Głowica termostatyczna MOES TS0601 (Zigbee)

Panowie,
Tak w temacie tej głowicy MOES- już kolejny raz spotykam się z problemem zasilania- tym razem u znajomych - bateria tydzień albo dwa i do wymiany :confused:
I nie oni jedyni jak się okazuje- jak zacząłem szukać po różnych grupach to wiele osób się skarży na to.
Jak to u Was wygląda?
Jestem wyczulony - bo cały czas śledzę sobie temat głowic - wkrótce będę kupował sam i chyba jednak powiedzenie "tanie mięso jedzą psy " się tu niestety sprawdza.
Ktoś fajnie napisał, że za szybko się ucieszyliśmy z taniego produktu.
P.S.- posprawdzane wszystko- baterie, zawory, ustawienia aplikacji, montaż. I jest loteria.
Może jednak warto zbierać kasę na te drogie…

Co do mojego problemu powyżej, to wystarczyło skalibrowac temperaturę w opcjach głowicy.

Odpowiadając na Twoje pytanie. Głowice mam od połowy listopada ,aktualnie bateria jest pełna.

Steruję nią przez nodered.

@Arti_78 Z moich doświadczeń z głowicami (a próbowałem swego czasu kilku producentów Z-wave więc z pewnością nie były tanie) wynika, że problemy z zasilaniem mogą dotyczyć każdej głowicy i to jest raczej kwestia zastanych warunków - kręcenie zaworami jest po prostu prądożerne.
Więc te same głowice przy ogrzewaniu piecem (nawet sterowanym dość rozsądną automatyką) pracują dużo intensywniej niż np. przy ogrzewaniu miejskim o dość dobrych stałych parametrach (a może to po prostu kwestia małej odległości od węzła cieplnego?).

Co do samych ogniw to sugeruję alkaliczne industriale np. Panasonic, chociaż też słyszałem , że chwalone są też ikeowskie zwykłe ogniwa alkaliczne (chociaż to głównie kwestia stosunku jakości do ceny bo 10pak jest za 8 zł bodajże).

Jest też rozwiązanie którego nie testowałem (więc nie wiem czy się realnie sprawdzi, a jak wiadomo chińskie reklamy bywają kłamliwe, więc nie wiem czy opinia, gdzie się ktoś jarał takim rozwiązaniem była prawdziwa, czy była wytworem agencji reklamowej):

oczywiście nie wiem czy taki konkretnie zasilacz wystarczy (wypadałoby chociaż zrobić pomiary prądu podczas pracy silnika).

Niestety dalsze testy przerwały mi sytuacje m.in. związane z pandemią i nie wiem czy prędko do nich wrócę (a następna zima najprędzej za rok).

Informacja dla posiadaczy głowic MOES TS0601, dziś pojawiła się aktualizacja Zigbee2mqtt do wersji 1.17.0, która znacząco poprawia pracę tych głowic. Dodano między innymi dwa tryby tj. grzanie i wyłączenie głowicy oraz wiele innych poprawek.

1 polubienie

no właśnie jak to jest z tymi głowicami jak mam wersje 1.1.5 i nie ma aktualizacji ani zigbee2mqtt ani smartlife o co chodzi ?? ktoś to przerabiał??

Ja również nie widzę aktualizacji.
Swoją drogą może się ktoś pochwalić automatyzacją tej głowicy ? Chciałbym ustawić sobie różne temperatury w zależności od pory dania, funkcję otwartego okna ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać w Node-REDzie.

@heniek_sobczak, @zaawii nie wiem czy mnie dobrze zrozumieliście. Pojawiła się aktualizacja addonu Zigbee2mqtt a nie głowicy.
@zaawii jeśli chodzi o funkcję otwartego okna to poniżej masz automatyzację w nodred:


W skrócie, po otwarciu okna zczytuję temperaturę i zamykam zawór. Po zamknięciu pobieram zapamiętaną temperaturę i ustawiam głowicę.

1 polubienie

Faktycznie nawet widać te zmiany. Wcześniej nie działało wyłączenie głowicy.
Możesz wrzucić eksport ?
A jak sterujesz temperaturą w ciągu dnia ? Masz jakiś harmonogram ?
Da się tym jakoś sterować :

holidays:
  - hour: 6
    minute: 0
    temperature: 20
  - hour: 8
    minute: 0
    temperature: 15
  - hour: 11
    minute: 30
    temperature: 15
  - hour: 12
    minute: 30
    temperature: 15
  - hour: 17
    minute: 30
    temperature: 20
  - hour: 22
    minute: 0
    temperature: 15
local_temperature: 22
local_temperature_calibration: 0
max_temperature: 30
min_temperature: 10
position: 0
preset: schedule
system_mode: 'off'
update:
  state: idle
update_available: false
week: 5+2
window_detection: 'OFF'
window_detection_params:
  minutes: 60
  temperature: 16
workdays:
  - hour: 0
    minute: 0
    temperature: 18
  - hour: 7
    minute: 0
    temperature: 20
  - hour: 11
    minute: 0
    temperature: 19
  - hour: 13
    minute: 0
    temperature: 20
  - hour: 15
    minute: 0
    temperature: 19
  - hour: 22
    minute: 0
    temperature: 19
friendly_name: Glowica gabinet
supported_features: 17

?

Dobrze rozumiem, że holidays i workdays to odpowiednik ustawień z fabrycznej aplikacji Tuya (używałem jakiś czas na telefonie SmartLife) ? Tam można było ustawić temperaturę w danych godzinach w dni wolne i w weekendy.

Jak wrócę do domu do wrzucę flow (z telefonu nie da rady).
Korzystam tylko z zamknięcia głowicy przy otwartym oknie, nie mam automatyzacji temperatury.
Załączam flow procesu flows.json (3,1 KB)

Mam u siebie podłączone 6 szt takich głowic poprzez zigbee2mqtt i problemem jest “przestrzeliwanie” temperatury w pomieszczeniach jakimi sterują. Przy temperaturze ustawionej na 20st zazwyczaj kończy się na 22-22,5 st. Jak wymusić aby głowice działały binarnie a nie modulowały poziomy ?

W ustawieniach zawansowanych na glowicy parametr A zminic na 1 zawor bedzie dzialac on/off. Domyslnie jest zero czyli dziala powolna modulacja

Można jakiś zmienić tą wartość z poziomu HA czy to tylko w fabrycznej aplikacji ?

Chciałbym skalibrować temperaturę.

@zaawii możesz zmienić przez Zigbee2MQTT, wszystko jest w dokumentacji, patrz link w pierwszym poście.

Panowie, troszkę wyprzędze temat, ponieważ dotyczy on głowic, otóż mam pompę ciepła i planuje w lecie chłodzić pokoje kaloryferami dokładając wiatraki, pytanie jest jak takie głowice zmusić do otwarcia zaworu przy podawaniu temperatury 11st gdzie w pomieszczeniu może być 30stopni. Jest to istotne zanim bym je kupił, czy da się je wysterować do chłodzenia pomieszczenia?

Właśnie nie bardzo rozumiem jak tego użyć. Podpowiesz ?

Local temperature #

If you’d like to force device to send local_temperature you can use this mqtt command:

  • topic: zigbee2mqtt/FRIENDLY_NAME/set/local_temperature_calibration
  • payload: YOUR_CURRENT_CALIBRATION_VALUE

@luki25
Wydaje mi się, że nie będzie z tym problemu. Można zmusić głowicę do ciągłego do otwarcia lub zamknięcia nie zważając na temperaturę wody czy otoczenia.

Najprościej “you can use this mqtt command: ” zrobić z menu HA: Konfiguracja → Integracje → MQTT, opcja Konfiguracja a potem Opublikuj pakiet. Temat to topic czyli zigbee2mqtt/FRIENDLY_NAME/set/local_temperature_calibration a paylod to YOUR_CURRENT_CALIBRATION_VALUE, oczywiście wstawiasz swoje dane pod FRIENDLY_NAME i YOUR_CURRENT_CALIBRATION_VALUE.

2 polubienia

@luki25 tak otwierasz i zamykasz manualnie:

i wyslij mqtt z tematem zigbee2mqtt/urzadzenie/set
masz open, close, normal

@luki25 Ja bym zrobił dwie w jednej automatyzacje z pomocnikiem (Tryb grzewczy/letni) i jeśli byłby włączony tryb letni to leci na automatyzację letnią czyli rozkręcasz jak jest temp. powyżej 25 stopni (w zewnętrznym czujniku temp), a jak jest tryb grzewczy to druga automatyzacja grzewcza.

@macek

Dzięki wielkie, udało się.

no ta droga z tym pomocnikiem to dobra opcja