Gniazdko tuya brak pomiaru kWh

Cześć.
Posiadam gniazdko tuya zigbee TS121, integruje się z HA bez problemu, niestety nie ma pomiaru energii, a w jednym (z 3 jakie posiadam) pomiar napięcia pokazuje nieprawidłowe wartości zawyża o kilkanaście V, czasami wskoczy pomiar na ponad 400V. Czy jest jakiś patent, żeby to naprawić. W sieci natrafiłem na podobny problem, ale nie ogarniam, (post długi, wyszukać najłatwiej frazę energy). Coś o dev branch piszą. Ktoś prostym językiem może to wyłożyć?



Faktycznie wygląda to dziwnie - masz piece akumulacyjne?
250V~ nie jest niczym specjalnie anormalnym w ostatnich czasach, masz multimetr? - to zmierz napięcie na zaciskach gniazdka a nie w innym miejscu instalacji
Screenshot 2021-11-27 at 02-21-21 Przegląd - Home Assistant
u siebie sprawdziłem że ten pomiar nie kłamie (i to o dziwo jest szajsowata Tuya na WiFi).

Nie mam żadnych piecy akumulacujnych, nawet żadnego dużego odbioru, który powodowałby takie skoki. Napięcie w gniazdku 227V, tuya pokazuje 246V, czasami niestety więcej wskakuje, wspomniane wcześniej ponad 400V. Nie mam też za dużo fotowoltaiki w pobliżu, zresztą nie pokrywają się te skoki z generacją PV.
Pomiar energii ci działa?
Właśnie na energii mi bardzo zależy.

Dla porównania:



Niby to samo ale jednak inne. W moim przypadku to jest BlitzWolf Tuya Zigbee

Ktośma pomysł co z tą energią?
Można przeflaszować to ustrojstwo? Słyszałem o tasmocie, ale na tym się moja wiedza kończy.

Tasmota to tylko Tuya po Wifi.

Spróbuj w ten sposób:

  • wykonaj zrzut ekranu urządzeń Zigbee ( abyś widział nie jak je nazwałeś ale jak się przedstawiają )
  • zatrzymaj i wyłącz dodatek Z2M,
  • dopisz do configuration.yaml:
zha:
 zigpy_config:
   network:
     channel: 25             # What channel the radio should try to use.
     channels: [15, 20, 25]  # Channel mask
  • zainstaluj ZHA,
  • zrestartuj HA.
  • Uruchom ZHA.
  • Włącz szukanie przez ZHA urządzeń ( tu jest trochę inna filozofa i część urządzeń ZHA wykrywa z
    automatu ),
  • Znajdź swoją wtyczkę i sprawdź czy ZHA raportuje kWh.

To moje początki w HA, więc będzie pod górkę :smiley:
Jak wyedytować configuration.yaml?

O Matko i Córko XD

A dodatek File Editor zainstalowany z addonów ?
Czyli =>Supervisor = > Sklep z Dodatkami = > File Editor

Oczywiście, jest na pokładzie

To klikasz z boku na File editor i :


Jak nie masz napisane że to ten plik to kliknij w symbol folderu w lewym rogu i wtedy będziesz mógł wybrać co chcesz edytować.
Zwróć uwagę na prawy górnym róg ( nie ma tego na zrzucie ):
image
To jest właśnie symbol poprawności składni - zielony ptaszek.
Jak zmienisz zawartość to pokaże się symbol zapisu.

Dzięki, poszło.
Są kWh, niestety pomiar prądu jest z kosmosu, stąd też energia również liczona jest błędnie. Natomiast moc i napięcie pokazywane są poprawnie. W jednym gniazdku nie ma przełącznika on/off
Nie mogę dorzucić zdjęcia.

Jak masz W10 to kliknij prawy dolny róg ekranu , w prawo do daty , otworzy się okienko i wybierz “wycinek ekranu”

Jeśli miałeś jakieś automatyzacje to musisz je poprawić.


Czy Z2M mogę z powrotem uruchomić, czy mogą razem pracować z ZHA?

Edit:
Podłaczyłem do jednego gniazdka tradycyjną żarówkę, żeby było typowo rezystancyjne obciążenie (żeby cos fi było 1) i wychodzi, że prąd wyświetlany jest w mA, czyli prąd i energię podzielić przez 1000. Coś da się z tym zrobić?

Pojawił się jakiś błąd związany chyba z moimi ostatnimi działaniami:


Ten z kamerą to stary temat., ale powyżej jest nowy.

Albo ZHA albo Z2M - one nie mogą pracować razem.
Znajdź w domu suszarkę - wtedy pomiar będzie OK.
Można mA zmienić na A poprzez template - ale najpierw zobacz czy wskazania wtyczki są prawidłowe.

Tutaj jest opisane

Niestety ZHA nie wykrywa mi kilku encji, np. sterownik taśmy led GLEDOPTO GL-C-008P, jest tylko zał/wył, brakuje sterowania kolorami, jasnością i trybami świecenia. Przy czujniku magnetycznym nie ma sygnalizacji odpadnięcia czujnika od powierzchni. Jedną rzecz naprawisz, 2 przestają działać :grin:
Jak znaleźć te brakujące encje?

Zajrzyj do danego Urządzenia - czasem encje są domyślnie wyłączone.
No niestety coś za coś :frowning: ZHA to nie Z2M ( ja używam Z2M bo Termostaty z ZHA są skopane ).

Model GL-C-008S manufactured by Gledopto

Jest odmiana bez literki niestety.

Coś popsułem, bo po powrocie do Z2M nie działa mi … Z2M. Przy próbie otwarcia interfejsu otrzymuję błąd: 502 bad gateway. Coś chyba z adapterem CC2531:

Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 18:41:28: Error while starting zigbee-herdsman
Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 18:41:28: Failed to start zigbee
Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 18:41:28: Check Zigbee2MQTT for possible solutions
Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 18:41:28: Exiting…
Zigbee2MQTT:error 2021-11-29 18:41:28: Error: Error while opening serialport ‘Error: Error: No such file or directory, cannot open /dev/ttyACM0’
at SerialPort. (/app/node_modules/zigbee-herdsman/src/adapter/z-stack/znp/znp.ts:146:28)
at SerialPort._error (/app/node_modules/zigbee-herdsman/node_modules/@serialport/stream/lib/index.js:198:14)
at /app/node_modules/zigbee-herdsman/node_modules/@serialport/stream/lib/index.js:242:12
[18:41:28] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …

Przy powrocie wykasowałem wpis z config.yaml i odinstalowałem ZHA, a potem uruchomiłem Z2M.
Jakieś pomysły?

A zrestartowałeś hosta?

Skuteczny pomysł jest, tylko nie będziesz zadowolony - to powrót do snapszota sprzed tych wszystkich zmian.
ZHA i Z2M się z zasady “gryzą”, bo trzeba się trzymać zasady: jeden koordynator = jedna integracja, wygląda na to , że koordynator już masz zajęty czymś innym niż Z2M (jak zgaduję chodzi o resztki po ZHA).

Zrobiłem już powrót do wcześniejszej wersji core (z przed 1,5 tyg ) i nic, chyba że ten snapshot coś innego?