Fujitsu Futro S940 - dodatkowy dysk SATA

Skończyłem finalnie na dysku HDD w obudowie zewnętrznej na USB3.0. proxmox idealnie przekierował dysk do pve . Oczywiście poprzez numer seryjny. Transfery około 75mb/s w zupełności mnie satysfakcjinują. Temperatura dysku 34 stopnie. Dysk kupiłem o poborze prądu 0.5a

Co do gniazd Sata do wlutowaniu to sprawa się komplikuje bo bios ich po prostu nie widzi. Wi c dałem sobie z nimi siana.

Przesiadkę na S940 uważam za pełen sukces. Kontenery wstają szybciej, kompilowanie esphome działa w akceptowalnym tempie. Nawet procesor jest zimniejszy .

A skoro zostało mi mocy obliczeniowej dodałem kontenery supla local, pihole

Cześć,
ze względu na ten wątek właśnie założyłem konto :wink:
Chcę podpiąć do tego sprzętu dysk 3,5 cala, ale bez żadnej kieszeni. Już to testowałem i nie działa najlepiej.
Czy gdzieś na złączu PoE pojawia się stałe napięcie zasilania? Czy ten sprzęt jest zasilany standardowym napięciem około 19-20V?

Czyli jak? Jaki jest problem?
Ja np. nie mam tego sprzętu w ręce (i nie miałem) więc jestem ciekaw potencjalnych problemów.

Sprawdź multimetrem.

Zasadniczo złącze modułu PoE służy do zasilania płyty głównej, więc jest szansa, że będzie tam po prostu napięcie zasilania. (Schemat płyty raczej nie jest dostępny publicznie, bo tylko tam można by łatwo sprawdzić zastosowane rozwiązanie, bez niego pozostaje próba analizy budowy PCB, którą masz w ręce)

Zależy jaką masz płytę główną (parametry zasilania powinny być na tabliczce znamionowej), jakkolwiek każda wersja płyty będzie akceptowała zasilanie 19V=, minimum 2A na złączu zasilania zewnętrznego, a wybrane wersje pracują też przy innych parametrach zasilania zewnętrznego, najlepiej pobierz sobie instrukcję do płyty głównej (wszystkie odmiany tego modelu mają płyty główne produkcji Kontron)
https://ftp.kontron.com/main.html?download&weblink=3cb83a90a99c51160d2aa1f1f34cc340&subfolder=Products/Motherboards/Industrial/D3543-S_Mini-ITX/Documentation/

Jeśli chodzi o wewnętrzne złącze zasilania dla zasilacza ITX to ma być 12V=, minimum 3.5A (lub jeśli w danym modelu płyty podano inaczej, to są dopuszczalne inne napięcia zasilania), nie każdy model ma to złącze.

Nie umiem używać cytatów, więc może być trochę mało czytelnie.

Czyli jak? Jaki jest problem?

Zasilanie zewnętrzne dysku w kieszeni USB (3,5" zwykle wymagają 12V). Przy włączeniu kompa jeśli dysk włączy się za wcześnie to nie jest wykrywany i system nie wstaje (sys na M2, a storage na HDD). Jeśli za późno to w zasadzie jest to samo, bo storage jest u mnie wymagany do startu.

Sprawdź multimetrem.

Nie mam jak.

pozostaje próba analizy budowy PCB, którą masz w ręce

No właśnie jakbym miał w ręce to szybciej jest pomierzyć co jest na pinach niż pytać w “Internetach” :wink:

zasilanie 19V=, minimum 2A

Dzięki. To mi w zupełności wystarcza.

Tak czy inaczej zamówiłem. Jak przyjdzie to sobie przeanalizuję możliwości, ale w najgorszym wypadku podepnę się pod DC-IN i dam przetwornicę i przekaźnik sterowany z wewnętrznego USB.

Zaznaczasz co chcesz cytować i pojawia się klawisz cytowania

Jeśli cytujesz “z palca”, to po bloku cytatu musi być przynajmniej jeden znak zawierający LF (enter) tak jak podedytowałem twojego posta.

Nie jest prawdopodobne, aby dysk na USB mógł wstać “za wcześnie”.
Zmień kolejność bootowania w BIOSie - najwyraźniej masz ustawiony wyższy priorytet dla USB niż dla sata (to takie domniemanie, bo te płyty chyba nie mają obsługi nvme), a powinieneś mieć w zasadzie ustawione bootowanie tylko z sata (pozostałe opcje można wyłączyć).

PS jeśli masz obawy co do możliwości użycia w danym zastosowaniu to kup coś innego (z mojego doświadczenia najbardziej elastyczne w konfiguracji BIOSa są NUCe intela, potem nucopodobne chińczyki, a na szarym końcu konstrukcje dedykowane na Thin clienty).
Te Fujitsu mają dość elastycznego BIOSa w konfiguracji (ale jak kupujesz polizingi, to niestety mogą mieć dedykowanego okrojonego BIOSa), nie widzę innej metody niż kupić i sprawdzić, jakkolwiek nie sądzę abyś musiał kombinować z zasilaniem - na 99% priorytety bootowania da się ustawić w BIOSie.

To, co dzieje się u mnie raczej nie wynika z BIOSu. To mi wygląda na problem kieszeni, może komunikacji kieszeń - komp. Wiesza się podczas startu systemu już za BIOSem, czy co tam siedzi. System nie może odnaleźć dysku i ponawia wykrywanie kilkukrotnie. Jeśli wtedy zrobię OFF->ON na zasilaczu kieszeni to jest spora szansa na “normalny” start systemu. Obstawiam, że 12V z zasilacza leci też przez przetwornicę na 5V, a USB zapewnia tylko komunikację. Wygląda na spieprzoną elektronikę kieszeni. Przy dyskach 2,5" nigdy nie miałem takiego problemu. Przy 3,5", ale fabrycznie zamkniętych w obudowach USB też nie.

Swoją drogą fajny ten skrypt forum. Ja się zatrzymałem na phpBB by Przemo :wink:

Jeśli masz dysk 3,5 cala to nie widziałem jeszcze takich rozwiązań by 12V było dwukrotnie konwertowane (w dół i ponownie w górę), bo to po prostu generuje ogromne straty dostarczonej energii.

Jeśli chodzi o dyski 2,5 cala to one nie wymagają w ogóle zasilania 12V.

edit (wcześniej źle zinterpretowałem co napisałeś): Oczywiście 12V jest konwertowane do 5V (nawet niekoniecznie przez przetwornicę - “analogowy” stabilizator liniowy jest zazwyczaj zupełnie wystarczający.
No chyba, że obudowa ma zasilacz zapewniający oba napięcia (mam gdzieś w szufladzie taki zabytek - mostek dla dysków ATA i sata1 i on ma dwunapięciowy zasilacz).

W ciemno trudno zgadnąć z czego wynika problem, ale niewątpliwie najprawdopodobniej z konstrukcji twojej kieszeni USB i/lub z ustawień firmware podpiętego dysku.

Następna kwestia dyski 3.5 cala wymagają naprawdę sporej mocy do rozruchu (choćby ze względu na wymiary i ciężar samych talerzy), więc możliwe, że masz radykalny spadek na linii 12V przy inicjalizacji i to wywołuje problemy.

Pomijając kwestie zasilania, to generalnie dyski wymagają inicjalizacji przy rozruchu no i tu w grę potencjalnie wchodzą ustawienia APM dysku (w jednych można to ustawić, w innych nie).
Spore możliwości regulacji opcji APM w dyskach dowolnego producenta daje (pod windows) narzędzie niezależnego producenta CrystalDiskInfo

Jest jeszcze jedna metoda - opóźnienie bootowania (to rozwiązanie się powszechnie stosuje w rozwiązaniach profesjonalnych) oraz inicjalizacji dysku, niestety takie rozwiązania nie występują dla USB (ale jeśli ustawisz opóźnienie bootowania i inicjalizacji podstawowego dysku, to być może ten dodatkowy czas rozruchu systemu doda wystarczająco dużo czasu dla dysku na USB na jego poprawny rozruch).

Moja kieszeń ma zasilacz 12V, a dysk wymaga dwóch napięć, więc nie widzę sensu, żeby było coś więcej niż step-down lub “liniowy” na 5V.
Problem startu dysku jest obecny również przy restarcie OS-a, więc raczej nie jest to kwestia spadku napięcia. Przy podłączaniu do już działającego systemu kiedy OS nie wymaga tego dysku do startu też nie ma żadnych problemów. Uważam, że kieszeń jest gówniana i tyle. No i windowsa nie mam :smiley: Może pokombinuję coś z jakimś trialem i wirtualką.

Edit:

Przyszedł. Oryginalny zasilacz daje 19,8V i na złączu PoE 3 lub 4 piny to 3,3V, z 5 to VCC (19,8V), a jeszcze na złączu wentylatora też jest 12V pomimo braku konektora. Za chwilę jeszcze pomierzę, ale w najgorszym wypadku można z PoE wziąć zasilanie przetwornicy czy czegoś innego i sterować przez nawet zwykły przekaźnik ze złącza wiatraka.

Ja też, nie doczytałem co napisałeś, i sądziłem że piszesz o step-up w tej kieszeni (ale to jest bez sensu), stąd edycja (mogłem w sumie wywalić zbędne zdanie).

w linuxie to oblecisz używając hdparm
https://wiki.archlinux.org/title/hdparm

Możesz powiedzieć w jaki sposób podłączyłeś dysk i jakiego dokładnie adaptera/sprzętu używasz do tego? Szukam jakiegoś rozwiązania dla mojego S940.
Zastanawiam się czy przejściówka jak poniżej M.2 Key B na SATA zadziała (nie chcę botowac z niego tylko jako dodatkowe dyski).
Karta rozszerzająca M2 do SATA 3.0 klucz A + E WIFI M.2 do karty adaptera dysku twardego SATA bez instalacji sterownika (aliexpress.com)

To nie jest żadna przejściówka (nie wykorzystuje kontrolera onboard sata, który swoją drogą, o ile mnie pamięć nie myli, nawet nie jest wyprowadzony na sloty A+E bo one są dedykowane do kart sieciowych i akcesoriów ogólnego zastosowania, a nie da dysków) tylko zwykły prosty kontroler sata JMicron JMB582
https://www.jmicron.com/products/list/15
moim zdaniem powinien działać, no ale ja gwarancji nie dam, no ale nie jest to majątek w końcu.

Kupiłem dzisiaj Silicon Power 512GB M.2 SATA SSD A55 i wrzuciłem go w miejsce oryginalnego dysku 32 GB jednak nie jest wykrywany przez BIOS. Ktoś ma pomysł dlaczego?

Ktoś ma pomysł, a nawet kilka

  • niedoróbka na poziomie BIOSa (być może aktualizacja pomoże, jeśli nie sprawdź mniejsze pojemności)
  • niedoróbka na poziomie firmware tego dysku (bez przetestowania innych, będzie ciężko, użyj jakiegoś WD lub Samsunga na próbę, niestety chińskie paździerze czasem się przedstawiają ciągiem znaków o długości nie do strawienia przez stare BIOSy)
  • kumulacja obu powyższych

Możesz zwrócić tego SP to zrób to od razu.

Niestety nie mogę zwrócić.
Dokupiłem SanDisk X600 SSD M.2 i niestety ta sama sytuacja - dysk nie jest wykrywany.

Ktoś zna może jakiś dysk 128-512 GB, który jest sprawdzony i działa?

Nie znam przypadków białych list na dyski, podaj na tyle konkretne modele by ich specyfikacja się dała znaleźć

  • dysku, który w tym gnieździe był oryginalnie
  • dysków które próbujesz zamontować (te akurat już znalazłem na podstawie samych nazw serii)

to je porównamy - może znajdzie się coś charakterystycznego

ten Sandisk m.2 B+M to sata
content

ten SP powyżej też m.2 B+M sata

a co w tym slocie było fabrycznie?

pytania dodatkowe

  • kupiłeś już ten kontroler sata? (dysku przez niego wpiętego nie będzie widać w BIOSie, ale system odpalony z innego nośnika go znajdzie)
  • jaki jest model płyty głównej?

Płyta główna - gdzie znaleźć model?
Wcześniejszy dysk/pamięć M.2 S42 3ME4 32 GB (fabrycznie)

Kontroler SATA zamawiałem z Aliexpress więc może jeszcze minąć z tydzień zanim dojdzie.

Dodatkowo - da się spod Linuksa zrobić upgrade BIOS? Czy tylko Windows?
Widzę, że jest autoupdate, ale nie mam jak podłaczyć sprzętu do LAN.


W międzyczasie zamówiłem jeszcze adapter z SATA na M.2 SATA.

Innodisk też m.2 B+M sata

to jest coś w guście D3544

Znalazłem - D3543-A1
BIOS version: R1.5.0 (8/03/2018)

Aktualna wersja to:
D3543-A1x - Flash BIOS Update - Desk Flash Instant
Wersja (Data publikacji) V5.0.0.13 - R1.13.0 (23/09/2022)

Próbuję jakoś zaktualizować

TYLKO jeśli jesteś pewien, że to jest BIOS do tej płyty głównej.
No i w ogóle jeśli jest świeższy, bo z tego co napisałeś to raczej wygląda na to, że zrobisz downgrade.

Co ciekawsze widzę, że producent przetestował sporo modeli ssd pod kątem kompatybilności.
Approved_M.2-Modules_V1.4.zip (229,6 KB)

Aktualna wersja jest z 2022 roku (ja mam z 2018 roku)
Wersja 5 vs 13 więc sporo po drodze było wydań jeszcze.

Dzięki za listę potwierdzonych dysków.