Glowice termostatyczne Bosch'a z install code vs Z2M z Conbee2

Hej wszystkim, ostatnio zacząłem zabawę z automatyzacją i przez sporą liczbę możliwości już zrobiłem pierwszy ‘fakap’. Mianowicie, postawiłem sobie kontener z HA na Virtualization Station na QNAPie, dorzuciłem Z2M i ostatnio zakupiłem 3 używane głowice termostatyczne od Boscha (Thermostat 2, te nowe), które w dokumentacji z2m są wymienione jako wspierane. Niestety, po fakcie, wyszło, że głowice używają tzw. install codes - skanuje sie QR kod na urządzeniu, a potem wprowadza otrzymany ciąg znaków w Z2M > Ustawienia > Narzędzia > Add install code, takie swego rodzaju zabiezpieczenie, tyle że pomimo tego, że w Z2M jest opcja do wprowadzenia tego kodu to i tak otrzymuje:

Request ‘zigbee2mqtt/bridge/request/install_code/add’ failed with error: ‘Add install code is not supported’

Po przeszukaniu całych internetów już nie wiem co robić dalej, bo z jednej strony coś było grzebane w tym temacie, z drugiej strony nie ma żadnych konkretnych informacji. Zgubiłem się już czy problem leży w samym softwarze dongla, w z2m czy jeszcze gdzie indziej. Poniżej najbardziej powiązane tematy, które znalazłem np.:

install codes od strony z2m:

od strony deconz:

  1. Ma ktoś może jakieś świeższe informacje na ten temat, ewentualnie jest w stanie jakoś pomóc, bo być może czegoś nie rozumiem/robię źle?
  2. Jest ktoś kto używa tych głowic - z czym dobrze współpracują?
  3. Czy jest sens przeorać HA póki niewiele na nim zrobiłem, wywalić z2m i przerzucić się np. na ZHA (bo być może tam te glowice dzialają) czy to kwestia samego sticka (bo juz się troche pogubiłem)? Słyszałem, że działają ok z Zbdongle-e od Sonoffa - myślałem czy nie kupić tego sticka i użyć pod z2m, a wówczas conbee2 z deconz, ale to chyba troche przeginka…
  4. Czy ewentualnie puścić je dalej w świat i kupić inne głowice (np. gtz04)?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

@mbak1 wsparcie danego urządzenia Zigbee zależy od użytego oprogramowania do obsługi Zigbee czyli będzie to albo Z2M, ZHA albo Deconz, do tego dochodzi wspierany dongle Zigbee, dodatkowo od firmware danego dongle zależą także pewne dostępne funkcje w Zigbee. Na przykład wspierane przez Zigbee2MQTT dongle są wymienione na stronie Supported Adapters | Zigbee2MQTT. Po zapoznaniu się z dokumentacją Z2M, na ten moment, dongle Conbee 2 nie obsługuje install codes mimo, że samo oprogramowanie Z2M wspiera tę funkcjonalność - zigbee2mqtt/bridge/request/install_code/add.

@macek Dzięki za rozjaśnienie :slight_smile: to póki co sprzedaż wydaje mi się coraz bardziej sensownym rozwiazaniem… A szkoda, bo bardzo fajnie wykonane te glowice, myslalem ze jakos sie uda połączyć, no ale nie bede raczej czekal az conbee zacznie wspierać te kody :confused:

Możesz spróbować innych Integracji z donglem Conbee 2. (sorry nie czytałem dogłębnie wątków które podlinkowałeś, ale z tego co rozumiem po ich przejrzeniu być może problem dotyczy samego dongla lub dokumentacji jego firmware, bo była to wypowiedź autora/głównego dewelopera Z2M Koena Kantersa).

Ponieważ Conbee (1/2 i Rasbbee 1/2) są produkowane przez Dresden Elektrponik, a oni są nie tylko autorami sprzętu, jego firmware, ale i dedykowanego oprogramowania, to na twoim miejscu bym spróbował integracji deConz, bo pochodzi ona od producenta dongla.
Jeśli i ona nie obsłuży kodów autoryzacji, to nadzieja w zasadzie spada do zera.
Jeśli natomiast obsłuży, to możesz jeszcze poeksperymentować z ZHA i podzielić się rezultatami na forum (może komuś się przyda taka wiedza).


Rozwiązanie alternatywne, to wymiana dongla na jakiś z natywną obsługą Zigbee3.

Biorąc pod uwagę fakt, że kody autoryzacji Zigbee (jakkolwiek ich nie nazwać, bo widziałem już ich różne nazwy, a nie chce mi się kopać po oficjalnej dokumentacji standardu jaką nazwę faktycznie należałoby użyć) są ekstremalnie rzadko używane, to warto brać pod uwagę fakt, że np.

  • ekipa skupiona wokół rozwiązania Z2M “ma w małym paluszku” dongle oparte sprzętowo na wypustach Texas Instruments (takie jak np. Zbbdongle-P od iTead), czyli pracujące na różnych odmianach stacka Zstack (bo Koen Kanters jest też jednym z autorów firmware do tych dongli), chociaż oczywiście Z2M obsługuje też dongle na chipsetach innych producentów (zarówno Silicon Labs na stacku EZSP jak i Dresden Elektronik na stacku deconz, ale jak zauważyłeś albo Conbee2 ma problem z obsługą funkcji, którą potrzebujesz albo jest nieujęta w używanym stacku).
    Lektura obowiązkowa:
    Supported Adapters | Zigbee2MQTT

  • ekipa skupiona wokół systemowej integracji ZHA (oraz zigpy, która jest “pod spodem”) jest powiązana za to nieco bardziej z Silicon Labs, więc wynierając sprzęt pod ZHA brałbym coś na stacku EZSP, chociaż oczywiście wspierają też typowy sprzęt oparty na chipsetach Texas Instruments jak i Conbee oraz inne konstrukcje.
    Lektura obowiązkowa:
    Zigbee Home Automation - Home Assistant


Taki lekki OFF TOPIC

Kolejna kwestia to nadchodząca obsługa standardu Matter (tam kody autoryzacyjne stanowią cześć standardu), wydaje się, że najbliżej celu jest ekipa powiązana z ZHA (beta wersje są dostępne w HA od kilku miesięcy), a dla oficjalnego dongla

jest już dostępne firmware 2-standardowe (z obsługą Zigbee oraz Thread używanego w Matter).

Przyszłości wprawdzie nie da się przewidzieć, ale po kilkunastu latach gdzie na każdej konferencji związanej z ID/IoT mówiono o standaryzacji i za każdym razem powstawały nowości na zasadzie “każdy sobie rzepkę skrobie” (jakieś 10 lat temu nadzieją unifikacji było Zigbee, póki ta idea nie wywróciła się nieco “do góry nogami” gdy rękę do tego przyłożyli głównie Chińczycy mieszając w polach dedykowanych dla producenta i modelu sprzętu, ale nie tylko, bo i twórca standardu Philips/Signify wprowadzając nie zunifikowane rozszerzenia we włąsnym sprzęcie, jak i inne wielkie korpo jak np. Apple wprowadzając własną autoryzację nie ujętą w standardzie), to tym razem wydaje się, że może to jest krok we właściwa stronę (skoro nawet takie korpo jak Apple się dogadało z innymi, choć od zawsze słynęło z zagrań na przekór innym…).
Wydaje się jednak, że Matter będzie technologicznym następcą Zigbee.

Wideo wprawdzie sprzed kilku miesięcy i momentami ryje beret :stuck_out_tongue: to jednak fajnie jest tam przedstawione wprowadzenie do Thread

i do poczytania

@szopen z jednej strony chetnie bym spróbował pobawić się roznymi koordynatorami, tym bardziej teraz kiedy nie mam jeszcze porobionych automatyzacji, ale na ten moment jestem za cienki bolek w tym temacie, więc raczej zostanę przy conbee z z2m, wdroże się nieco mocniej w tematyke, a jak nie będzie spełniać moich oczekiwań to wtedy sie pobawię :wink: ogolnie przed chwila dostałem tez odpowiedź mailowa od jednego goscia z austrii, którego wyszukalem gdzies w watku na githubie, a ktory również mial te glowice - okazuje sie ze nie sa takie bezproblemowe, maja swoje bolączki, a Bosch niechętnie dzieli sie kodem oraz poprawkami. Facet musial zmienic dongla na zbdongle-e, z conbee niestety nie bylo (i nie ma na ten moment) opcji zeby zadzialalo…

No prawdę mówiąc, na twoim miejscu próbowałbym Conbee zintegrować za pomocą deConz.

Jeśli wtedy parowanie z głowicami się nie powiedzie, to raczej należy pomyśleć nad wymianą koordynatora na inny (bo Conbee2 był projektowany wieki temu i zapewne to jest moment w którym zaczną się ujawniać jego ograniczenia, pozbył bym się go póki jest sprzedawalny, bo jak się zmieni moda, to będzie zalegał w szufladzie tak jak CC2531 u wielu byłych jego użytkowników, choć daje się poddać recyklingowi na router Zigbee i/lub urządzenia końcowe jeśli ktoś ma smykałkę do DIY).

Jeśli chcesz używać Z2M to sugeruję koordynator na bazie jakiegoś współczesnego chipsetu Texas Instruments, np. Sonof Zbbdongle-P (uwaga Zbbdongle-E - jest na Silicon Labs, więc mimo łudząco podobnej nazwy flaki są drastycznie inne).

PS Dlaczego sugeruję pozostać przy głowicach? Bo dają one jakąkolwiek nadzieję (jakkolwiek nie miałem w ręce, to nie wiem jak jest w rzeczywistości…), że są lepsze do powszechnej chińszczyzny od Tuya.

PPS Jest jeszcze kwestia Matter - być może warto szykować się na popularyzację tego standardu (dodałem linka w poście powyżej), jakkolwiek nie umiem ocenić szansy na współpracę Z2M z donglami EZSP jeśli się w nich wykorzysta 2-standardowe firmware.
Marcowe wydanie HA będzie zawierało co nieco
https://rc.home-assistant.io/blog/2023/02/22/release-20233/#thread--matter

No nie ma co ukrywać - jesteśmy na rozdrożu i zapewne najbliższe miesiące pokażą sensowną drogę na przyszłość.

Te bosche z deconz niestety tez nie zagraja, w którymś z tych githubowych watkow ktos o tym pisał.
Sugerujesz zeby iść w 2 dongle, conbee z deconz i sonoff z z2m? U mnie bylby to troche przerost formy nad trescia, bo raczej nie planuje jakiejs duzej automatyzacji w mieszkaniu, max z 40 urządzeń, jeden dongle w polaczeniu z z2m w zupelnosci mi wystarczy, a z tego co pisał w mailu ten gość z Austrii, te bosche nie sa wiele (o ile w ogole) lepsze od chinskich glowic, szczegolnie pod wzgledem softu, a nie sa jakos popularne przez co ciezko cokolwiek o nich znalezc, o czym sie zreszta juz przekonalem.
Zaciekawiles mnie natomiast samym donglem, uwazasz ze lepiej obecnie iść w tego sonoffa -p zamiast conbee? Poszukam troche co to i co ludzie o nim pisza i moglbym w sumie sprawdzic w ostateczności.

W matter nie chcialbym raczej wchodzic, wczesne rozwiazania niosa z reguly tyle korzysci co i problemow do rozwiazania, a ja chcialbym koniec koncow miec w miare stabilne srodowisko, bez spedzania nad nim godzinki kazdego dnia :stuck_out_tongue:

Pisałeś, że jedną z opcji jest pozbycie się sprzętu, więc sugeruję sprzedać Conbee2, jeśli z głowicami też się spodziewasz problemów to, no cóż :stuck_out_tongue: też najwyżej sprzedasz.

Jak zauważyłeś standard Zigbee jest tylko pseudostandardem (zapewnia fizyczną warstwę połączenia, jak dowiodłeś - nawet nie w każdym przypadku) i o ile otwartoźródłowe rozwiązania radzą sobie zwykle z mniejszymi lub większymi odstępstwami czy nietypowymi rozszerzeniami, to jak widać nie zawsze.

Conbee2 ma moim zdaniem sens tylko, jeśli zamiast normalnego HA używasz AIS.


Wrócę do tematu Matter - do wejścia w ten standard dzisiaj nie namawiam i o ile oczywiście wczesne fazy pojawiania się nowych rozwiązań mogą być trudne, to biorąc pod uwagę typowy rozwój sytuacji w końcu pojawią się głowice termostatyczne obsługujące Matter, a nie Zigbee (rozwój Matter najprawdopodobniej ostatecznie doprowadzi do wyparcia Zigbee z rynku, można sądzić z dużym prawdopodobieństwem, że przynajmniej przez najbliższe 5 lat Zigbee nie zniknie, bo nie zniknęłoby nawet gdyby dzisiaj nagle zaprzestano wytwarzania sprzętu Zigbee, ale z czasem zapewne z wiodącego rozwiązania bezprzewodowego będzie się coraz bardziej marginalizowało).
Więc musisz mieć “z tyłu głowy” możliwy scenariusz (dlatego na dzisiaj nie umiem doradzić sensownego wyboru dongla “na lata” - drogę mogą wskazać dopiero najbliższe miesiące, a może i lata - Apple zapowiadało premierę Matter na 2018 o ile dobrze pamiętam…)

Myslalem bardziej o użyciu 2 dongli, ale jak tak sie teraz zastanowiłem, to przy conbee trzyma mnie glownie jego popularność (czytaj dostępność infirmacji) i dobry zasięg, jesli sonoff zasięg ma podobny (ta zewnetrzna antena daje jakies nadzieje), to w sumie chyba sprobuje tego dongla. Latwiej bedzie sprzedac samo conbee niz 3 glowice.
Poki co tym Matter wole nie zaprzatac sobie głowy, bo z jednej strony faktycznie wybralem sobie sredni moment w czasie, ale z drugiej strony nie ma jeszcze za bardzo konkretow na ten temat, wiec musialbym czekac i czekac :slight_smile: planuje raczej budżetowa automatyzacje, wiec w najgorszym razie za pare lat przerzucę sie na nowe rozwiazanie bez poteznych strat. Dzieki za podpowiedzi :slightly_smiling_face:
Btw. Przepięcie conbee na tego sonoffa pod z2m to prosta kwestia czy lepiej wyrzucic cala wirtualke HA i postawic od zera (nic wielkiego tam nie mam poki co)?

Prawdopodobnie (moim zdaniem na 100%) będziesz musiał sparować wszystkie urządzenia w sieci Zigbee od nowa, dróg migracji jest z pewnością wiele (łącznie z tymczasowym uruchomieniem 2 instacji Z2M).

Nie widzę potrzeby instalacji systemu od nowa (to tak jakbyś chciał przejść z używania Microsoft Word na LibreOffice Writer - nie musisz w tym celu formatować dysku i reinstalować całego Windowsa).

Myslalem bardziej czy sieciowa konfiguracja sie gdzies nie rozjedzie, bo rozwiazywanie takich problemow potrafi zmeczyc :slight_smile: ogolnie w sieci mam ledwo kilka czujniczkow i jakies domowe sprzety, reszta w drodze albo dopiero w planach, tak wiec na ten moment nie mam wiele do stracenia. Zbdongle-p juz zamowiony, conbee jeszcze chwilowo zostawiam, zobacze jak to sie bedzie sprawowac :slight_smile: dzieki za podpowiedzi

Akurat używam Conbee2 z normalnym HA i ewentualna wymiana będzie tylko na coś w stylu SLZB-06 Zigbee Ethernet PoE USB WiFi Adapter.

Planujesz zakup? Wygląda ciekawie i jak czytam, to rozwiązanie po sąsiedzku z Ukrainy.

Ten produkt nie pasuje mi pod kątem obudowy ale ma to potrzebuję: praca po LAN lub USB, zasilanie po USB jak i PoE.

Maly updejcik, z problemami, ale dongle sonoffa juz podpiety - udało sie podłączyć głowice. Działają, ale na ten moment nie zrobiły jakiegoś szału - maja sporego laga, przy ogarnieciu automatyzacji nie powinno to byc chyba jakims problemem, ale poki co troche drażni. Na razie zamontowałem tylko jedną na próbę i czekam na resztę rzeczy. Ogolnie zastanawia mnie ile ta glowica - z wyświetlaczem i światełkami przy zmienianiu temperatury - pożyje na bateriach (2xAA). Na minus też metalowy pierścień, ma takie gładkie, matowe wykończenie, nawet podkladajac szmatke/papier i tak sie to rysuje przy dokręcaniu…

A czy Conbee III obsluguje te QR kody bo nie moge znalezc nigdzie specyfikacji w tym zakresie.

Mam Conbee II i migracja na III byc moze bylaby latwiejsza (choc to tylko spekulacje). Nie usmiecha mi sie parowanie wszystkiego od nowa i zmiana wszystkich encji w dashbiardach i automatyzacjach

Conbee II i migracja na III

Na PL"wystarczy wykonać kopię zapasową konfiguracji bramy z poziomu aplikacji Phoscon i przywrócić ją po zmianie pendrive’a."

https://phoscon.de/en/conbee3/upgrade
/
“Warunek wstępny Według wsparcia Phoscon wydanie dodatku deCONZ 2.24.x jest warunkiem wstępnym współpracy ConBee III z Home Assistant (aktualna wersja to 2.22.2). Zakłada się, że społeczność wypuści odpowiednią aktualizację w ciągu najbliższych dni.”

Dziekuje za info. A parowanie po kodach QR to wersja III ma czy nie ?

ezsp podobno ma takie parowanie (tak jak i zstack)

Czy Conbee3 po przenoszeniu konfiguracji na poziomie Phoscon / deconz będzie mógł działać jako ezsp nie wiem (w ogóle nie wiem na ile firmware tego dongla jest zgodne z ezsp, bo co do sprzętu to wiemy, że tym razem to jest Silicon Labs).

Czy w ogóle jest tu ktoś kto przenosił faktycznie konfigurację z Conbee2 na Conbee3 w kontekście Z2M
(bo to, że migracja C2 → C3 możliwa jest wewnątrz rozwiązania Dresden Elektronik to jest jakby oczywiste, pytanie jak się to zachowuje z “obcymi” integracjami?)

Jak dodac ta glowice moze ktos podpowiedziec? Kupilem na probe 1 sztuke mam do tego bramke RTX zigbee ale nie wykrywa urzadzenia a nie widze opcji by skanowac kod. Czy dobrze rozumiem ze to sie da dodac tylko poprzez HA?