Gniazdko GOSUND SP111

W sumie w środku jest przetwornica dla elektroniki, która i tak wpierw musi wyprostować napięcie mostkiem Graetza i przefiltrować (napięcie stałe przejdzie), a następnie kluczować napięcie tak, by przeszło przez transformator więc - mogłoby działać.

ps: jednakże voltomierz może pokazywać wartość dla napięcia przemiennego, zatem wartość będziesz musiał podzielić przez pierwiastek z 2.

1 polubienie

No właśnie wydaje mi się, że jest spora szansa, że to zadziała. Będę musiał zaryzykować i zrobić próbę. Ten miernik z Ali jest spoko ale chyba ciężko będzie go zintegrować z HA a jak już poznałem smak integracji to nic nie jest takie jak wcześniej ;-). A co go mojej bestii to udało mi się kiedyś popełnić coś takiego:
https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t=5321

1 polubienie

Panowie odświeżę temat. Dopiero raczkuję w temacie smart domu i urządzeń ale chce się szybko nauczyć. Spróbowałem flashować to gniazdko poprzez tuya-convert i popełniłem jeden błąd - wybrałem w konsoli espurna, a nie tasmotę. Flash zakończył się powodzeniem lecz po dostaniu się na SSID espurna - kompletnie nic nie pojawia mi się w statusie (nie mogę wł/wył gniazdka, nie ma żadnych pomiarów ani ustawień dotyczących mqtt itp.). Zaraz po wpięciu gniazdka w gniazdko diody migną na ułamek sekundy i później nic się nie dzieje. Mogę się tylko z nim połączyć poprzez rozgłaszany przez espurna SSID. Czy jest jakieś wyjście z sytuacji? Można coś wykombinować z menu webservera espurna? Czy zostaje tylko flash kabelkowy tasmoty?

EDIT: Na githubie zasugerowano mi, że wgrałem tylko bazowy img i muszę dograć pełny np przez WebUI. Wyszukałem bin BLITZWOLF_BWSHPX i wgrałem go przez WebUI i teraz mam migającą co 10 sekund wtyczkę która nie rozgłasza żadnej sieci i nie mogę się z nią połączyć.

Niestety nie znam ESPurna, ale

  1. jest tam w dokumentacji: Button interface

    Click to toggle relays
    Double click to enter AP mode (only main button)
    Long click (>1 second) to reboot device (only main button)
    Extra long click (>10 seconds) to go back to factory settings (only main button)
    Specific definitions for touch button devices (ESPurna Switch, Sonoff Touch & T1)
    Obsługa przycisków może nie musi działać poprawnie (szczególnie jeśli twój sprzęt jest inny konstrukcyjnie od starszych edycji SP111 - zauważyłem 2 wersje softu dla BlitzwolfaSHPx ale jakoś nie mam siły dociekać czemu są różne)

  2. No i jeśli nie jest to skutek tego, że skonfigurowałeś już sprzęt do połączenia z twoim WiFi (wtedy raczej nie rozgłasza swojego SSID) - najprostsze metody by to sprawdzić - przeskanować swoją siec WiFi2,4GHz, podejrzeć klienty na routerze, albo po prostu wyłączyć siec 2,4GHz na jakiś czas (ale nie każdy soft automatycznie przechodzi w tryb AP w braku dostępu do WiFi).

  3. Jeśli 2x nie trafiłem, to już chyba nie ma wyjścia - pozostaje wgranie softu przez kabelki.

No ale może odpowie ktoś kto używa(ł) ESPurna?

Dzięki za odpowiedź!

  1. Nie zauważyłem żadnej reakcji na przyciski niestety. Próbowałem każdą z podanych opcji ale nic się nie dzieje.
  2. Nie ustawiałem nic w sekcji network, właśnie może mogłem tam ustawić łączenie się do mojego wifi i byłoby teraz dobrze. Zostawiłem puste i sflashowalem.
    Mimo to sprawdziłem na wszelki wypadek na routerze nic się nie pojawia.
  3. Chyba zacznę od nowa przez kabelki. Bedę to robił pierwszy raz i dodatkowo muszę czekać na tą płytkę USB i z tego co czytam to esptoolem z poziomu windowsa. Czy jest inny lepszy sposób? Jeżeli wgram esptoolem tasmote (znajdę jakiś poradnik) to też wgrywam wersję bazową, a później muszę coś dogrywać w webui?
  1. Nie znam ESPurna wcale, ale odnośnie flashowania SoC ESP przez UART, to nie ma potrzeby używania softu pośredniego (takie coś jest konieczne tylko gdy przechodzisz metodą OTA z jakiegoś jednego softu na zupełnie inny)
    Odnośnie sposobów - zrób tak jak Ci wygodnie, flasherów dla ESP jest kilka i są praktycznie pod każdy system (nawet można to zrobić smartfonem, jakkolwiek tej drogi nie polecam :stuck_out_tongue: ).

Na Githubie znalazłem też takie ogłoszenie (a widziałem, że pisałeś o swoim problemie w issue, który nie służy pomocy technicznej użytkownikowi tylko zgłaszaniu błędów w projekcie):

Please use gitter for support and questions, you have better chances to get fast answers by me or other ESPurna users. Open an issue here only if you feel there is a bug or you want to request an enhancement. Thank you.

Chyba już wtedy wgram tasmote. Jak chce wybrać odpowiedni bin to na stronie tasmoty znajdę go pod strona urządzenia?
Wiem że pytam o bardzo podstawowe rzeczy ale uwierz mi jak staram się znaleźć w internecie to każdy używa innego sposobu lub omija jakiś istotny element (dla was wszystkich oczywisty).

Może to dziwne, ale

  1. Tasmota ma uniwersalne pliki binarne (no nie do końca, ale to inna sprawa, bo wyjątków jest mało, a twoje gniazdko chyba nim nie jest), jakkolwiek w pewnych sytuacjach trzeba wybrać inną wersję binarki niż typowa, natomiast dostosowanie do konkretnego urządzenia polega na ustawieniu opcji konfiguracyjnych.
    Sugeruję najpierw czytać dokumentację a później coś robić - to znacznie zwiększa szansę na sukces :stuck_out_tongue:

  2. Używam ESPHome i może to dziwne, ale tam robi się wszystko jeszcze inaczej.

Plik pobierasz z tej strony:
http://ota.tasmota.com/tasmota/release/
Wybierasz z listy:

Do tego po wgraniu należy wybrać odpowiedni szablon dla danego urządzenia z listy lub skonfigurować GPIO samemu.
Czeka Cię jeszcze kalibracja…

Zachęcam do odwiedzenia tematu na forum AIS poświęconemu temu gniazdku a dokładniej jego flash-owaniu i konfiguracji z Tasmota:

Jasne kilka lat temu każdy projekt robiłem aż nadto przygotowany :slight_smile: teraz trochę się pozmieniało, wracam do domu po pracy - żona z radością wręcza mi dzieciaki ( wiek poniżej 2 lat) i nie ma co się jej dziwić. W pracy nie mam czasu przynajmniej na razie na dogłębne wczytanie się w temat i zostaje mi tych kilka chwil w nocy, gdzie wszystko robię już na szybko i jak widać się nacinam :slight_smile: zawsze mógłbym wziąć się za to wszystko kilka lat później ale od czasu odkrycia HA nie mogę przestać myśleć o rozwijaniu go u siebie w domu… Więc każdy wasz wpis i pomoc przyspiesza mnie ogromnie w całym temacie.

3 polubienia

Dzięki bardzo, temat czytałem i myślę że po wgraniu esptoolem tasmoty będę się na tym wątku opierał. No chyba, że po drodze znowu coś popsuje… :slight_smile:

Znam temat (choć już z niego “wyrosłem”) :stuck_out_tongue: cóż po prostu życie…

Jeszcze jedno pytanie. Jeżeli na nowym gniazdku użyje tuya-convert i wgram od razu tasmote (opcja 2) to później muszę coś doinstalowywać?

Nie, po wgraniu tasmoty łączysz się z powstalym SSID tasmoty, następnie po adresie 192.168.4.1 wchodzisz do panelu tasmoty i ustawiasz dane Swojej sieci WiFi. Kolejny krok to sprawdzenie jaki adres został przydzielony gniazdku w Twojej sieci po którym łączysz sie z “panelem sterowania”

Mam pytanie z innej beczki. Ponieważ, z tego co widzę, gniazdko występuje w trzech wersjach: SP111, SP111 v1.1 oraz SP111 v1.4 i do każdego z nich jest inne Template, to czy w związku z tym da się jakoś łatwo rozróżnić jaką wersję gniazdka posiadamy ?
Pytam głównie dlatego, iż znalazłem informację, że do wersji 1.4 może być problem z wgraniem Tasmoty przy pomocy Tuya-convert ze względu na nową, uniemożliwiającą to, wersję oryginalnego firmware.

Otwórz gniazdko (śrubka w otworze na bolec uziemienia) i na płytce z elektroniką masz opis wersji.
Zakupione w lutym w tym sklepie gdzie Cleo zaprasza…

1 polubienie

Dzięki :grinning:. Wszystkie które mam są w wersji 1.1.

Więc taki szablon:

{"NAME":"SP111 v1.1","GPIO":[56,0,158,0,132,134,0,0,131,17,0,21,0],"FLAG":0,"BASE":45}

A następnie kalibracja łopatologicznie:

2 polubienia

Możesz podpowiedzieć albo podrzucić jakiś link jak zainstalować i skonfigurować Paspberry na VirtualBox. Próbowałem tego: Installation Raspbian on VirtualBox VM , Raspberry Pi on Desktop : PDAControl - YouTube
Ale niestety nie mogłem uruchomić Tuya-Converter dostawałem komunikat że niamam WIFI AP.

A po co chcesz instalować VirualBoxa na RPI?