Czy komuś może udało się zainstalować dodatkowy dysk SATA w Fujitsu futro S940 z wykorzystaniem adaptera mSATA → SATA?
A jaki widzisz w tym problem?
SATA jest dostatecznie ustandaryzowane, by przejściówki działały, o ile oczywiście masz przejściówkę mSATA → m.2 SATA, a nie mPCIe → m.2 pcie edit: czytaj niżej…
PS nie mam tego sprzętu, a Fujitsu nie słynie w tej serii z kompatybilności, ale mimo wszystko nie powinno być problemu (z tego co kojarzę gniazdo mSATA było montowane tylko w starych wersjach S940 edit: chodziło chyba o S920, więc warto sprawdzić czy w ogóle jest wlutowane).
edit: Zajrzałem w specyfikację płyt głównych Kontron D3543-x/D3544-x (takie jakie są montowane w Futro S940) i one nie mają gniazda mSATA, tylko gniazdo mPCIe (mini PCIe) one wyglądają identycznie, ale nie są zamienne
https://www.kontron.com/download/download?filename=/downloads/datasheets/d/d3543-s-mitx_20191120_datasheet.pdf&product=157705
https://www.kontron.com/downloads/datasheets/d/d3544-s-mstx_datasheet.pdf?product=157718
Tak z innej beczki - istnieją kontrolery SATA na mPCIe np. taki
https://www.aliexpress.com/item/1005004425850470.html
No i?
Na wideo jest jedna z kilku (jeśli nie kilkunastu) różnych wersji S940?
W 6-7 minucie widać, że to wersja zarówno bez gniazda mPCIe jak i bez 2 gniazd SATA.
Oczywiście kartę kontrolera SATA na pcie można upchnąć w normalne gniazdo pcie x1 (tylko potrzebny będzie kątowy lub taśmowy riser i raczej karta o połówkowej wysokości).
Na płycie jest wlutowane gniazdo M.2-2230 (WLAN/BT).
Czy może być wykorzystane do zainstalowania kownwertera
https://www.aliexpress.com/item/1005005501766158.html
?
Czy bios zobaczy dysk podłączony do takiego adaptera ?
Możesz zrobić zdjęcia swojej płyty głównej?
O ile konwertera z m.2 A+E nie używałem do takich celów, to jest tam dostępne dość zwyczajne pcie (bodajże x2 albo x1? ale to i tak wystarczy), więc nie powinno być problemu z uruchomieniem (oraz jest tam też dostępne USB jeśli dobrze pamiętam, opis WLAN/BT potwierdza moje słowa, w przypadku typowej karty combo WLAN+BT jej cześć WLAN jest na pcie, a cześć BT na USB).
Ten z linka powyżej to nie jest żaden konwerter, to po prostu normalna karta kontrolera sata na pcie w formacie m.2 A+E (konstrukcyjnie bardzo podobna do tej którą zaproponowałem wcześniej sądząc że masz wersję z wlutowanym mPCIe, tamta była na chipsecie Asmedia ASM1061, ta jest na JMicron JMB585).
Czy dysk będzie widać w BIOSie nie wiem, jakkolwiek jestem dość mocno przekonany, że z niego nie zabootujesz.
We współczesnych systemach operacyjnych jest dostępna bezpośrednia obsługa kontrolerów SATA bez pośrednictwa BIOSa, więc dysk będzie dostępny zarówno pod linuxem jak i windowsem (o ile odpalisz je z dysku, który widać w BIOS).
Zakup mam S940 dopiero w planach.
Ma zastapić S920 z proxmoxem, w którym aktualnie jest drugi SSD podłączony do złącza SATA pod radiatorem jako dodatkowy storage i dlatego taką konfigurację chciałbym zachować.
Powinno działać, możesz ewentualnie poszukać wersji na innym chipsecie, bo jakoś JMicron ma złą sławę, ale jeśli nie znajdziesz nic ciekawego to pozostaje zaryzykować.
S940 istnieją też w wersjach z wlutowanymi portami SATA (i one powinny mieć też mPCIe), skoro nie masz sprzętu to nie ma co zakładać z góry problemów, może akurat trafisz na wersję ze spasioną płytą główną (możesz zwiększyć prawdopodobieństwo dobierając wersję na procku, który był montowany w tych bogatszych płytach - niestety wbrew logice to m.in. wersje na celeronkach, natomiast np. Pentium Silver J5040 jest tylko na okrojonych płytach, no niestety loteria bo w dokumentacji którą podlinkowałem wyżej jest 13 różnych wykonań i nie jestem pewien czy to wszystkie wersje, te OK to: D3543-C, D3543-S1, D3543-S2, D3543-S3, D3544-S1, D3544-S2, D3544-S3 czyli Pentium Silver J5005 albo celeronki J4005/J4105). Druga cecha charakterystyczna tych bardziej doposażonych płyt to dwa porty ETH.
A pierwszy gdzie?
Dzięki za info.
Dopytam u sprzedawcy.
Podstawowy storage gdzie jest zainstalowany proxmox to oczywiście w
M.2 Key B socket (2242/2260/2280)
Dość istotne, bo jak zauważyłeś na obrazku w poście powyżej @artpc sugerował mSATA (więc byłoby trudno to upchnąć na płycie głównej bez takiego slotu).
Właśnie jestem na tym samym etapie tylko ja już mam na biurku S940.
Sata da się upchnąć tylko skąd wziąć zasilanie do niego. Szukałem przejściówki do zasilania i znalazłem tylko na ali usb 9pin na SATA.
Patrzyłem ceny dysków zewnętrznych USB 3.1 i serio zastanawiam się nad tym. Bo i tak muszę zmienić dysk 512GB na 1TB
nie wiem czy masz taką płytę główną czy inną, ale na wszystkich to wygląda podobnie
a kabelek wygląda jakoś tak (sprzedają to jako zasilanie “FDD do sata” itp.)
zdjęcie tylko poglądowe, bo ten na zdjęciu ma męski wtyk sata-power, a potrzebujesz mieć żeński
prawidłowy wygląda bardziej tak
i znalazłem go w PL za około 12zł (+porto 25zł), znalazłem też na Alle… ale od Chińczyka 2-pak za ponad 40PLN (z porto koło 60PLN) więc chyba lepiej poszukać bezpośrednio w ChRL - niżej losowo wybrana oferta na Ali
istnieją też takie z 2 wtykami sata-power
nie wiem tylko czy płyty główne Kontron’a mają ten sam pinout czy zmieniony (tam jest i 5V i 12V więc warto sprawdzić! czy prawidłowo poznasz po kolorach żółty 12V, czerwony 5V sprawdź miernikiem)
Problemy które wywołuje takie pajęczarstwo były jedną z głównych przyczyn dla których nie mam już dość długo produkcyjnego HA na RPi - pomyśl co się stanie gdy dysk wypnie się podczas pracy.
Płyta bez tych pinów. Takim kablem jak pokazujesz mam aktualnie w S920 podpięte.
Zamówiłem obudowę zewnętrzna dla dysku. Protestuje. Najbardziej obawiam się nie transferów ale temperatury dysku.
Problem, o którym wspomniałem nie dotyczy transferów (dla nvme są jednak sporo niższe przez mostek USB niż natywnie, ale dla sata różnice nie są jednak aż tak duże), ale kwestię utraty danych przy przypadkowym odpięciu USB (no chyba, że masz sprzęt w zamkniętej szafie telekomunikacyjnej lub żona nie dotyka niczego w okolicy…).
No nie wiem co tam masz odpalone, że masz tak intensywny zapis, że aż ssd się może przegrzewać, w idle ssd są zasadniczo zimne, no chyba że mówisz o klasycznym hdd, to przez ostatnie kilkanaście lat nie zaobserwowałem przegrzewania dysków w obudowach zewnętrznych.
Ostatecznie w tym RPi, które wspominałem wyżej, radiator obudowy ssd przymocowałem trytytkami do metalowej obudowy RPi i… temperatura ssd zależy głównie od warunków zewnętrznych i to bardziej niż czegokolwiek innego (miałem obawy przed wpływem temperatury procka, ale jest ona bez znaczenia; gdy ssd jest wewnątrz obudowy z pasywnie chłodzonym procem - w konstrukcjach x64, to wpływ jest znacznie większy, tu praktycznie tego nie widać), ale ze względu na zawodność połączenia USB jest tam tylko eksperymentalne/testowe HA.
Ta instalacja nie pracowała ostatnimi dniami, więc wykres jest brzydki i obecnie nie mam w tej instalacji dostępnego czujnika temperatury otoczenia, ale uwierz, że te zmiany są ściśle proporcjonalne do temperatury otoczenia, zobacz (w przypadku procka widać powiązanie z jego obciążeniem, to 4-rdzeniowy BCM2711 to takie info by zinterpretować load, to 100% obłożenia procka =4, większość - koło 1 rdzenia - obciążenia to kompresja wideo obrazu z kamery CSI, ale piki od innych procesów się przekładają na chwilowe skoki temperatury):
A to widać miałem obawy na wyrost.
Dysk HDD nie będzie obciążony. W nocy backup proxmoxa, open media vault i HA. Do tego czasami jakiś torrent. W dzień tyle co film obejrzeć, żona jakieś dokumenty wrzuci.
Sprawdziłem płytę u producenta mITX i ma ona sporo miejsc na dodatkowe gniazda. Tylko zwyczajnie nie są wlutowane. Na dniach podjadę do kolegi od serwisu laptopów i mi wlutuje gniazda SATA i FAN. Muszę tylko to zrobić przed przesiadka z 920 na 940. Bo później bez serwera jak bez ręki
O ile gniazdo zasilania raczej będzie działać (no nie ma 100% pewności), to sata nie musi - zazwyczaj jest sporo dodatkowych komponentów oprócz gniazda, ale jeśli masz takie możliwości, to przetestuj, najwyżej nie będziesz używać.
Co do hdd to warto monitorować temperaturę, bo w ogóle rozróżnijmy ssd od hdd, a wśród hdd modele wysokowydajne od energooszczędnych.
ssd są z zasady odporne na temperaturę wręcz bardzo wysoką (zależy jaki model, ale pamięci flash nie uszkadzają się przy temperaturach rzędu 80 °C ani nawet powyżej 100 °C tylko czasem kontroler już nie chce pracować przy tak ekstremalnych temperaturach)
W przypadku hdd szkodliwe jest już 50 °C (chyba, że producent podał wyższą dopuszczalną temperaturę pracy), więc obudowy na wysokowydajne dyski talerzowe (zwykle 7200rpm i szybsze) mają aktywne chłodzenie powietrzem (wentylator ;P) i znam wiele przypadków “ugotowania” klasycznych dysków, również w przypadku całych macierzy (awaria klimatyzacji, źle zaprojekrowany obieg powietrza, używanie w ekstremalnych warunkach klimatycznych sprzętu bez dostosowania chłodzenia itd.). Ale jeśli laptopowy dysk umieścisz w obudowie, która nie będzie izolowana termicznie, to nic mu się nie stanie.
PS Parametry S.M.A.R.T. to w ogóle zawsze należy monitorować, to może uratować tyłek przed utratą danych (o ile zachowamy rozsądek po wykryciu anomalii). Jakkolwiek stare przysłowie adminów brzmi: “Jeśli nie było backupu, to znaczy, że dane nie były ważne”.
Pod te gniazda raczej jest osobna przetwornica i o ile nie jest wlutowana to napięcia tam nie będzie.