), w przypadku otwarto-źródłowego firmware (jak Tasmota, ESPHome, ESPeasy itp. itd.) nie ma żadnego serwera producenta/chmury, więc owszem HA stanowi wtedy coś na kształt bramki, ale zasadniczo Tasmota w pewnym stopniu może działąć autonomicznie (tak jak i inne podobne projekty).

Tu istotna UWAGA - sieć LAN, w której masz urządznenia “odchmurowane” musi mieć i tak dostęp do internetu, bo stamtąd jest pobierana informacja o aktualnym czasie (bo te najtańsze urządzenia nie mają własnych podtrzymywanych zegarów RTC). Można to oczywiście zorganizować inaczej - uruchamiając własny serwer NTP (ale chyba wybiegam za daleko).

Mylisz Zigbee z WiFi.
Do urządzeń Zigbee nie wgrasz nigdy Tasmoty.

Potrzebujesz w garażu dodatkowego koordynatora Zigbee (nie w formie dongla USB, tylko jakiegoś działającego po sieci Ethernet, nie wiem czy są łatwo dostępne koordynatory wyposażone w WiFi, ale jak poszukasz to może znajdziesz), tam stworzysz sobie dodatkową oddzielną od domowej drugą sieć Zigbee.

Trochę za daleko wybiegłeś bo właściwie odpowiedź na moje pytanie była już w pierwszej twoje odpowiedzi.
Pytanie brzmiało - czy tasmota łączy się z HA po wifi czy po Dongle USB (jakimś tam nie koniecznie zigbee) - odpowiedziałeś że po wifi i ok - dziękuję.
Urządzenia w garażu mam tylko po wifi z uwagi na to że zigbee tam nie sięga i wiem że urządzenia zigbee muszą mieć pośrednią bramę w postaci np. USB Dongle Zigbee lub bramkę zigbee z wyjściem ETH. Takie bramy zigbee z portem LAN są oczywiście dostępne i osobiście gdzieś taką mam tylko taka bramka będzie tworzyła osobną sieć zigbee i w HA urządzenia nie będą widoczne w jednym miejscu, czyli pod Dongle USB tylko w dwóch różnych “koordynatorach”. Idealnym rozwiązaniem był by przedłużacz sygnału zigbee poprzez LAN PoE ale ja takiego nie znalazłem.
Wiem że urządzenia zigbee różnią się od urządzeń Tuya wifi.

Pytanie nie było jasne, bo przeplotłeś dwie zupełnie odrębne technologie.

A wracając do WiFi i sprzętu Tuya - nie wiadomo czy masz sprzęt na bazie MCU Espressif (a tylko taki daje się zmodyfikować na Tasmota lub inne firmware dedykowane ESPxx, są wprawdzie inne projekty jak LibreTiny dedykowane dla innych MCU).

Tasmota łączy się po WiFi lub Ethernecie przewodowym (tylko wybrane konstrukcje mają kartę przewodowego Ethernetu).

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: Przekaźnik Tuya (miejsce na model) flashowanie na Tasmota