Fizyczne sterowanie kontrolerem LED

Cześć,
założyłem ostatnio oświetlenie w łazience na 12V, które jest połączone po zigbee2mqtt z HA z wykorzystaniem Miboxer FUT036Z, wyzwalane przy pomocy czujnika obecności OXT T160.
Obecnie wszystko działa, ale w miejsce starego włącznika naściennego chciałem wstawić regulator natężenia światła, tak żeby nie musieć wyjmować telefonu za każdym razem/ polegać tylko na harmonogramie oświetlenia. Kupiłem KT T893 i chciałem sparować encje natężenia, ale napotkałem na dwa problemy:

  • włącznik nie integruje się po Z2M
  • żeby sterowanie jasnością działało trzeba kliknąć włącznik, dopiero po włączeniu można regulować natężenie oświetlenia

Macie pomysł jakie urządzenie spełniłoby moje wymagania?

Przeczytałem ten nowy temat i osobiście szkoda mi czasu na jego zgłębianie. Nie wiadomo czy sprawdzałeś te modele na liście wspieranych urządzeń Z2M i jakie dane można z nich wykorzystać w HA. Nie zamieściłeś żadnego linku do tych urządzeń. Prawdopodobnie liczysz na to, że ktoś ma podobną konfigurację sprzętową i pamięta nazwy modeli wszystkich swoich sprzętów. Analizując karty produktowe, a najlepiej instrukcje ze schematami połączeń elektrycznych, znając konfigurację Twoich automatyzacji, można by pokusić się o sugerowanie takiego czy innego urządzenia. Ale w tym wypadku myślę, że na konkretne sugestie się nie doczekasz.

1 polubienie

Zaktualizowałem post zgodnie z zastrzeżeniami.
Zarówno OXT T160 jak i Miboxer FUT036Z integrują się w pełni i nie sprawiają problemów. Listy encji nie mogę aktualnie podrzucić bo znajduje się poza domem.

Liczyłem tylko na sugestie włączników, które mogłyby sterować encją natężenia światła.

1 polubienie

Moje pobieżne przejrzenie tych sprzętów nasuwa pierwszą sugestię. Zamienić FUT036Z na model sterownika sterowany z fizycznego przycisku. Zrezygnować z rozwiązania typu ściemniacz zigbee na rzecz fizycznego przycisku.

Coś co opisał kiedyś @macek

Ale nie napisałeś nic o swojej instalacji elektrycznej, więc nie wiem czy jest możliwość zastosowania urządzenia typu WZ1.

Innym sposobem, jest powierzenie całego sterowania Z2M i zamiast ściemniacza użyć bezprzewodowego pilota/przycisku w miejscu podtynkowej puszki. Szukał bym wówczas sprzętów, które umożliwiają przypisywanie urządzeń do siebie - Binding.

Używam, działa bardzo dobrze, niezależnie od HA i Z2M.

Na tej zasadzie działają wszystkie ściemniacze, do WZ1 mam podłaczony zwykły przycisk dzwonkowy, najpierw trzeba zrobić klik aby włączyć światło, potem przytrzymanie przycisku ściemnia/rozjaśnia światło, sterownik pamięta ostatni poziom natężenia światła, ma przydatną funkcjonalność - szybki dwuklik ustawia max/min oświetlenia.

1 polubienie

Faktycznie, nie wspomniałem nic o instalacji. Adaptuje stary budynek pod Zigbee i wszystko jest w trakcie remontu, więc co pociągnę w ścianie to będzie :smiley:

Dzięki za przybliżenie tematu Bindingu, muszę koniecznie go skonfigurować. Orientujesz się czy gdybym zastosował sterownik do rolety, albo przełącznik dwukanałowy to mógłbym sterować płynnie natężeniem światła “w górę i w dół”?

Nie jest prosto, zwłaszcza w przypadku sprzętów różnych producentów. Raczej się nie napalaj.

@macek już wyjaśnił, jak działa ten sprzęt. Sprawdź też linki, widzę, że nikt w nie nie kliakał.

Ludziom nie chce się klikać, wolą po raz kolejny zapytać niż samemu zapoznać się z proponowanym rozwiązaniem, i niestety to nie odosobiony przypadek :frowning:.

Tak na chłopski rozum: co sterownik rolet ma do sterowania nateżeniem światła? Rolety się opuszcza i podnosi na zasadzie podania napiecia na silnik, w górę lub dół. :thinking: może ma ale nie bedę rozwijał dalej tego porówniania.

Jeżeli instalacja elektryczna jest puszkowa (puszki na wysokości sufitu do dołaczenia przewodów) to osobiście uważam, że cała instalacja elektryczna jest do wymiany i jak tak zrobiłem.

Kliknąłem wszystkie, łącznie z tym który prowadzi do animacji podmuchu wiatru zamiast bindingu.
@macek ocho, ostatnio taki post skierowany w moją stronę czytałem 15 lat temu na elektrodzie.

Powiem tak, ręce opadaja jak się wszystko tłumaczy, opisuje, podaje linki a chwilę potem pojawiaja się pytanie o "sterownik do rolet do sterowania nateżeniem światła …".
Nigdy nie korzystałem z elektrody bo nie miałem takiej potrzeby, wiedzę pozyskiwałem i nadal pozyskuję z innych żródeł, nawet z książek, które trzeba przeczytać. Proponuję zacząć od początku - Zanim napiszesz na forum.

1 polubienie