Głowica termostatyczna MOES TS0601 (Zigbee)

O no to ciekawa informacja jak w na żywo odbywa się upgrade tej głowicy przez Z2M, nie znalazłem wcześniej tej strony. Czyli pozostaje wierzyć, że faktycznie mam najnowszą wersję firmware skoro głowica twierdzi, że nie ma aktualizacji.
Widziałem za to zrzut ekranu jak wygląda upgrade firmware przez Tuya SmartLife - wersji firmware na głowicy nie widać ale widać wersję do której może być wykonana aktualizacja.

Czyli po upgrade, bez zapisywania na kartce wersji firmware, też “traci” się informacje o wersji :grin:.

Podpowiecie czy można zimnic te atrybuty:

Zigbee2MQTT:info 2021-01-31 13:00:27: MQTT publish: topic ‘zigbee2mqtt/Glowica maja’, payload ‘{“auto_lock”:“MANUAL”,“away_mode”:“OFF”,“away_preset_days”:1,“away_preset_temperature”:15,“battery_low”:false,“boost_time”:300,“child_lock”:“LOCKED”,“comfort_temperature”:20,“current_heating_setpoint”:18,“eco_temperature”:15,“force”:“normal”,“holidays”:[{“hour”:6,“minute”:0,“temperature”:20},{“hour”:8,“minute”:0,“temperature”:15},{“hour”:11,“minute”:30,“temperature”:15},{“hour”:12,“minute”:30,“temperature”:15},{“hour”:17,“minute”:30,“temperature”:20},{“hour”:22,“minute”:0,“temperature”:15}],“linkquality”:47,“local_temperature”:19,“local_temperature_calibration”:-2,“max_temperature”:30,“min_temperature”:5,“position”:35,“preset”:“manual”,“system_mode”:“auto”,“update”:{“state”:“idle”},“update_available”:false,“week”:“5+2”,“window_detection”:“OFF”,“window_detection_params”:{“minutes”:10,“temperature”:5},“workdays”:[{“hour”:6,“minute”:0,“temperature”:20},{“hour”:8,“minute”:0,“temperature”:15},{“hour”:11,“minute”:30,“temperature”:15},{“hour”:12,“minute”:30,“temperature”:15},{“hour”:17,“minute”:30,“temperature”:20},{“hour”:22,“minute”:0,“temperature”:15}]}’

“window_detection_params”:{“minutes”:10,“temperature”:5}

Jakbym nie próbował publikować to mam błąd:
Np:
Topic:
zigbee2mqtt/Glowica gabinet/set/window_detection_params/minutes
Payload:
10
Błąd:
Zigbee2MQTT:error 2021-03-24 18:16:11: No converter available for ‘window_detection_params/minutes’ (10)

lub

Topic
zigbee2mqtt/Glowica gabinet/set/window_detection_params/
Payload
{“minutes”:10,“temperature”:5}
Błąd:
Zigbee2MQTT:error 2021-03-24 18:22:05: No converter available for ‘window_detection_params/’ ([object Object])

Itp.
Zigbee2MQTT:error 2021-03-24 18:24:53: No converter available for ‘window_detection_params/’ (“minutes”:10,“temperature”:5)

Zgodnie z dokumentacją nie ma takiej możliwości.

Hej panowie,

nabyłem 2 takie głowice do testów, ale po instalacji sam nie wiem czy udanej czy nie, jakoś mi to średnio wygląda.
Mam HA zainstalowane na proxmox, Z2M z użyciem Conbee2. Kupiłem 2 głowice, dostałem w komplecie bramkę Tuya zigbee. Na początku miałem problem ze sparowaniem z HA, więc spróbowałem sparować z SmartLife i jakoś poszło. W międzyczasie sparowały się również obie głowice z HA. No i w SmartLife wygląda to spoko - odczytuje temperaturę poprawnie, mogę zmienić nastaw i od razu widać te zmiany na głowicy.
W HA mam obie głowicy podwójnie - dodane przez Z2M i integrację Tuya. No i w integracji Tuya wygląda to spoko, natomiast urządzenia przez Z2M wyglądają totalnie skopane, tzn nie pokazuje temp ani nastawu, zakres jest od 0 do 7 stopni i cokolwiek nie zrobię to nic się nie dzieje. Jak zmienię encję przez integrację Tuya to też się nic nie dzieje :slight_smile: używam komponentu Thermostat Card na lovelace.
Czy u Was wygląda to równie z dupy? :expressionless:

Udało mi się zrobić upgrade firmware, ale przez bramkę Tuya, bo po Z2M dostawałem błąd “Device didn’t respond to OTA request” :confused:

BTW słyszałem, że na głowicy trzeba zrobić kalibrację, ale nie mogę znaleźć nigdzie info jak ją wywołać. Ktoś wie?

Sprzęt Zigbee można dodać tylko do 1 koordynatora, więc albo bramka Tuya albo dongle Zigbee.

Robi sens :slight_smile: dzięki za tipa, zaraz przetestuję.

Ktoś aktualizował tą głowice przez OTA tuya i czy po aktualizacji działa z Z2M ? Znając programistów tuya to robią wszystko aby nie działało to bez ich chmury.

Co robicie z głowicami na lato ? Wyjmujecie baterie ? Z jednej strony niepotrzebnie aby raportowały stany i obciążały Zigbee2MQTT a z drugiej nie chciałbym ich od nowa parować, ustawiać itp. Jest jakiś pośredni sposób ?

Mi się wydaje czy wyszedł nowy update softu dla tych głowic. Zrobiłem dziś sprawdzanie po dobrym miesiącu OTA i wyrzuciło mi dla tych głowic że jest nowy soft. Ktoś próbował? Działa wszystko bez problemów?

Próbowałem ale przewało podczas aktualizacji po ok. 5%. Teraz nie chce się aktualizować a nie ma czasu na zabawę w restarty i parowanie.

Dziwny czas aktualizowania 48 min :slight_smile: aktualizuje zobaczymy

Screenshot - 16.05.2021 , 19_30_09

" Włącz encję
Wyłączone encje nie będą dostępne w Home Assistant.
Uwaga: to może jeszcze nie działać ze wszystkimi integracjami. "

Ja musiałem restartować głowice poprzez wyjęcie baterii. Później cały update trwał z 40 minut. Wszystko działa poprawnie.

Głowica zaktualizowana encje działają. Aktualizacja 40 → miniut
Screenshot - 16.05.2021 , 20_16_10

Nie za ciepło masz w komnacie? :wink:

1 polubienie

Nie wiem co w tym dziwnego - to Zigbee i sprzęt zasilany bateryjnie, więc transmisja odbywa się z niemiłosiernie niską prędkością - przykładowo niektóre piloty Tradfri (Ikea) aktualizowały mi się po 3 godziny (tego się dowiedziałem dzięki aktualizacji z integracji ZHA, bo na oryginalnej bramce odpalasz aktualizację i nie ma wiadomości o stopniu zaawansowania, ani info kiedy się to skończy więc swego czasu podejrzewałem wręcz pewną losowość w ich aktualizacjach :smiley: ).

Również jestem po aktualizacji. Zauważyłem, że głowica podłączona bezpośrednio do koordynatora aktualizowała się niespełna 15 min, natomiast pozostałem które mam podłączone za pośrednictwem routerów ok. 22 min. Z tym, że aktualizacje wykonywałem o 6-tej rano.

Jest rozwiązanie problemu akumulatorów w HY368.

https://user-images.githubusercontent.com/68975498/99322123-33290180-2867-11eb-927f-4bdc6bd4647a.jpg

Jak ktoś jest chętny to kupiłem więcej tych przetworniczek na układzie HX4002B 3,3V i zostało mi 5 szt. Oddam po kosztach za 25 pln (z przesyłka w cenie). Pracuje w zasadzie już od 1,8V. Kontakt na priv.

1 polubienie

W temacie “window_detection_params” (ktoś wyżej pytał)
nic na razie nie zrobicie. Jest bug w implementacji w konwerterze w zigbee2mqtt.
Zgłoszone jest to już jako bug.