Geolokalizacja, HA, HA na telefonie, Nabu Casa

Witam

Prośba o wsparcie i pomoc jak poprawnie zrobić działająca automatyzację aby podjeżdżając w okolicę bramy wjazdowej na posesję brama się otwierała.

  • Mam na telefonie HA gdzie są ustawienia sensorów.
  • Mam wykupiony dostęp zdalny Nabu Casa.
  • W HA na serwerze w domu mam widoczny niby telefon.
  • Mam ustawiona dodatkowa strefę Brama w HA, oraz automatyzację ze jeśli telefon wejdzie do stery Barama to otwórz bramę, ale niestety to nie działa.

I teraz nasuwają mi się następujące pytania.

  1. Czy strefa Brama może być w obszarze strefy DOM która jest z automatu dużo większa bo aż 200 m. Czy tutaj się nie kłóci coś, czy trzeba do takiej automatyzacji używać strefy DOM.

  2. Czy aplikacja HA na telefonie musi być włączona cały czas, niby w opcjach sensorów lokalizacji mam włączoną lokalizacje w tle, ale pomimo powrotu do domu i pobytu w nim już paręnaście minut HA nie widział ze jestem w domu, dopiero jak włączyłem HA na telefonie to zmienił się status ze jestem w domu.

  3. Czy macie doświadczenie jakie wartości są realne w ustawieniach sensorów lokalizacyjnych , chodzi o parametry dokładności, czy jest sens i czy działa ustawiać dokładność 1 m, ta opcja przewija się w “Jednorazowej dokładnej lokalizacji” i " lokalizacja w tle" tutaj jest sporo tych parametrów których nie do końca potrafię zrozumieć, a zweryfikować zmieniając parametry nie mogę bo nie działa.

Czy jest ktoś na forum który uruchomił z powodzeniem podobna automatyzacje otwierania bramy na podstawie lokalizacji telefonu i mógłby coś podpowiedzieć gdzie popełniam błąd , jakie parametry są realne aby działało?
Albo czego mi brakuję jeszcze o czym nie wiem ?
Z góry dziękuje za wszelka pomoc.

dlaczego w HA w domu pokazuje mi lokalizacje sprzed 2 h , zamazany adres , ale jest to adres pod którym byłem ponad 2 h temu, teraz jestem w domu

automatyzacja :

Możesz wykorzystać dokładną lokalizacje np. skrypt

alias: Włącz dokładną lokalizacje GPS
sequence:
  - service: notify.mobile_app_sm_xxxxx # do podmiany
    data:
      message: command_high_accuracy_mode
      title: turn_on  # zamiana na "turn_off" wyłączy 
mode: single

Możesz zrobić automatyzacje w ten sposób:

Jeśli zbliżasz się do “osiedla” ( punkt kontrolny, ulica poprzedzająca… ) - włącz dokładną lokalizacje.
Dokładna lokalizacja ustawiona na przykład co 10 metrów i 5 sekund.

Kiedy telefon będzie w odległości ok. 50 metrów “Otwórz bramę” i wyłącz dokładną lokalizacje.

Ta sama trasa ten sam czas:
Wyłączona dokładna lokalizacja (telefon)
ScreenShot_20231115170447
Włączona dokładna lokalizacja (samochód, radio- android)
ScreenShot_20231115170403

Co do odświeżania GPS to sprawdź w ustawieniach HA na telefonie- czy ma wysyłać co x czas lub natychmiast. Razem odczytem sensorów itp.
Wyłącz a`la usypianie HA, tryb oszczędzania lub podobny

Jeśli już jesteś w domu a HA nie reaguje to możesz wykorzystać :
Ping (ICMP) - Home Assistant
I przypisać do odpowiedniej osoby - Ustawienia >Osoby.

Co do mapy, to wydaje mi się że to zły pomysł by nakładać strefy HA prawdopodobnie będzie lokalizował jako “Dom”

1 polubienie

Mógłbyś doprecyzować jak to zrobić ?

Jeśli chodzi o tracker opierający się na obecności urządzenia w LAN to ten jest fajny

1 polubienie

Inny sposób

Dodajemy

W known_devices.yaml pojawi się urządzenie do śledzenia ( i tu można zmienić nazwę dodać fotkę )
ScreenShot_20231117162959

W Narzędziach deweloperskich można sprawdzić stan:

Dodaj lub edytuj Osobę


Historia:

Więcej informacji:

:face_with_peeking_eye: Rzeczywiście, “Ping” nie można dodać do śledzenia “Osoba”
/
:grinning:Tak jak wspomniał Szopen - Nmap jest fajny, nawet kartę mam która wyświetla:

ScreenShot_20231117172440

Pomocy niechcący wyłączyłem telefon i nie mogę go włączyć ???

Ustawienia > Urządzenia oraz usługi > Integracje > Aplikacja mobilna
:thinking:Włącz

Dzięki udało mi się przywrócić, ale mam inny problem nie działa mi Dokładne lokalizowanie tzn zadziałało na chwilkę , chodzi o encje która powinna się włączyć przy wjechaniu do strefy podanej strefy i dokładne lokalizowanie powinno trwać aż dojadę do domu, strace sygnał GPS po wejściu do domu Telefon Daniel High accuracy mode. Niestety ale włączyła się przy wjechaniu do strefy i po 6 s się wyłączylo.

nastąpiło wyłączenie

16:26:18 - 7 godzin temu

nastąpiło włączenie

16:26:12 - 7 godzin temu

Czy ktoś jest kto ma skonfigurowane parametry sesnsorów lokalizacyjnych tak ze działa mu to poprawnie, bo ustawiam według mojej intuicji ale jak widać to nie działa poprawnie.
Czy pomoże ktos w zrozumieniu parametrow , i poprawnym ustawienu?





Musisz mieć włączone “Działanie w tle” plus w ustawieniach telefonów w sekcji Baterii aby telefon nie ubijał HA.

Do testów dorób sobie dwie automatyzacje :

alias: Info kiedy wejde w zasięg HA
description: ""
trigger:
  - platform: zone
    entity_id: device_tracker.krzysztof_presence
    zone: zone.home
    event: enter
condition:
  - condition: device
    type: is_off
    device_id: f8ed8b289d78faffe0a09f98cc9fc7dc
    entity_id: d002de76842c916ffd3f0d344aaf5f11
    domain: switch
action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: WSZEDŁEŚ DO STREFY
mode: single
alias: Info kiedy wyjde zasięgu HA
description: ""
trigger:
  - platform: zone
    entity_id: person.krzysztof
    zone: zone.home
    event: leave
condition:
  - condition: and
    conditions:
      - condition: device
        type: is_off
        device_id: f8ed8b289d78faffe0a09f98cc9fc7dc
        entity_id: switch.komputer_2
        domain: switch
action:
  - service: telegram_bot.send_message
    data:
      message: WYSZEDŁEŚ ZE STREFY
mode: single

Musisz je zaadoptować pod siebie. Tak ja testowałem kiedy mnie Ha zaczynał “widzieć” w strefie domowej i kiedy z niej wychodziłem.

Mam włączona opcje działania w tle, i dodam ,że mam opcje tez włączoną : nie wyłączaj ekranu gdy dashboard aktywny, i miałem cały czas podgląd i widziałem ze jak wjechałem do strefy to na chwile dokładność się załączyła ale po chwili a z logów wynika ze po 6 s się wyłączyła . Strefa jest duża ustawiona specjalnie na 1 km w kolo domu aby mieć pewność ze jak już w niej jestem ze jej nie opuszczam klucząc uliczkami.

Może jeszcze to pomoże w zdiagnozowaniu problemu osobie bardziej zorientowanej w ustawiiniach

to to sa za sprzety 2 i 3, pierwszy wiem zestwa glosnomowiacy w samochodzie

ScreenShot_20231119103027
Jeśli włączysz ten sensor będziesz miał możliwość zapytania jednorazowo się o lokalizacje.
Skrypt:

 alias: "Jednorazowa aktualizacja GPS "
sequence:
  - service: notify.mobile_app_sm_g973f # do podmiany
    data:
      message: "\"request_location_update\""
mode: single

Senor jest włączony ale nie jest uruchomiony
ScreenShot_20231119103047

Senor jest włączony i jest w strefie
ScreenShot_20231119103105

Wydaje mi się że cały Twój problem jest w logie tej zakładki:
ScreenShot_20231119103119
Tryb wysokiej dokładności “tylko” gdy podłączony z samochodem.
Tryb wysokiej dokładności “tylko” podczas “wchodzenia” do strefy.
Tryb wysokiej dokładności “tylko” “w strefie” i “podłączony”.
:thinking:
Logicznie, to nie może spełniać wszystkich warunków.
/
Można podejść do problemu w inny sposób:
Stworzyć sensor “połączenia” z samochodem
W template.yaml

 - sensor: 
    - name: "Osoba w samochodzie"
      unique_id: osoba_w_samochodzie
      state: >
        {% if "CC:88:26:A2:9C:40 (Kia)" in state_attr('sensor.sm_g973f_bluetooth_connection', 'connected_paired_devices') -%}    # do podmiany            
            on
        {% else -%}
            off
        {% endif -%}
      picture: >-    # jako opcja
        {% if "CC:88:26:A2:9C:40 (Kia)" in state_attr('sensor.sm_g973f_bluetooth_connection', 'connected_paired_devices') -%}   # do podmiany   
          /local/kia.jpg
        {% else %}
          /local/parking.jpg
        {% endif %}  

I teraz resztę ustawić za pomocą automatyki z poziomu HA
Jeśli sensor " osoba_w_samochodzie" ON to włącz dokładną lokalizacje (kod wyżej )
Jeśli sensor " osoba_w_samochodzie" OFF to wyłącz dokładną lokalizacje (kod wyżej )

Można też dodać strefy jako warunek
/

sprzety 2 i 3

Są to urządzenia sparowane z Twoim telefonem

Hy myślałem aby to działało w ten sposób, że jak jestem podłączony do zestawu głośnomówiącego w samochodzie to dopiero włącza lokalizacje, jak nie jestem podłączony czyli nie w samochodzie aby nie zadziałało otwieranie bramy podczas chodzenia po posesji, czy np odśnieżania wjazdu aby brama mi się nie otwierała , a kolejny warunek aby dokładna lokalizacja włączała się przy wjeździe do strefy xxxxxx, a następnie aby blisko domu dopiero przy wjechaniu do strefy yyyyyy ale już na dokładnej lokalizacji brama się otworzyła. A jak już w domu to wiadomo tracę i połączenie z zestawem głośnomówiącym i sygnał GPS. strefa xxxx większa od strefy yyyyy która jest w okoli wjazdu.

Ja rozumiem ale może się mylę dlatego pytam czy ktoś ma doświadczenie i przećwiczone u siebie, ze w opcji : Tryb wysokiej dokładności gdy tylko podłączony z urządzeniem BT , wskazuje jedynie Urządzenie, a słowo TYLKO jest jakimś błędem tłumaczeni, tak samo jeśli chodzi o strefę ze wskazujemy strefy w których ma dzialać dokładne lokalizowanie, , a dopiero przełącznik Tryb wysokiej dokładności włączony powoduje aba warunki działały wspólnie tylko gdy strefie i podłączony do BT, strefy i urządzenia BT wskazane w powyższych opcjach.

Tutaj widać ze dokładne lokalizowanie się włączyło i po 6 s wyłączyło, ale jak sprawdzić co spowodowało jego wyłączenie

sprzety 2 i 3

Są to urządzenia sparowane z Twoim telefonem
Ale co to są za urządzenia, nie mam pojęcia nigdy się z nimi nie łączyłem, skąd się wziął jaki TRACER T1 a tym bardziej D11XXXXXXXXXXX

Telefon , Bluetooth . Masz listę Połączone urządzenia i ta lista jest przekazana do HA za pośrednictwem sensor. nazwa_bluetooth_connection (atrybuty)


/

jak sprawdzić co spowodowało jego wyłączenie

Spróbuj : zakładka Historia dodaj encje - Wysoka dokładność, strefa x … i porównaj co pierwsze zostało zmienione lub zakładka Dziennik i tam zaznacz encje i zobacz czas zmiany.
/
Jeśli nie ma w Historia to znaczy, że wyłączało/włączyło ustawienie w zakładce z ustawieniami sensora (lokalizacja, tryb wysokiej dokładności, strefy, BT)

ok dzięki rozwikłałem zagadkę, są to urządzenia które faktycznie od wielkiego dzwonu zdarza mi się sparować po BL z moim telefonem. Ale nadal nie mam pomysłu jak rozwiązać problem ze dokładna lokalizacja się wyłączyła po 6 s wejścia do wskazanej strefy. Zmieniłem sobie nazwy tych urządzeń aby wiedzieć co to jest, i nie wiem czy teraz coś w ogóle zadziała, bo HA w telefonie w ustawieniach dotyczących trybu wysokiej dokładności gdy połączono z urządzeniami BT widzi stare nazwy pomimo restartu telefonu i HA serwera

Edit:

@krskrab cos mi tu nie gra nie zgadza mi się czas bo dziennik wejścia do strefy pokazuje ze

wjechałem do strefy 16:26:22 , a dokładna lokalizacja się włączyła 16:26:12 a wyłączyła 16:26:18

nastąpiła zmiana stanu na “Brama”

16:30:23 - Wczoraj

nastąpiła zmiana stanu na “Dom2”

16:26:22 - Wczoraj

nastąpiła zmiana stanu na “poza domem”

14:47:18 - Wczoraj

a wlaczenie i wyłączenie Dokladnej lokalizacji na 6 s nastapilo

stał się nieznany

17:11:21 - 22 godziny temu

nastąpiło wyłączenie

16:26:18 - Wczoraj

nastąpiło włączenie

16:26:12 - Wczoraj

i czemu sensor


jest false ?

jest false ?

Ponieważ teraz sensor jest włączony ale nie jest aktywny.

Jeśli włączysz tryb wysokiej dokładności ( np. Moim skryptem - kod wyżej) wtedy sensor zmieni się na “true” i rozpocznie wysyłanie do HA danych wysokiej dokładności które to zdefiniowałeś w sensorze

Podpowiedzcie proszę gdzie znaleźć w sambie plik aby zmienić promień strefy home, czytałem kilka wpisów na forach ale nie mogę zlokalizować potrzebnego folderu i pliku, czy może trzeba jakoś włączyć widoczność ?

np. dodać wpis w /homeassistant/customize.yaml

zone.home:
  radius: 50
1 polubienie

nie znajduje tej scieżki, grzebie i szukam w sambie i nic takiego nie ma, znalazlem jakis plik zone ale po wyedytowaniu sa tam strefy te ktore zakladalem ale nie ma tej glownej Dom.

Tego pliku w standardowej instalacji nie ma (i chyba nawet nigdy nie było), trzeba go stworzyć samodzielnie.
Można do tego użyć nawet Dodatku File Editor (który pewnie i tak już masz)

PS sugeruję to rozwiązanie nie bez powodu - pod windows można stworzyć plik z nieprawidłowymi dla linuxa znakami końca linii (choć można to zrobić prawidłowo używając świadomie np. takiego edytora)

ok co dokladnie w pliku ma byc bo chyba to co powyzej z 2 linijakmi to z amalo, bo nic sie u mnie nie zmienilo. a dodatkowo ja mam ta glowna strefe nazwana Dom, i takiej nazwy sie trzymac ?