Głowica termostatyczna MOES TS0601 (Zigbee)

Tak w temacie tej głowicy MOES- już kolejny raz spotykam się z problemem zasilania- tym razem u znajomych - bateria tydzień albo dwa i do wymiany :confused:

hej @Arti_78 czy udało Ci się jakoś zwalczyć problem zasilania w tych głowicach? mam ten sam problem co piszesz, baterie padły mi dosłownie po 6 dniach :frowning: to jest bez sensu, przez jeden sezon grzewczy człowiek wyda więcej na baterie niż ta głowica jest warta.

myślałem czy by nie zaryzykować kupna czegoś takiego: Page Not Found - Aliexpress.com

Mam te głowice i nie zauważyłem tak szybkiego rozładowywania baterii. Może silnik głowicy ciągle cos reguluje, to by tłumaczyło szybkie zużycie baterii.

Od listopada zeszłego roku w dwie głowice pracują bez zmiany baterii.

Wiesz co dziennie nie ma aż tak dużo (moim zdaniem) kręcenia tą głowicą, moja automatyzacja jest dość prosta i ok. 6-10 razy na dobę jest kręcenie albo z 0% na 100% albo ze 100% na 0%.

Tak z ciekawości @rafkan i @artpc na jakich bateriach jedziecie (marka, typ)?

VARTA AA LONGLIFE Power

Tak masz zrobiona automatyzacje ale czy tak jest na pewno, pewnie można gdzieś to sprawdzić ile razy zwór się otwierał i zamykał .

Używam Energizer MAX PLUS.

ale ja to sprawdzałem, dodałem sobie do recordera pozycje termostatu na kilka dni testowo i tyle zmian mi się zapisało.

Również posiadam ten model i moje doświadczenie wygląda następująco:

  • ZASILANIE - włożyłem akumulatorki Ikea LADDA 2450 NI-MH. Po 6 dniach otrzymałem komunikat o tym, że bateria jest już słaba. Dzisiaj, tj. w 7. dniu, włożyłem Duracell “Simply” i będę obserwował jak długo urządzenie będzie pracowało.

  • WYMIANA BATERII A ZAPAMIĘTYWANIE USTAWIEŃ (PAROWANIE URZĄDZENIA) - myślałem, że po odcięciu zasilania (wyjęciu baterii) będzie trzeba przeprowadzić proces parowania ponownie. Okazało się, że głowica połączyła się z HA i działa ok. Zaraz po włożeniu nowych baterii należało jedynie zatwierdzić ustawienia godziny i minut (klikając domek kilka razy)

  • ZAKŁADANIE GŁOWICY NA KALORYFER - nie używałem przejściówek gdyż pasują na moje kaloryfery. Za pierwszym razem głowica spadała/zsunęła się. Stwierdziłem, że problem tkwi w “pozycji bolca/trzpienia”. Ustawiłem klikając PLUS temperaturę 35 stopni, poczekałem aż bolec się schowa i po czym założyłem głowicę na kaloryfer. Gdy już siedziała na swoim miejscu, ustawiłem 20 stopni.

  • KALIBRACJA - ustawiłem “-3” w zmiennej local_temperature_calibration. Obok kaloryfera postawiłem kartony tak by sięgały do głowicy. Tuż obok niej w odległości ok ~10 cm położyłem jakiś nołnejmowy cyfrowy miernik poboru prądu który wyświetla też temperaturę. Po odczytaniu różnicy, skorygowałem ustawienia na głowicy o te 3 stopnie.

Póki co, martwi mnie jedynie zasilanie. Mam 9 grzejników i docelowo jeżeli na każdym miała by siedzieć głowica to razem jest to 18 sztuk jednorazowych paluszków. Nie po to wymieniałem wszędzie baterie na aku, by teraz mieć tego typu problem :slight_smile: No ale… może ktoś z Was ma dłuższe doświadczenie i zna sposób który rozwiąże ten problem??

Czy porównywaliście też żywotność baterii uzależnioną od trybu pracy? Mam na myśli “tryb binarny” czyli ON lub OFF vs procentowe otwieranie się zaworu.

Akumulatorki maja niższe napięcie niż baterie dlatego to normalne, że po 7 dniach masz taki komunikat. Już to przerabiałem i wróciłem do baterii.

1 polubienie

+ samorozładowywanie się akumulatorków

@wileu Wspomniane wyżej to LSD, więc wpływ samo-rozładowania jest pomijalny.

Cześć, kupiłem dwie takie głowice w odstępie paru miesięcy. Pierwsza była chyba zaktualizowana bo prezentuje dużo danych i raczej nie mam z nią większych problemów. Druga, kupiona w ubiegłym tygodniu prezentuje bardzo skromne dane w zigbee2mqtt. Używam tylko HA na Rpi3 i nie mam bramki Tuya. Czy komuś udało się zaktualizować głowicę przez HA? U mnie nic się nie dzieje. lqi na poziomie od 7 do 25.

Jeśli masz ją podłączoną przez zigbee2mqtt to możesz ja zaktualizować.

1 polubienie

Co do akumulatorów to ta głowica wymaga wyższego napięcia zasilania niż dają akumulatory. Konieczne są baterie. Akumulatory będą raportowane jako rozładowana bateria, miałem to samo.

Charakterystyka rozładowania baterii i akumulatorów jest inna, niektóre urządzenia, niestety to się do nich zalicza, nie tolerują akumulatorów. Bateria zaczyna od ok. 1,5V i w miarę rozładowywania napięcie powoli spada do ok. 1,2V, po osiągnięciu rozładowania zaczyna spadać coraz szybciej. Akumulator NiMH trzymają w trakcie rozładowywania cały czas napięcie ok. 1,2V, które dopiero przy osiągnięciu rozładowania zaczyna szybko spadać.

Na bateriach AA, na których moje poprzednie popularne EQ-3 działały ponad 2 lata, po ich włożeniu do tego zaworu, zawór w ogóle się nie uruchmiał :frowning: Mam więc wątpliwości jak długo ten zawór podziała nawet na zwykłych bateriach. Nie spodziewam się, żeby było to więcej niż rok. Na razie mam je od kilku tygodni…

Czy można jakoś sprawdzić obecną na głowicy lub dostępną do aktualizacji wersję oprogramowania ? Zigbee2MQTT mówi mi, że nie ma dostępnej aktualizacji. Niby wszystko działa choć już raz czy dwa mi się zdarzyło, że HA stracił kontakt z którąś głowicą. Aby zaczął działać musiałem wybudzić ją domkiem i już było OK. Nie jest to częste ale w ciągu tych kilku tygodniu już się zdarzyło.

Trochę bez sensu kupować bramkę Tuya tylko aby aktualizować firmware.

Odsyłam do dokumentacji | Zigbee2MQTT.

a co wyświetla się Tobie po kliknięciu niebieskiego przycisku “Check OTA”?

Wyskauje zielony popup w rogu, że sprawdza wersję firmware a później kolejny, że wersja jest aktualna. Niestety nigdzie nie widać jaka jest to wersja ani nie iwem gdzie można sprawdzić jaka wersja jest aktualna (w końcu Zigbee2MQTT musi skądś to wiedzieć).
Czytałem na innych forach, że Zigbee2MQTT mówiło, że wersja jest aktualna a jednak nie była i w końcu kończyło się zakupem bramki Tuya. Tyle że to są wątki z 2020.

Oczywiście zapomniałem dodać, że kolumny mówiące o wersji firmware są puste.

Ja też nie widzę żadnej informacji o wersji firmware. A Gledopto pokazuje. Czy komuś udało się zaktualizować tą głowicę przez Z2M?

Macek, ja się nie pytam jak zrobić upgrade topicami MQTT gdy jest dostępny (a tam o tym piszą - można przecież niby z GUI) tylko jak sprawdzić wersję na urządzeniu i najnowszą dostępną wersję. Nigdzie nie widzę takiej informacji.

1 polubienie

Przeszukałem fora i nie ma takiej informacji dla tej głowicyw Z2M , jeżeli jest “jakaś” aktualizacja to Z2M o tym informuje i możliwy jest upgrade firmware, poczytaj np. Aktualizacja oprogramowania urządzeń ZigBee | Techniczny gdzie opisany jest proces upgrade firmware ale nie ma informacji o wersji tego firmware.
Pytanie do użytkowników bramki TuYa Zigbee, czy w bramce jest informacja o wersji firmware tej głowicy?